Tanky Ukrajině ne, pane Scholzi. Mladí Němci proti. Vážné informace

02.02.2023 14:07

Německo se nakonec v minulém týdnu rozhodlo Ukrajině poskytnout tanky Leopard 2 a umožnit jejich export i dalším zemím. Rozhodnutí však provázelo dlouhé váhání Berlína a množství pochybností mnoha Němců, zdali by se jejich země na obraně napadené Ukrajiny měla spolupodílet vojenskou technikou. Kancléř dostává od veřejnosti dopisy a e-maily, které chválí jeho přístup, jímž se snaží zabránit výrazné eskalaci války, nastiňuje Al-Džazíra německou atmosféru pacifismu. Podle průzkumů se nejvíce proti vyslání tanků v Německu stavěli mladí lidé.

Tanky Ukrajině ne, pane Scholzi. Mladí Němci proti. Vážné informace
Foto: Repro Twitter
Popisek: Setkání Olafa Scholze a Petra Fialy

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30591 lidí
Německo minulou středu oznámilo, že dodá Ukrajině své tanky Leopard 2 a po několikatýdenním váhání tak konečně padlo finální rozhodnutí od vlády německého kancléře Olafa Scholze, jež je důležité i pro další státy, které avizovaly vyslání tanků, avšak jim dosud chyběl souhlas Německa.

„Německo bude vždy stát v čele podpory Ukrajiny,“ řekl podle agentury Reuters Scholz v německém parlamentu po několikatýdenním mlčení k otázce exportu německých tanků.

Berlín dle kancléře musí udělat vše, co je v jeho silách, „ale zároveň musíme zabránit tomu, aby válka přerostla ve válku mezi Ruskem a NATO“.

Proč ovšem toto rozhodnutí, na jehož konci Německo rozhodlo o poskytnutí 14 tanků Leopard 2 Ukrajině, trvalo tak dlouho? Dle Al-Džazíry je za tím množství důvodů.

Zpravodajská agentura připomíná, že je sice Německo jedním z největších dárců vojenské techniky pro Ukrajinu, ale za 11 měsíců války Berlín zvýšil dodávky vojenské pomoci napadené zemi pouze pod tlakem a až poté, co první krok udělali ostatní spojenci.

Krok o rozhodnutí povolit reexport Leopardů z arzenálů jiných zemí a poskytnutí tanků tak byl prvním od ruského napadení Ukrajiny, kdy Berlín udělal první krok v rámci vývozu zbraní, což bylo dlouho tabu zejména pro Scholze a jeho spojence ze Sociálnědemokratické strany (SPD), kteří trvají na opatrném postupu, který je podle nich v souladu se spojenci Německa v NATO a řídí se skepsí německé veřejnosti a obavami z eskalace války na Ukrajině.

Právě německá SPD je dle Al-Džazíry dlouhodobě nakloněna praktickým vztahům s Ruskem a zůstává hrdá na své dědictví Ostpolitik, v jehož rámci kancléř Willy Brandt usiloval o otevřenější vztahy s východním Německem a Sovětským svazem.

„Po celá desetiletí bylo jakýmsi dogmatem těchto sociálních demokratů, že míru v Evropě lze dosáhnout pouze s Ruskem, a tak do tohoto druhu politiky détente investovali hodně politického kapitálu,“ řekl vedoucí výzkumný pracovník Mírového výzkumného institutu ve Frankfurtu Matthias Dembinski pro Al-Džazíru.

Svou roli prý hrají i obavy mnoha členů SPD z ruských hrozeb a server připomíná, že samotný Scholz několikrát v posledních měsících akcentoval obavy i před ruskými výhružkami jaderným útokem. Jeho mluvčí navíc uvedl, že kancléř dostává od veřejnosti dopisy a e-maily, které chválí jeho přístup, jímž se snaží zabránit výrazné eskalaci války.

V německé veřejnosti dle Al-Džazíry převládají pacifistické nálady natolik, že by mnozí Němci raději nechtěli zbraňově podporovat ani bránící se napadenou zemi a Německo by podle mnohých mělo v mezinárodních záležitostech hrát zprostředkovatelskou, diplomatickou roli.
Obzvláště nepříjemné je prý navíc posílání zbraní do oblastí východní Evropy, jelikož se mnohým vracejí vzpomínky na to, jak tuto oblast Německo napadlo během druhé světové války.

Odrážet se tyto nálady mají i například v průzkumu DeutschlandTrend pro ARD Morgenmagazin z 17. až 18. ledna. Průzkum, který publikoval též server Tagesschau.de, ukázal, že 46 procent Němců sice podporuje vyslání tanků Leopard 2 na Ukrajinu, avšak až 43 procent je proti a 11 procent není rozhodnuto.

Tagesschau poukázal, že existovaly v rámci odpovědí na otázku vyslání německých tanků pro Kyjev zřetelné rozdíly mezi východem a západem země, mladšími a staršími lidmi a preferencemi jednotlivých stran. Zatímco na západě byl pro dodávky těžkých bojových tanků na Ukrajinu každý druhý člověk, na východě je většina (59 %) proti tomuto kroku. Proti dodávkám těžkých bojových tanků se v celostátním měřítku stavěla také převážně mladší a střední generace. Podle průzkumu 52 % osob ve věku 18 až 34 let tvrdilo, že by Němci tanky pro obranu Ukrajiny neměli posílat.

Jiný průzkum agentury Forsa pak podle Al-Džazíry ukázal, že 54 procent respondentů podporuje povolení reexportu tanků Leopard z jiných zemí na Ukrajinu, ale 58 procent Němců je proti tomu, aby tyto tanky byly použity ke znovudobytí ukrajinského Krymu, který Rusko okupuje od roku 2014.

I přes dlouhé německé váhání však nakonec Ukrajina po souhlasu Berlína dostane od celkem dvanácti zemí v první etapě 120 až 140 kusů západní techniky. „V první vlně příspěvků obdrží ozbrojené síly Ukrajiny 120 až 140 jednotek moderních tanků západních modelů. Jedná se o tanky Leopard 2, Challenger 2 a M1 Abrams. A velmi počítáme s tanky Leclerc,“ oznámil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v úterý dle agentury Anadolu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zločinci z české vlády, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJan Cidrych , 02.02.2023 15:34:06
Můj otec by vězněn čtyři roky v koncentračním táboře Mathaussen .Při útěku mu pomohli Rusové. Mne svaz Protifašistických bojovníků pozval tehdy byla velvyslankyní v Rakousku Magda Vašáryová . Když jsem se díval nahoře nad lomem dolů ,kde vězni pracovali ,kdo nevynesl kámen nahoru byl zastřelen. Fiala je obyčejný zločinec ,který žene naší českou zem do války s Ruskem . Nikdy nebudu mít v přátelích vrahy kteří tu fialovou svoloč volili .Vždycky budu mít před sebou ty kremační pece kde spalovali vězně. Jediný pozitivní dojem byla ta masa lidí z celého světa jak se objímali radostí ze shledání .Když vidím při volbách tu hromadu grázlů kteří nás napadali a mě vyhrožovali za podporu Andreje Babiše ,kterého jsem měl na svém firemním profilu Český porcelán-Jan Cidrych ,tak si říkám ,děláš pro lidi a oni tě napadají .Jen řeči o vykopaných příkopech ,které ale vykopali voliči občana vojáka Pavla . Černochová a Fiala ženou naši českou zem do války s Ruskem .Ted jsem zvědav za jak dlouho bude zasílání dalších miliard našich financí na Ukrajinu na zbraně .

|  14 |  0

Další články z rubriky

Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

10:52 Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

„Poopravil jsem své názory. Už nejsem tak zapřisáhlý amerikanofil jako v osmdesátých letech. Možná, …