Macron je úplně mimo! Andrej Babiš pro PL odpálil prezidenta Francie

05.03.2019 11:04

Premiér Babiš v obsáhlém vyjádření pro ParlamentníListy.cz odmítá návrhy francouzského prezidenta Macrona na vznik evropského azylového úřadu, který by o přijímání či odmítání migrantů ve všech zemích EU rozhodoval jednotně. Macronův projev je podle Babiše pouze předvolební kampaň.

Macron je úplně mimo! Andrej Babiš pro PL odpálil prezidenta Francie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Francouzský prezident Emmanuel Macron před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu zveřejnil otevřený dopis všem občanům členských států EU, ve kterém vykreslil svou vizi Unie.

Nejvíce vášní a odporu vzbudil Macronův návrh na zbudování jakéhosi jednotného evropského azylového úřadu, který by patrně v oblasti migrační politiky a udělení či neudělení azylu rozhodoval plošně za všechny členy Evropské unie. Přitom právo rozhodovat o těchto záležitostech je pro většinu národních států jednou z nejzásadnějších suverénních pravomocí.

Jenže podle Emmanuela Macrona je nutná revize schengenského systému. To by prý spočívalo v tom, že každá země, která je členem schengenu musí nejen přísně kontrolovat hranice, ale zároveň být solidární. A zmíněná solidarita podle něho tkví ve  „společné azylové politice se společnými pravidly přijímání a odmítání“.

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21789 lidí

Návrhy francouzského prezidenta se krom velké a bouřlivé diskuse nejspíš s žádným úspěchem nesetkají. V obsáhlém komentáři pro ParlamentníListy.cz se k Macronovu požadavku vyjádřil premiér Andrej Babiš, který to odmítá.

„Návrhy prezidenta Macrona jsou líbivě prezentované, ale jsou úplně  mimo realitu. Už jsem vypozoroval, že když Francie říká více Evropy, myslí tím ve skutečnosti více Francie. Ale tak to přeci nemůže být. V Evropě jsme si všichni rovni,“ má jasno Babiš.

Evropská unie, kterou podle svých slov chce, je společenstvím zemí, které společně řeší společné problémy. „Každý máme jinou historii, jinou úroveň ekonomiky a také trochu jiná očekávání od EU. Naši lidé odmítají, když se jeden stát snaží ostatním nadiktovat své představy – vše by měli lídři EU nejprve probrat mezi sebou,” připomíná předseda vlády.

„Ano, Evropská unie se musí změnit, ale jinak. Brexit například není signálem ohrožení EU, ale důsledkem toho, že některé věci v Unii nefungují správně a nelze v nich dál pokračovat. EU se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace,“ konstatuje Andrej Babiš pro PL.

Český premiér zásadně nesouhlasí s tím, že by Česká republika nebyla solidární, ale nelze nikomu nic vnutit. „Špatnou zkušenost mám například s tlačením jednotné azylové politiky na sílu. My se chceme sami rozhodovat, koho na své území pustíme. Není možné nechat otevřené hranice a nechat do EU proudit neprověřené lidi. A ať se nikdo nezaklíná tím, že ČR není solidární: přišli k nám tisíce lidí z Ukrajiny, ze země, kde se dodnes bojuje. A my jsme je přijali mezi sebe bez řečí a bez výmluv. Ale legálně na základě pracovního povolení a povolení pobytu,“ zdůrazňuje.

„Podporujeme také země na Balkáně – naši policisté tam hlídají hranice. Stejně tak nepomůže nadměrný tlak na harmonizaci v oblastech, kde si to celá řada států nepřeje, třeba daně nebo minimální mzdy. Nechceme unifikovanou Evropu, která bude svázaná stejnými pravidly pro všechno. Nechceme pro všechny sjednocené daně a odvody pro celou EU. To si umíme lépe určovat sami. Každý politik dělá předvolební kampaň a já tento projev vnímám jakou součást takové kampaně. Myslím, že bychom se měli společně začít věnovat problémům, které nás trápí, jako je nedokončený vnitřní trh, Brexit, ochrana vnějších hranic a další témata,“ dodal Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jenže se ukázalo, že jsou to šm*jdi.“ Pravda o Tečce, co tečkou není

10:52 „Jenže se ukázalo, že jsou to šm*jdi.“ Pravda o Tečce, co tečkou není

„Komunikačně to tedy bylo skvělé... jen v trochu špatném kontextu a realitě,“ okomentoval slogan sli…