Podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně je přezkum rozhodnutí krajských státních zástupců povinný. „Přezkum se provádí obligatorně, neboť to vyplývá z pokynu obecné povahy nejvyššího státního zástupce, který upravuje postup orgánů státního zastupitelství v trestním řízení,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Helena Markusová. Postup olomoucké krajské státní zástupkyně Marie Kodytkové v případě takzvané přerovské kauzy se bude podle mluvčí posuzovat ještě dva měsíce. „Termín vyřízení je konec dubna 2012,“ doplnila Morkusová.
Rekapitulace událostí
A jak se vlastně případ octnul až na stole Nejvyššího státního zastupitelství v Brně? Protikorupční policie navrhla letos v lednu obžalovat celkem třináct představitelů města včetně primátora Jiřího Lajtocha. Spolu s ním byli obvinění také dva úředníci magistrátu a deset bývalých radních, z nichž velká část stále zasedá ve vedení Přerova.
Policie tuto skupinu lidí vinila ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci úřední osoby při přestavbě přerovského domova důchodců a zimního stadionu. Kriminalisté se o případ začali zajímat více než před rokem, protože zakázky stály přerovskou radnici nakonec mnohem víc, než bylo původně v plánu. Jen cena u domova pro seniory se navýšila o 30 milionů korun na celkových 167 milionů. Policisté v obvinění také řešili možné napojení politiků na stavební firmu, která zakázky realizovala.
O tom, že obvinění nakonec nepůjdou před soud, rozhodlo olomoucké krajské státní zastupitelství. To případ převzalo od vsetínských žalobců, kteří se kauzou zabývali půl roku. Do Vsetína byl případ přeložen z Přerova kvůli možné podjatosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka