Polovina věří Ukrajině, polovina separatistům. Každý v tom má kus života. Dobrovolník se vrátil z Donbasu a bez propagandy vypráví o obyčejných lidech i našem národě

12.05.2015 11:27 | Zprávy

ROZHOVOR Michal Kislicki strávil pět měsíců v oblasti Slavjansku jako dobrovolník a pomáhal lidem, kteří se ocitli v kritické situaci kvůli bojům mezi separatisty a ukrajinskou armádou. Posledních šest týdnů v České republice se věnoval shánění materiální a finanční pomoci a nyní znovu odjíždí na východ Ukrajiny. Založil neformální sdružení Chuť pomáhat a chce organizovat pravidelnou pomoc pro oblast zasaženou válkou.

Polovina věří Ukrajině, polovina separatistům. Každý v tom má kus života. Dobrovolník se vrátil z Donbasu a bez propagandy vypráví o obyčejných lidech i našem národě
Foto: David Daniel
Popisek: Michal Kislicki

Po návratu z oblasti bojů na východě Ukrajiny jste uspořádal sérii přednášek o situaci na frontě a o tom, jak se tak dá pomáhat. Proč?

Původním cílem bylo dát lidem zprávu o tom, co jsem na Ukrajině viděl. Udělal jsem proto v Brně, na Třebíčsku a na Valašsku jednadvacet přednášek o věcech, o nichž tady média příliš neinformují. Hodně lidí se pak k pomoci, kterou teď organizujeme, začalo připojovat a za měsíc a půl se nám podařilo shromáždit dvě tuny materiálu i finanční pomoc, lidé dokonce začali pro ukrajinské děti i šít hračky. Vzniklo také zatím neformální sdružení Chuť pomáhat – skupina asi dvaceti kamarádů, kteří chtějí soustavně pomáhat a organizovat nejen jednorázové projekty pomoci, ale uvažujeme o tom, co do budoucna dělat dlouhodobě.

Jaké je u nás povědomí o věcech, o nichž podle vás média moc neinformují?

Mám pocit, že když probíhaly boje o Majdan – to jsem byl ještě tady – lidé všude mluvili o Ukrajině, o tom, co se bude dít. Dnes není nikde nic slyšet, jako by to všechno někam vyšumělo. Když jim říkám, že na Ukrajině denně dál umírají lidé, ukazuju jim fotky a říkám, že válka tam stále trvá, žasnou. Kdo nesedí denně na internetu a nehledá zprávy, je dost neinformovaný. Válka je tam pořád a neustále se bojuje a lidi umírají. Po minském příměří přestaly probíhat velké pozemní tankové útoky, ale to neznamená, že by nepokračovalo dělostřelecké a raketové ostřelování a spousta lidí to odnáší každý den.

Jaké máte vy sám zdroje informací?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Rusko , Ukrajina , Slavjansk , Kislicki

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Daniel

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…