Náměstek z Babišova ministerstva ve hře o další funkci. Odborníci varují

19.06.2014 17:54

První náměstek ministra dopravy Milan Feranec z hnutí ANO je nominovaný na pozici lídra kandidátky pro komunální volby v Olomouci. Může se tak stát olomouckým primátorem. Navíc byl dnes i přes porušení zákona opět jmenován šéfem dozorčí rady Českých drah. Feranec však vyloučil, že by funkce náměstka a šéfa dozorčí rady byla slučitelná s funkcí primátora.

Náměstek z Babišova ministerstva ve hře o další funkci. Odborníci varují
Foto: repro ČT
Popisek: Milan Feranec na snímku vpravo vedle exministra dopravy Antonína Prachaře

Anketa

Vadí vám souběh funkcí u politika?

2%
hlasovalo: 197 lidí

Jak pro ParlamentníListy.cz uvedla krajská manažerka hnutí ANO v Olomouckém kraji Petra Prchalová, Milan Feranec je v tuto chvíli navržen do čela kandidátky, přičemž protikandidáti zatím nejsou. V případě úspěchu hnutí ve volbách se tak může stát primátorem Olomouce. „Zítra máme primární volby. Tam se bude rozhodovat o jednotlivých kandidátech i o lídrovi. Je oficiálně jediným nominovaným lídrem, ale jak to dopadne, to nikdo neví,“ řekla Prchalová.

Dříve působil v Agrofertu

Padesátiletý právník a slovenský rodák Feranec zastává funkci prvního náměstka na Ministerstvu dopravy, kde má na starosti ekonomiku a fondy EU. Podobně jako další dnešní vysocí úředníci i on působil na řadě manažerských pozic v rámci skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Zastával například funkci finančního ředitele firmy Agro Jevišovice, která patří mezi největší zemědělské podniky Agrofertu a je známá mimo jiné chovem krokodýlů.

Dozorčí rada Českých drah

ParlamentnímListům.cz navíc Zdeněk Neusar z tiskového oddělení Ministerstva dopravy potvrdil, že Feranec byl dnes opět zvolen do dozorčí rady Českých drah. Stalo se tak navzdory tomu, že se měl dopustit porušení zákona při předchozí volbě, kterou soud zneplatnil. Jak již dříve upozornil deník Aktuálně.cz, Feranec porušil zákon, když řídícímu výboru před zvolením do dozorčí rady zatajil své někdejší působení ve vedení krachující firmy Haná ZZN Olomouc, což podle zákona učinit musí. Ačkoliv po měsíci Feranec chtěl chybu napravit, bylo již pozdě. Ferancovi však za porušení zákona nehrozí žádný trest. A jako státní úředník nemá v dozorčí radě Českých drah nárok na odměnu.

Co na to politologové?

„Nejde ani o právní problém, ale spíše o problém politický, protože Olomouc má určité problémy, je to stotisícové město, které vyžaduje primátora na celý úvazek. To znamená, že rozptyl do dalších funkcí si dost dobře nedokážu představit, ani pokud jde o dozorčí radu Českých drah,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Pavel Šaradín, politolog z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v reakci na případný Ferancův úspěch v nadcházejících komunálních volbách. 

Podobně to vidí i politolog Jan Kubáček, který navíc upozornil na jedno riziko. „Pokud by se hypoteticky stal zástupcem pátého největšího města v České republice, těžko by se mohla kombinovat odpovědnost a loajalita vůči velkým firmám s celostátní působností, protože jde o časově nesmírně náročný souběh funkcí. Do značné míry by to někteří zástupci komunálních úrovní v rámci republiky mohli vnímat jako nepřiměřený lobbing jednoho města vůči významné státní instituci,“ řekl Kubáček.

Feranec: Funkce primátora a náměstka ministra je neslučitelná

„Potvrzení v primárkách ještě neznamená, že volby vyhrajeme, a kdyby se tak stalo, ještě to neznamená, že naše hnutí bude mít primátora. Funkce primátora a náměstka ministra je určitě neslučitelná. Funkce primátora a šéfa DR (dozorčí rady - pozn. red.) je patrně časově neslučitelná. Hlavně šéfa DR si má dosadit stát jako jediný akcionář, a proto by to měl být člověk z ministerstva dopravy,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Feranec.

Olomouc má teď primátora z ODS

V Olomouci nyní vládne koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Nynějším primátorem je občanský demokrat Martin Major, který ve funkci vystřídal na podzim zvoleného poslance Martina Novotného. Ten na post primátora podle svých slov rezignoval i proto, že souběh primátorování a poslancování při vzdálenosti Prahy a Olomouce by byl možný jen za předpokladu, že se dělá jedno na úkor druhého. Poté, co se vzdal postu primátora, zůstává Novotný ve vedení Olomouce, a to jako zastupitel a neuvolněný radní. Současně je místopředsedou ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Místopředseda STAN vlastnil firmu. Stát jí vyplatí až 400 milionů na dotacích. Fialova koalice se drolí na mikročástice

4:44 Místopředseda STAN vlastnil firmu. Stát jí vyplatí až 400 milionů na dotacích. Fialova koalice se drolí na mikročástice

NEJBOHATŠÍ STAROSTA II. díl | Dne 18. dubna roku 2006 se začala psát historie společnosti Rodvinov S…