Prezident Zeman dorazil do královského paláce asi ve 12.40 místního času a před nastoupenou jednotkou ho přivítal jordánský král Abdalláh II. se svou půvabnou chotí Ranií. Ta je podle některých prestižních časopisů nejkrásnější manželkou hlav států na světě a bývá řazena ke stovce nejvlivnějších žen světa. Královský pár studoval na západě. Abdalláh II. v Británii a USA.
Liberální monarchie
Královna chodí většinou bez pokrývky hlavy a v západním oblečení. Stejně jako její manžel. Ten si dokonce zahrál v jednom díle svého oblíbeného seriálu Start Trek. Je pravdou, že Jordánsko je pravděpodobně nejliberálnější arabskou monarchií, i když je zde islám státním náboženstvím a některé prvky práva šáría se aplikují v rodinném právu. Křesťané ale mají například zastoupení ve vládě a parlamentu a je garantována náboženská svoboda.
Při úvodním setkání prezident Miloš Zeman kondoloval jordánskému králi kvůli zavražděnému pilotovi a řekl mu, že byl šokován brutalitou takzvaného Islámského státu. Na setkání obou delegací král hovořil o silném partnerství obou zemí. Křesťané a muslimové musí být sjednoceni proti terorismu. Je dle něho nutné vyřešit problém izraelsko-palestinského konfliktu, protože je to prý podhoubí pro terorismus. Mimochodem velkou část jordánské populace tvoří Palestinci, kteří tam přicházeli v několika vlnách.
Miloš Zeman králi řekl, že Řád bílého lva dostává za osobní odvahu. Česká republika nabízí konkrétní pomoc, a nejen shakespearovsky „slova, slova, slova“. Prezident pozval krále do České republiky, aby v Praze otevřel jordánskou ambasádu. Prezident Zeman zase obdržel od jordánského monarchy nejvyšší jordánské státní vyznamenání, řád Al Hussein bin Ali.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Doporučujeme , reportáž , Zeman , Jordánsko , Abdalláh II.
autor: Lukáš Petřík
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…