Takový bordel! Změna v ČT: Případ Jakuba Železného strhl lavinu

20.08.2020 10:32

Zametá někdo stížnosti v Radě České televize pod koberec? Proč radní dostávají některé materiály až těsně před jednáním? ParlamentníListy.cz pátraly v tom, jaká byla dosavadní praxe a jak se to do budoucna změní. Zdá se, že spouštěčem ke změnám je kauza kolem moderátora Jakuba Železného.

Takový bordel! Změna v ČT: Případ Jakuba Železného strhl lavinu
Foto: hns
Popisek: Venkovní studio České televize v areálu stadionu Děkanka nedaleko Kavčích hor

Nedávno jsme přinesli názory členů Rady České televize na poslední veřejná vystoupení moderátora Jakuba Železného z poslední doby. Dle mnohých se totiž známá televizní tvář pustila na velmi tenký led.

Významná část radních, kteří pro redakci PL reagovali, byli vůči Železného kauze do značné míry neutrální. Nelze ovšem spoléhat na to, že si onu možnou neutralitu zachovají i na jednání Rady ČT příští středu. Podle toho, co jsme slyšeli v kuloárech, bude na zasedání patnáctičlenného orgánu velmi živo.

Ještě se ale vraťme ke zmiňované anketní otázce, kterou ParlamentníListy.cz zaslaly všem radním České televize. Článek sice vyšel v úterý, nyní jsme ale obdrželi značné rozšíření odpovědi na otázku od radního Jiřího Kratochvíla. Ten míní, že by Jakuba Železného měla ČT přísně potrestat. Radní se naštval hlavně kvůli Železného výrokům na adresu prezidenta a generála Ludvíka Svobody.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21567 lidí

„Pan Železný jako zaměstnanec ČT nemá právo hodnotit historickou osobnost, která pomohla svojí armádou osvobodit ČSR a takovou osobností je a bude vždy v našich dějinách. Touto osobností je také generál a prezident Československa Ludvík Svoboda. On a tisíce našich vojáků na obou stranách fronty prolévali krev a nasazovali své životy, zatímco pan Železný odloží mikrofon a má po pracovní době. Že se nestydí za své výroky. Takového zaměstnance by mělo vedení ČT přísně potrestat. Ničí pověst ČT. Jeho chování je přinejmenším drzé a nehorázné,“ rozohnil se radní. 

Doporučuje Železnému, aby se seznámil s profesními zásadami novinařiny. „Měl by si přečíst rezoluci Rady Evropy, tuším, že je to číslo 1003, která jasně definuje etický kodex každého novináře. K této rezoluci se přidaly všechny složky Českého svazu novinářů. Doporučuji ji k prostudování,“ dodal pro ParlamentníListy.cz člen Rady ČT Jiří Kratochvíl.

Nejbližší zasedání Rady ČT se koná příští středu 26. srpna a je prakticky jisté, že kauza kolem Jakuba Železného bude patřit mezi hlavní témata a určitě nelze očekávat žádnou poklidnou diskusi. Mnozí radní s tím počítají a na jednání se pečlivě připravují

„Čekám, že se tam kvůli Železnému rozpoutá peklo, protože co si za poslední měsíc všechno dovolil, překročilo veškeré možné i nemožné meze veřejnoprávního novináře. Jeden hodnotící soud za druhým, a aby toho nebylo málo, ještě udává policisty kvůli nějakému logu na roušce. Podle mě půjde na Radě ČT o největší střet od doby doplnění nových členů,“ řekl nám pod podmínkou anonymity zdroj velmi dobře obeznámený s děním ve vedení ČT a v Radě ČT.

Zajímalo nás, proč by onen velký střet měl přijít. „Železný není žádná neznámá figurka, patří k hlavním tvářím, ale především patří do té ‚správné party‘ na Kavčích horách. Jinak řečeno, někteří radní budou zuby nehty bránit svého miláčka,“ dozvěděli jsme se od uvedeného zdroje.

Krom jiného, na chování Jakuba Železného přistála na Radě ČT minimálně jedna stížnost. Obsáhle ji sepsal mediální analytik Štěpán Kotrba. Její text ParlamentníListy.cz přinesly hned po jejím odeslání koncem července.

Kotrba se odvolává na článek o diskusních pořadech a pluralitě v Kodexu České televize, v němž se nachází tato často zmiňovaná věta: „Moderátoři diskusních pořadů České televize jsou povinni zachovávat nestrannost. Divák by neměl z jejich vystupování v pořadu poznat, jaký k diskutovanému problému nebo diskutujícím zaujímají postoj.“

„Dovolím si konstatovat, že Českou televizi platí solidárně koncesionáři s různými, často protichůdnými názory na řadu témat veřejného a politického života. Platí ji komunisté i antikomunisté a Česká televize je povinna, slovy Rady Evropy v preambuli Kodexu, vytvářet svými pořady orientační bod pro všechny členy společnosti a podporovat soudržnost společnosti a integraci všech jednotlivců, skupin a společenství; zvláště se pak musí vyvarovat jakýchkoli forem kulturní, sexuální, náboženské či rasové diskriminace a společenské segregace,“ uvádí vysvětlení své stížnosti mediální analytik.

Jenže tady přichází problém, kolem kterého bude na příští, ale nejspíš i na dalších schůzích Rady ČT hodně živo. Jak nám řeklo hned několik radních, o Kotrbově stížnosti vědí z médií, ale sami ji ještě neobdrželi.

„Podle dostupných informací byla vámi zmiňovaná stížnost na sekretariát Rady doručena už koncem července, ale já ji v poště doteď nemám. Totéž mi řekli i další kolegové. Předpokládám, že ji spolu s desítkami další korespondence dostaneme až den nebo dva před zasedáním, což je naprosto nepřijatelné. Je to rozsáhlejší problém, kdy je zřejmě zvykem snažit se zametat nepříjemné věci pod koberec až do poslední chvíle a vše rozeslat těsně před jednáním, abychom se nestihli na to důkladně připravit,“ prozradil nám jeden z radních, kterého tato praxe pořádně štve.

To potvrzují i další, s nimiž naše redakce v minulých dnech měla možnost hovořit. Podle našich zjištění se připravuje menší revoluce v tom, jak by Rada ČT do budoucna měla fungovat. „Byl tam strašný bordel, žádný systém, stížnosti se nijak pořádně neevidovaly, prostě je měli v šuplíku. S tím je konec. Máme hájit zájmy koncesionářů, a ne si tam chodit sednout a držet hubu. Budeme chtít nastavit jasná pravidla, abychom mohli pracovat a plnit svou roli dle zákona. Rada už nesmí dále být jakási stafáž, která vedení a panu generálnímu řediteli vše odklepne,“ řekl nám další z členů Rady ČT. Ani jeden pochopitelně nechtěl mluvit veřejně, čemuž jsme vyhověli.

ParlamentníListy.cz budou situaci v kontrolním orgánu i nadále bedlivě sledovat, stejně jako v minulých měsících. O dalším vývoji budeme informovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Centrum dnešní síly Ruska sídlí v Lubjance. KGB, FSB a tak dále. Byli jsme na konferenci v Senátu

10:34 Centrum dnešní síly Ruska sídlí v Lubjance. KGB, FSB a tak dále. Byli jsme na konferenci v Senátu

Ruský opoziční politik Dmitrij Gudkov neustále koukal do svého supermobilu. Nic jiného ho nezajímalo…