Strach z občanské války, lynče a napadání ze strany Čechů kvůli barvě pleti vedly přerovské Romy k tomu, aby napsali dopis britské královně Alžbětě II., v němž ji žádají o azyl a finanční pomoc na cestu. Jejich možné útočiště, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, je podle nich místem, kde není rasismus.
Pochopení pro jejich zoufalý čin má litvínovský aktivista Miroslav Kováč. „Nedivím se Romům, kteří po zkušenostech, ať už osobních nebo z médií, se chtějí dostat pryč. I ten anticikánismus už dosáhl neúnosné úrovně a dennodenně se s ním Romové potýkají. Jednak v zaměstnávání, když nemohou sehnat práci, ale i v bydlení a dalším,“ říká pro ParlamentníListy.cz Kováč.
Kauza dopis je extrémní příklad „řešení“
Podle romského aktivisty se situace Romů v Česku zhoršila jako odezva na dění ve Šluknovském výběžku. „Je to dáno i tím, že se zhoršuje sociální situace v republice. Z tohoto pohledu stát nese vinu, protože dopustil, aby se zhoršovala. Mezi Romy jsou dnes takoví, co si neumějí najít místo ve společnosti. Ale to je otázka pro všechny,“ myslí si Kováč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník