Povinně se mlčí. Lékařka a senátorka ale covid rozstřelila natvrdo. Trestní oznámení?

03.11.2020 9:31

„S těmi mrtvolami by měl přestat,“ soudí lékařka a senátorka Alena Dernerová k odhadům, že v českých ulicích budou „mrazáky s mrtvolami“. Podobná tvrzení jsou dle ní na hraně trestního oznámení. Nelíbí se jí, že odborníci, kteří se ve věci covidu-19 odchylují od vládního postoje, jsou v médiích umlčováni. „Pak chybí náhled z druhé strany. Co se tu děje, je jen hrůza a strach,“ uvádí Dernerová pro ParlamentníListy.cz. V žádném případě prý není řešením kompletní lockdown.

Povinně se mlčí. Lékařka a senátorka ale covid rozstřelila natvrdo. Trestní oznámení?
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová

Strašení profesora Jaroslava Flegra, že v ulicích brzy uvidíme mrazáky s mrtvolami nebo hrůzné předpovídání imunologa Václava Hořejšího o ztrojnásobení mrtvých, se nezamlouvá senátorce a neuroložce Aleně Dernerové.

„Je to snad i na trestní oznámení za šíření paniky,“ přemítá dokonce. Hořejší jako řešení vidí kompletní a radikální lockdown, v tom mu sekunduje i zmíněný parazitolog Flegr. „S těmi mrtvolami by měl přestat,“ míní politička s tím, že čtenáři a posluchači mají tyto expresivní panikáře brát „těžce s rezervou“.

Právě s lockdownem Dernerová zásadně nesouhlasí. „Také šéf České lékařské komory Milan Kubek jej často a důrazně skloňuje...“ říká smutně, protože by prý raději od něj slyšela slova uklidnění a nikoli výzvy, aby lidé zůstávali sedět doma na zadku a ze strachu nikam nechodili.

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21779 lidí

Domnívá se, že pozastavení ekonomiky nás může úplně položit a navíc: „Nemyslím si, že totální lockdown, když by se mělo všechno zavřít, by nám tak moc pomohl. Lidé potřebují chodit do práce… Nechat zkrachovat co ještě funguje? Teď se budou dělat antigenní testy, tak ať se lidé testují v práci. To je asi schůdnější cesta,“ říká.

Asi museli povinně mlčet…

Nelíbí se jí také, že odborníci s opačným postojem nedostávali v médiích skoro žádný prostor. „Někteří měli jiný názor, tak zjevně nesměli mluvit. Profesor Beran, doktor Valenta…“ vyjmenovává konkrétní osobnosti, které prý měly problém se – v prymulovské éře – v médiích „uchytit“. „Pak chybí náhled z druhé strany. Co se tu děje, je jen hrůza a strach,“ konstatuje ke stavu paralyzované společnosti.

Abychom předešli naprostému vyčerpání zdravotníků a zahlcení celého systému, je podle ní důležité chránit nejzranitelnější skupinu naší populace, tedy seniory. „Profesor Jiří Beran toto doporučuje již od srpna tohoto roku a nikdo ho nechce slyšet. On preferuje účinná přednostní selektivní opatření starší populace a ne plošná, na kterých se vybíjejí všechny síly a prostředky diagnostiky, prevence, trasování a léčby,“ vysvětluje Dernerová.

S epidemiologem Jiřím Beranem přinesly ParlamentníListy.cz rozhovor před pár dny. Přečíst si jej můžete zde

Ve zdravotnictví nepotřebujeme nová lůžka, ale personál!

Spasení nevidí ve dvou polních nemocnicích a dalších materiálních věcech, které ČR v souvislosti s koronavirem nyní řeší. Problém vidí jinde: „Nechybí nám ani tolik ventilátory, lůžka, ale personál! Ten nám tu chyběl už i několik let zpátky,“ zdůrazňuje a dodává: „Teď naše zdravotníky ještě ‚kosí‘ virus.“

Za úplný nesmysl považuje senátorka současné trasování. „Teď je to prostě fofr – nyní se zkrátka promořujeme. Držme si palce. Až se promoříme, budeme mít přirozenou imunitu v rámci populace. Nebude sice protilátková, ale prostřednictvím paměťových buněk, které si po prodělané reakci nesou informaci, že se člověk se ‚potkal‘ s koronavirem,“ objasňuje a zmiňuje příklad ředitele České pošty Romana Knapa, který se v říjnu nakazil koronavirem již podruhé a tentokrát se cítí lépe. „Má lehčí průběh, protože tělo se s tím už jednou potkalo a infekce již není tak silná,“ dodává Dernerová.

Spojovat uhlí s covidem, to už je moc?

Co jako lékařka nyní rovněž nepodpoří, je nová kampaň, zaštítěná kardiologem a olympionikem Lukášem Pollertem: Iniciativa Za Zdravé srdce Evropy poukazuje na to, že znečištěné prostředí je zdrojem novodobých nemocí, jako jsou respirační, kardiovaskulární či onkologické, ale také současný covid-19. „Znečištěné ovzduší zvyšuje počet lidí umírajících na plicní choroby. Podle studií z Harvardské univerzity výrazně zhoršuje průběh nemoci covid-19, stejně jako dalších plicních chorob. Navíc v oblastech s největším znečištěním umírají lidé s covidem častěji než v méně znečištěných,“ tvrdí iniciátoři akce, kterou podpořili chirurg Pavel Pafko, profesorka na klinice nemocí plicních a tuberkulózy Jana Skřičková či psychiatr Radkin Honzák.

Alena Dernerová se sice již několik let angažuje v prosazování konce těžby nebo odstavení elektráren a upozorňuje dlouhodobě, že zplodiny z uhlí jsou jednou z příčin nižší délky života v našem kraji. S obsahem kampaně se ale neztotožňuje a na svou ordinaci plakáty nevylepí.

Spojovat uhlí s koronavirem považuje totiž za prvoplánovité, zvlášť po zkušenostech ostravských horníků, kteří neměli závažný průběh onemocnění. „Hodit nyní toto vše na covid-19 není dobře. Žádnou koincidenci v tom nevidím,“ řekla redakci.

Seznámení s podklady prý přitom věnovala hodně času a konzultovala studie i s  vakcinologem Beranem. „Jsem ostražitá. Tuto výzvu nepodepíšu,“ sdělila nakonec.

Hlavním cílem kampaně je apel na přistoupení k významné redukci či přímo zastavení těžby a spalování uhlí a přechod k čistým zdrojům energie. Jen zdravý životní styl už podle iniciativy, kterou propaguje olympionik a lékař Lukáš Pollert, není dostačující.

Být lepší aspoň morálně

Na závěr pro PL dodává: „Doufejme, že nový ministr bude o něco lepší, alespoň morálně, než Roman Prymula.“ Nechápe, že jsou politici povětšinou tolik překvapení, když se po nich chce, aby za své přešlapy odstoupili. „Zvláště když nám káží a tepou nás,“ podotýká.

Veřejnosti vzkazuje, aby u počítačů v rámci home office – a zejména děti v důsledku domácí on-line výuky – pokud možno netrávili přespříliš času koukáním do modrého světla obrazovek a našli si způsob, jak se dostat i ven na vzduch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sommerová se na to třese. O to víc budou zírat, co (ne)udělají Piráti. Odstřel Lipovské z Rady ČT? Toto se chystá

4:44 Sommerová se na to třese. O to víc budou zírat, co (ne)udělají Piráti. Odstřel Lipovské z Rady ČT? Toto se chystá

Vyslyší Sněmovna poslankyni TOP 09 Olgu Sommerovou a odvolá radní ČT Hanu Lipovskou kvůli její kandi…