Jeho kauza se začala odvíjet letos v červnu, kdy neznámí pachatelé hodili na verandu domu českého politika zápalnou láhev. Naštěstí neexplodovala, oheň byl lehce zlikvidován. Sám Martin Stropnický nebyl v dramatickou chvíli doma.
Ruský aktivista, který nyní studuje etnologii na Univerzitě Karlově v Praze, si pak odseděl tři měsíce ve zpřísněné vazbě, než byl propuštěn. Usvědčit ho měl policejní pes z pachové stopy, která se našla na střepech láhve. Podle serveru Lidovky.cz měla však analýza DNA Ševcovovu účast na atentátu vyloučit. Nicméně jeho obvinění stále trvá a případ ještě není u konce. Advokát ruského studenta Pavel Čižinský se pak podivoval nad faktem, že pouze pachová stopa a příslušnost jeho klienta k anarchismu byly důvody pro vzetí do vazby.
„O vymáhání náhrady za nespravedlivě uvalenou vazbu zatím neuvažuji. Mám teď problém spíše s tím, že mi bylo zrušeno studentské vízum k pobytu. To se snažím znovu vyřídit,“ informoval Igor Ševcov.
Tato kauza je také spojená se známou policejní akcí Fénix, kdy si čeští ochránci zákona došlápli na různé extremistické skupiny po sérii útoků, při nichž neznámí pachatelé zapalovali v Praze auta – včetně jednoho policejního. K činům se měla přihlásit tzv. Síť revolučních buněk. Nakonec byli zatčeni tři lidé včetně Ševcova, kteří se měli údajně připravovat i k napadení nákladního vlaku převážejícího vojenskou techniku. Podle některých médií mělo při vyšetřování vyjít najevo, že při konspirační akci aktivně fungovali policejní agenti, kteří prý měli k některým útokům nabádat. Na tyto informace pak zareagoval Petr Pithart i další známé osobnosti, které podaly podnět na policejní inspekci (GIBS) i na Městské státní zastupitelství v Praze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán