České exekuce jsou velmi palčivým tématem, setkal se s nimi již v průměru každý desátý Čech. A jak nedávno ParlamentníListy.cz uvedly, každých pět minut po celých 24 hodin denně je uvalena na někoho další. I proto se proti nim i proti způsobu vymáhání dluhů v Česku zvedá velká vlna nevole. Nedávno pak pod tímto tlakem rozhodl i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) o tom, že budou sníženy při drobných dluzích odměny exekutorů, právníků i inkasních (vymahačských) agentur. Ti všichni se nyní bouří, že se tím vymahatelnost dluhů u nás může snížit a přinést ve finále i případné navýšení některých služeb, které se s neplatiči nejčastěji potýkají.
V Rusku dluží lidé miliardy za bydlení a energie
Je problém nárůstu dlužníků jen českým specifikem? „Samozřejmě, že ne. S dlužníky se potýkají zřejmě všude ve světě. Pokud však mám srovnávat Ruskou federaci a Česko, je situace v oblasti dluhů podobná. Jen v Česku je potenciálních dlužníků 10 milionů, v Rusku 140 milionů. Roční objem dluhů, jež se vymáhají, je tak samozřejmě vyšší. Jen za bydlení a energie dluh Rusů v roce 2011 byl 781 miliard rublů (což je cca 500 miliard korun),“ řekl pro ParlamentníListy.cz Viktor Dokučajev.
Složení dluhů je pak prý také velmi podobné dluhům českým. Nejčastěji prý pak dálem vedle již uvedeného nájemného a dalších nákladů na bydlení, dluží Rusové za komunální služby, potom za telekomunikační služby a bankám. Když se přistoupí k vymáhání dluhů, jde prý často ale i o nižší částky než v Česku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová