Zároveň zakladatel analytické společnosti Stratfor konstatuje, že referendem zahnali Řekové Německo do kouta. „Něco takového se ovšem Řekům nemusí vyplatit, protože Němci jim tento úder vrátili s ještě větší intenzitou,“ soudí Friedman, podle kterého bylo klíčovým momentem minulého týdne právě řecké referendum. „Kdyby se lidé vyjádřili pro úsporná opatření, měla vláda kapitulovat. Jelikož však voliči řekli jasné ne, měla řecká vláda sdělit Evropské unii, že s návrhem nesouhlasí,“ míní Friedman, který se pro nadpis svého textu „Impérium vrací úder: Německá a řecká krize“, inspiroval v americké sérii Star Wars.
„Řekové prostřednictvím referenda demonstrovali svůj postoj, který měl podle vlády vytvořit zcela novou šachovou partii. Německo požadovalo, aby se Řekové vzdali části své suverenity a ti se také nakonec podvolili,“ konstatuje Friedman. Uvádí dále, že ekonomika Německa je založena na exportu, a proto si nemůže dovolit zhroucení EU. „Tím by byly vážně ohroženy jeho národní zájmy. Německo bylo řeckou krizí vyděšeno ze dvou hlavních důvodů. Němci byli znepokojeni tím, že se Řecko snažilo využít nástroje národní suverenity, aby se vyhnulo potížím v důsledku úsporných opatření. To by v konečném důsledku znamenalo, že by zodpovědnost za řecké dluhy musela převzít EU, tedy Německo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro