Neuvěřitelná hanebnost Hermana a Sobotkova prasárna. Za tohle půjdou do pyžama. Stropnický, kníže, Okamura či Doubrava se nám vyjádřili k odkupu vepřína v Letech

31.10.2017 11:51

ANKETA Sobotkova vláda v srpnu schválila odkoupení vepřína v Letech u Písku za 450 milionů korun, což odtajnila po volbách dne 23. října. Euro.cz informovalo (Pavel Páral), že účetní hodnota pozemků a staveb vepřína je vykazována ve výši 122 milionů korun a hodnota celé společnosti AGPI, která vepřín prodává, nepřesahuje ani 100 milionů korun; výroba vepřového v šesti vepřínech tvoří 46 procent tržeb firmy.

Neuvěřitelná hanebnost Hermana a Sobotkova prasárna. Za tohle půjdou do pyžama. Stropnický, kníže, Okamura či Doubrava se nám vyjádřili k odkupu vepřína v Letech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí a zda souhlasí s odkupem vepřína za 450 milionů korun. Drtivá většina politiků považuje cenu za silně přemrštěnou a mnoho z nich hovoří, že by se věcí měla zabývat policie a že celý prodej má trestněprávní rovinu. Připomínají, že další obrovské náklady přinese zbourání vepřína či stavba památníku. Též se pozastavují nad tím, že cena transakce byla utajovaná a byla zveřejněna až po volbách. To podle nich hovoří samo za sebe.

O stamiliony předražený. Šílenství dosavadní vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dotaz nereagoval.

„Souhlasím s odkupem. Předchozí vlády to jen slibovaly, tato vláda konečně nedůstojný stav napravila. Na to, jak se došlo k výši finančního vyrovnání, se ale musíte ptát předkladatele. A to je Ministerstvo kultury,“ sdělil ParlamentnímListům.cz ministr obrany a místopředseda hnutí ANO Martin Stropnický.

Na dotaz neodpověděl ani ministr kultury Daniel Heman z KDU-ČSL, ani vicepremiér a předseda strany či členové vedení a poslanci Ondřej Benešík a Jiří Mihola.

„Odkup vepřína je nesmysl – a to, že je o stamiliony předražený, jen ukazuje na šílenství dosavadní vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, která místo toho, aby efektivně investovala peníze do lepšího života lidí včetně Romů, tak je vyhazuje na zbytečnosti. V Letech již přece v současnosti pietní místo vybudované je. Podívejme se na jiné příklady – například v brněnských Kounicových kolejích, kde byli brutálně mučeni a vražděni čeští vlastenci a odbojáři – bylo tam popraveno okolo 800 osob – jsou v současnosti ložnice a koupelny studentů – a nikomu to nevadí. Na památku nacistického teroru je v areálu historická expozice. Takže doufáme, že s tímto neúčelným vyhazováním peněz, jako je výkup vepřína za stamiliony, už bude v nové vládě konec,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Zásadně s tím nesouhlasím. Nejde jen o přemrštěnou cenu, ale také o cenu za likvidaci další výroby. To je pro mě nepřípustné. Budu požadovat po nové vládě, aby to revokovala,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz  předseda KSČM a poslanec Vojtěch Filip.

„Vždy jsem prosazoval, aby se tato ostuda konečně odstranila. Proč vláda přistoupila na takovou cenu, která se mi taktéž zdá dosti přehnaná, nechápu. Zajímavé by bylo zjistit, jaký je vztah mezi firmou AGPI a Agrofertem,“ řekl redakci čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Trestněprávní odpovědnost. Je to jen další neuvěřitelná hanebnost této vlády v režii ministra Hermana

„S předloženými čísly naprosto nesouhlasím. Jsou manipulativní, neúplná a postup mně připadá podobný jako ‚prodej‘ OKD. Postrádám vyčíslení nákladů na zbourání areálu chovu a náklady na odstranění ekologické zátěže a následné sanace celého prostoru. Vyzývám dosluhujícího premiéra Sobotku a ministra Hermana, aby shora uvedené informace doplnili a zveřejnili. V opačném případě je třeba celou transakci začít kvalifikovat jako zneužití pravomoci veřejného činitele s adresnou trestněprávní odpovědností,“ upozorňuje předseda SPO a senátor Jan Veleba.

ParlamentníListy.cz oslovily i Piráty. Ivan Bartoš neodpověděl. Poslanci Olga Richterová, Tomáš Vymazal či Jiří Kohoutek se omluvili, že se nemohou vyjádřit, protože nemají k věci dostatek informací.

„Nesouhlasím s prodejem za tuto cenu. Myslím si, že jde o malou, či spíše velkou domů,“ reagoval místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

„Je to jen další neuvěřitelná hanebnost této vlády v režii ministra Hermana. Načasování zveřejnění až po volbách dokládá, že si tento podraz jeho strůjci dobře uvědomovali. Pokud se už nepodaří zabránit podpisu smlouvy, bude nutné zapojit orgány činné v trestním řízení a požadovat náhradu škody,“ myslí si poslanec SPD Jan Hrnčíř.

„Považuji rozhodnutí vlády o odkupu vepřína a vybudování památníku za hloupost. Když si uvědomíme, že by 450 milionů korun mohlo jít přímo romským dětem do školek, škol na jejich vzdělání, tak člověku nezbývá než kroutit hlavou. Jistě mě za  můj názor rozcupují takzvaní bojovníci za práva menšin, pro něž je osočování lidí, kteří si uchovají zdravý rozum, náplní práce. Za napětí, které je mezi menšinou a majoritou nesou odpovědnost právě oni! Romům můžeme pomoci, jen pokud jim vytvoříme podmínky k normálnímu životu. To je přístup ke vzdělání a odpovídajícímu zaměstnání. K tomu samozřejmě ale také patří i stanovení povinností a jejich důsledné vymáhání. Ostatně tak, jak je to běžné pro každého občana. K ceně za výkup se nemohu vyjádřit, protože se jednalo o rozhodnutí vlády, do kterého Parlament nemohl zasahovat. Nemám tedy jiné informace než jakýkoli jiný občan ČR,“ uvedl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Osobně obsah jednání neznám. Musí se k tomu vyjádřit ti, co to dohodli a kdo to odhadl,“ reagoval europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Jaký holokaust v Letech?

„Odkoupení výchovny prasat alias vepřína v Letech u Písku je prasárna. Sobotkův nejpitomější pomník v jeho životě. Myslel jsem si, že má přece jenom větší úroveň, ale je to asi jinak. Už když jsem v březnu 2011 četl v tisku, že vláda schválila ideový záměr ministerstva školství k úpravě pietních míst v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu a že na místě bývalého takzvaného ‚cikánského tábora‘ vznikne zcela ojedinělý objekt – Památník romského holocaustu – řekl jsem si, že někomu ve vládě kape na karbid. Oni s těmi blbostmi prostě nepřestali ani dnes. Jaký holocaust? Cikáni byli svezeni do táborů jako živly štítící se práce a s kriminální minulostí. Nejsou to jenom povídačky, že když přijeli cikáni do vesnice, první, kdo to odnesl, byly slepice. Když se po válce v roce 1945 přistěhovali cikáni do Ústí, menší část si vážila toho, že dostali byty a chovali se doslova příkladně. Byli to spoluobčané. A takovými zůstali. Žel ale, větší díl udělal z domů zavšivené, doslova posejřené ruiny, ze kterých se smrad výkalů šířil široko daleko. To nejsou povídačky! O posr... vybydlených domech jsou v ústeckém archivu materiály. A kdo by se nechtěl prohrabovat archívními materiály, ať se dojede podívat například do Janova. Oni se tito občané do dneška nic jiného nenaučili a žijí tak dodnes. Mnoho svědectví publikovaných i ve sdělovacích prostředcích dokládá, že v Letech byl pracovní a posléze cikánský tábor. Nemá nic společného s tím, co se dělo v Osvětimi. Tábor v Letech není symbolem ničeho!“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Martin Koller nedávno správně upozornil, že podle romských organizací z cikánů v protektorátu jich 1308 prošlo táborem v Letech a 1375 táborem v Hodoníně, přičemž v prvním zemřelo následkem strádání, především zimy a nemocí, 327 osob, ve druhém 207. Nikdo nebyl zavražděn, ani popraven. Režim v Letech byl relativně volný, tábor byl obehnán plaňkovým plotem a hlídalo jej jen několik četníků. Věznění muži si přivedli rodiny, což vedlo k přeplněnosti tábora. Dále Koller správně upozornil, že v době, kdy následkem nedostatečné hygieny vypukl tyfus (na nějž zemřeli i tři četníci), který měl za následek většinu mrtvých, byli vysláni z Prahy lékaři a sestry. Narození a zemřelí cikáni v Letech byli jako protektorátní občané zapisováni do matrik v okolních obcích na rozdíl například od Židů v jiných táborech. V roce 1943 byli věznění z Let i Hodonína odesláni do Osvětimi. Čili postavte další pomník cikánům v Osvětimi, a ne v Letech. Opravdu nechápu, proč by se ze společných prostředků, kterých se nedostává v jiných oblastech, měly vydávat tak ohromné částky na potvrzení něčeho, co není pravda. A to pomíjím podivnost, že tak ohromná částka se před námi tajila a dozvídáme se ji až po volbách!“ dodal Doubrava.

Ministři, kteří hlasovali pro tento obchod, by si měli připravit kartáček na zuby a pyžamo

„Jestliže společnost AGPI nejprve navrhovala přemístění vepřína do náhradních míst, mělo se pracovat s touto méně finančně náročnou vizí. Vzhledem k tomu, že došlo k jinému řešení, měl se dle mého názoru respektovat soudní odhad, který činí zhruba 200 milionů korun, dost dobře nechápu, co je obsahem 250 milionů korun pod názvem ‚veřejný zájem‘, tyto finanční prostředky mohly být vynaloženy daleko účelněji, nehledě na skutečnost, že vybudování důstojného pietního místa bude stát další finance,“ uvedla poslankyně Ivana Nevludová z SPD.

 „Stavění pomníků obětem fašismu je chvályhodný počin. Otázkou ale je, zda to znamená nutně vykoupit i okolní objekty? Kdyby ty peníze vláda věnovala přímo Romům, například v rámci snižování vysoké míry nezaměstnanosti mezi Romy, udělala by lépe. Gesta nepomohou ani památce obětí, ani problémům dneška, které mají mladí Romové,“ míní místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.

„No, ministři, kteří hlasovali pro tento obchod, by si měli připravit kartáček na zuby a pyžamo do vyšetřovací vazby. Ke 450 milionům je potřeba ještě připočíst stovky milionů na likvidaci vepřína. Rozumím nutnosti vyrovnat se s minulostí, ale osobně bych raději věnoval tyto stovky milionů na vzdělání romských dětí,“ říká senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Chápu etiku celé záležitosti – moje rodina utíkala před Hitlerem z Litoměřic a Terezína. Ale je to podle mě předražené. A určitě je to také důsledek toho, že se o tom dlouhá léta jenom mluvilo. Možná to mohlo být předmětem veřejné diskuse,“ domnívá se poslanec ANO Stanislav Berkovec.

Romům tyto megalomanské projekty nijak nepomůžou. Kdo se na tom napakoval?

Senátor ODS Jaroslav Zeman uvedl, že nesouhlasí s jakýmkoli výkupem vepřína. „Je to nesmysl vyhazovat 500 milionů korun. A za další stovky milionů tam budou stavět památníky… Myslím, že je potřebných daleko více. Proč to vláda nedá na vzdělání? Na drahé léčení těžce nemocných? A Romům tyto megalomanské projekty nijak nepomůžou,“ myslí si senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Detaily vládou schváleného odkupu vepřína v Letech u Písku jsem dlouho neznal, neboť je vláda odmítala zveřejnit. Už to bylo pro mě varovné. Ten, kdo jedná čestně, nemá důvod nic tajit, samozřejmě pokud to nepodléhá utajení podle zákona. Nyní, když jsou známy podrobnosti smlouvy, zejména skutečná hodnota vepřína a s ní nekorelující odkupní cena, se mé obavy potvrdily. S odkupem vepřína za těchto podmínek proto nesouhlasím. Doufám, že se časem také dozvíme, kdo a jak se na tom napakoval. Pak už to bude práce pro policii a orgány činné v trestním řízení,“ říká poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Myslím si, že toto typicky arogantní a eurofašistické chování Sobotkovy vlády, tedy tajná jednání, tajná smlouva, drzé zveřejnění informací až po volbách, odmítání veřejné diskuze a napadání jak politických oponentů, tak řadových občanů, bylo tak agresivním plivnutím do tváře občanů této země, že kauza Lety společně s kauzou lithium bylo přesně to, co zlomilo ČSSD a KDU-ČSL vaz. Všechny oběti německého běsnění v Evropě za druhé světové války si zaslouží úctu a respekt, otázkou je, nakolik by se na tomto projektu měli dnes finančně podílet i šlechtické rody, na jejichž majetku vězni tohoto pracovního tábora otrocky pracovali.

Skutečnou cenu dnes objektivně neumím zhodnotit, toto mělo být velmi veřejně a transparentně na pořadu dne dlouho před podpisem smlouvy; a za mne osobně měli například o Letech a o protikuřáckém zákonu rozhodnout občané v referendu konaném souběžně s parlamentními volbami,“ říká poslanec SPD Lubomír Volný.

„Cenu za odkup vepřína považuji za neskutečně vysokou. Osobně jsem pro odkup, ale za výrazně nižší cenu,“ říká poslanec ODS Jaroslav Martinů.

Rozhazování stovek milionů z kapes daňových poplatníků

„S odkupem za takto přemrštěnou cenu přirozeně nesouhlasím stejně tak jako s pokrytectvím, které celou touto kauzou prostupuje. Osobně bych byl pro, aby stát vepřín vůbec nekupoval a aby se tam, ve spolupráci s majiteli, vybudovalo na nějakém vhodném místě adekvátní pietní místo… Takto se jedná  pouze o laciný  populismus a rozhazování stovek milionů z kapes daňových poplatníků... Památku obětí lze uctit i skromněji a nebude to nikterak na škodu celé věci,“ míní poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Neznám podrobnosti, a tak je těžké dělat kategorické soudy, ale zdá se to nadhodnocené,“ uvedl poslanec ODS Petr Bendl.

„Vyhodit stamiliony za vepřín vedle jakéhokoli památníku je nesmysl – tím spíš, když jde o místo, které se stalo záminkou pro falšovaní historie – ty stamiliony by zasloužili živí potřební lidé, anebo skutečný nacistický koncentrační tábor, který chátrá bez pomoci v mém kraji – aby lidé nezapomněli, co se dělo,“ zlobí se poslanec SPD Jiří Kohoutek.

Poslanec ANO Pavel Plzák jen stručně uvedl, že s odkupem vepřína za 450 milionů nesouhlasí.

„S tak vysokou cenou nesouhlasím, neboť ji zaplatí všichni daňoví poplatníci bez svého vědomí. Je to více než dvojnásobek oproti odhadu a cena byla tajena před volbami. Svědčí o naprosté nekompetentnosti ministra kultury Hermana, který je za její sjednání zodpovědný,“ myslí poslanec KSČM Ivo Pojezný.

Prasárna v prasečáku. Herman by se měl bát policajtů, když už se nebojí Pána Boha…

Autor článku v Euro.cz nazval celou věc „Prasárna v prasečáku“. „Kam se hrabe lithium, za něž mají zločinci za sociálními demokraty a australskou firmou nahrabat miliardy. To totiž bude ještě pěkná fuška. Musíte najmout horníky, co to vykopou, postavit fabriku, co z těch šutrů vypreparuje cenný kov nacházející se v mizivé koncentraci, a ještě nevíte, jestli někdo nepřijde na lepší nápad, než jsou elektromobily. Česká vláda dokázala udělat násobně výhodnější byznys s jitrnicemi,“ napsal Páral.

„Je trochu překvapivé, že končící ministr kultury Herman, který tenhle byznys zpunktoval, se nebojí Pána Boha. Každopádně policajtů by se nejspíš bát měl,“ dodal Páral.

Jak informovala ČTK, za nepřiměřenou vzhledem k odhadní ceně považuje konečnou sumu ministr financí Ivan Pilný z ANO. Odhad se podle něj pohyboval kolem 200 milionů, proto v srpnu pro uzavření smlouvy nehlasoval. „Já jsem velice rád, že se ta věc konečně vyřešila, protože to trvalo opravdu dlouho a už se s tím muselo něco udělat i na základě mezinárodních odezev. Ale předpokládal jsem, že ta cena bude respektovat soudní odhad, což se nestalo,“ řekl Pilný.

Podle Hermana je dohodnutá suma vyšší než odhad i z toho důvodu, že zahrnuje i veřejný zájem na odkupu vepřína. „Podle mého názoru je to korektně vyjednaná částka, která odpovídá všem parametrům,“ uvedl s tím, že firma AGPI neměla důvod svůj areál prodávat a stát ji musel přesvědčit.

„Odůvodnění, že jde o veřejný zájem, mi úplně nesedí, protože tady jde především o veřejné peníze. A já si myslím, že pan ministr kultury by je dokázal utratit jiným způsobem než dávat bonifikaci někomu, kdo si postavil prasečák na místě, kde nikdy stát neměl,“ oponoval Pilný.

Prezident Miloš Zeman před několika měsíci uvedl, že ještě jako premiér farmu odmítl zrušit, protože by to daňové poplatníky tehdy stálo asi 400 milionů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nakažte se, očkovaní.“ Rána Vojtěchovi: Vše jinak. Temný byznys a skryté dění

4:44 „Nakažte se, očkovaní.“ Rána Vojtěchovi: Vše jinak. Temný byznys a skryté dění

Až se očkovaní lidé nakazí, vylepší si svou imunitu. U lidí s protilátkami proti covidu-19, kteří by…