Takhle se vymáhá v Rusku: Nesmí vám sáhnout na dům ani ledničku

27.01.2012 16:07 | Zprávy

Podmínky vymáhání dluhů jsou různé – s ohledem na oblast, ve které k vymáhání dochází, i na dobu, kdy se dluhy vymáhají. Zůstaneme-li u vymáhání dluhů dle zákonných norem, vždy se jedná o to, že se nedobytná pohledávka nejprve dostane k inkasní společnosti, neuspěje-li ona, pohledávka se žaluje u soudu a ve finále se dluh dostává na stůl exekutorům. O tom, jak probíhá vymáhání dluhů v Ruské federaci, si ParlamentníListy.cz povídaly s ředitelem ruské pobočky mezinárodní agentury pro vymáhání pohledávek M.B.A. Finance, Viktorem Dokučajevem.

Takhle se vymáhá v Rusku: Nesmí vám sáhnout na dům ani ledničku
Foto: M.B.A. Finance Moskva
Popisek: Viktor Dokučajev

České exekuce jsou velmi palčivým tématem, setkal se s nimi již v průměru každý desátý Čech. A jak nedávno ParlamentníListy.cz uvedly, každých pět minut po celých 24 hodin denně je uvalena na někoho další. I proto se proti nim i proti způsobu vymáhání dluhů v Česku zvedá velká vlna nevole. Nedávno pak  pod tímto tlakem rozhodl i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) o tom, že budou sníženy při drobných dluzích odměny exekutorů, právníků i inkasních (vymahačských) agentur. Ti všichni se nyní bouří, že se tím vymahatelnost dluhů u nás může snížit a přinést ve finále i případné navýšení některých služeb, které se s neplatiči nejčastěji potýkají.

V Rusku dluží lidé miliardy za bydlení a energie

Je problém nárůstu dlužníků jen českým specifikem? „Samozřejmě, že ne. S dlužníky se potýkají zřejmě všude ve světě. Pokud však mám srovnávat Ruskou federaci a Česko, je situace v oblasti dluhů podobná. Jen v Česku je potenciálních dlužníků 10 milionů, v Rusku 140 milionů. Roční objem dluhů, jež se vymáhají, je tak samozřejmě vyšší. Jen za bydlení a energie dluh Rusů v roce 2011 byl 781 miliard rublů (což je cca 500 miliard korun),“ řekl pro ParlamentníListy.cz Viktor Dokučajev.

Složení dluhů je pak prý také velmi podobné dluhům českým. Nejčastěji prý pak dálem vedle již uvedeného nájemného a dalších nákladů na bydlení, dluží Rusové za komunální služby, potom za telekomunikační služby a bankám. Když se přistoupí k vymáhání dluhů, jde prý často ale i o nižší částky než v Česku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …