Poslanec Chlad a krajský šéf TOP 09 jsou na nože. Kvůli 50 tisícům

08.02.2012 22:28

EXKLUZIVNĚ Semínko nedůvěry či pořádek jen dělá přátele? Poslanec TOP 09 za Karlovarský kraj Rudolf Chlad chce po výkonném výboru, aby mu detailně vyfakturoval, na co bylo použito jeho padesát tisíc korun darovaných na provoz krajské kanceláře.

Poslanec Chlad a krajský šéf TOP 09 jsou na nože. Kvůli 50 tisícům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněm TOP 09 v Hradci Králové
reklama

TOP 09 měla v Karlových Varech na stejné adrese Jízdárenská 1 dvě kanceláře. Jednu poslaneckou a druhou krajskou. Obě byly dotované z poslancových náhrad. Prvního dubna minulého roku byl ovšem poslanec Rudolf Chlad odejit z krajského výboru TOP 09, což je mimochodem nejvyšší stranický orgán, a předseda karlovarské TOP 09 Josef  Malý se posléze rozhodl přestěhovat regionální kancelář na jinou adresu. Na přestěhování a jiné položky údajně použil 50 000 korun z účtu poslance Chlada určeného na provoz kanceláře.„Ušetřily se dva nájmy za mou poslaneckou kancelář, a proto byl dán souhlas pro dovybavení krajské kanceláře. Údajně padlo 50 000 korun na kopírku a stěhování. Poslal jsem žádost na krajský výbor, jehož ač poslanec nejsem členem, aby mi vedení detailně vyčíslilo, za co se přesně peníze utratily a žádám do tří neděl odpověď. Zatím nemůžu říct, zda došlo ke zneužití,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Chlad.

Podle interních informací redakce ze zasedání Krajského výkonného výboru požádal poslanec krajskou volební manažerku Petru Kadlečkovou a předsedu výkonného výběru Josefa Malého, aby podepsali převzetí žádosti o vyčíslení, ti však odmítli. „Ano, je to pravda, nakonec to podepsal místopředseda,“ potvrdil informace redakce poslanec. 

Tak to nebylo, brání se Malý

Malý ovšem Chladovu verzi odmítá „Já jsem nic neodmítl. Pan poslanec Chlad přišel s papírem, kde byla i faktura na 50 tisíc a chtěl, abychom mu to zaplatili my. On má svoji kancelář, má rozpočet 350 tisíc na provoz. Já jsem to nepřebíral od něj. Přebíral to místopředseda Zahradníček,“ nabízí ParlamentnímListům.cz svou verzi Malý. Podle Malého poslanec Chlad  žádné peníze krajské buňce neposlal. „Peníze skončily na centrálním podúčtu. Do regionu prostě nepřišla ani koruna,“ uzavřel Malý

Poslanec Rudolf Chlad je jediným poslancem z Karlovarského kraje, který byl za TOP 09 zvolen do sněmovny parlamentnu ČR. Při kroužkovací metodě přeskočil právě předsedu krajského výboru TOP 09 a člověka blízkého ministru financí Josefa Malého, jenž byl nasazen na prvním místě kandidátky. Malý tak nakonec skončil až sedmý.

Petra Kadlečková redakci pro bližší informace nasměrovala na tiskovou mluvčí. „Není v mojí kompetenci činit rozhodnutí ve věcech finančních,“ odpověděla manažerka karlovarské TOP 09, která byla vyšetřována v souvislosti s finančním únikem ze Základní školy Antonína Dvořáka, kde působila jako hlavní ekonomka. 

Vůbec celé divné

TOP 09 se potýká s revoltou předsedů místních organizací, kteří vymysleli vlastní způsob financování zastupitelských voleb 2010. Na základě série článků, které přinesly ParlamentníListy.cz, obešla až jedna třetina z nich stanovy strany tím, že financovala kampaň z vlastních zdrojů a neposílala peníze na centrální účet strany. Vadilo jim totiž, že si centrála strhává 10 procent z každé transakce. Krajské revizní komise částečně i z popudu redakce prověřují nyní hospodaření místních organizací. V případě zjištění pochybení by mohlo podle stanov strany dojít i k monstrprocesu, reps. k hromadným vyloučením.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Kozdera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová bude mít co vysvětlovat. Advokáta s sebou. Zapomenutý Jaromír Drábek je zpět

4:40 Pekarová bude mít co vysvětlovat. Advokáta s sebou. Zapomenutý Jaromír Drábek je zpět

ParlamentníListy.cz mapují řadu zakázek z oblasti IT, které státní rozpočet přišly na mnoho miliard …