Tlak na Zemana z pohledu experta. Zmínil i Klausovu nadřazenost a Paroubkovo trauma

11.12.2014 21:20 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman se s veřejnými protesty proti své osobě vyrovnává s nadhledem a dopředu s nimi počítá. Psycholog Petr Beroušek to srovnává se situací, v níž se ocitl někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek, pro kterého brutální protesty představovaly velké psychické trauma. Miloš Zeman zase musí počítat s tím, že nemůže být tatíčkem Masarykem a že ho přibližně polovina společnosti nikdy brát nebude.

Tlak na Zemana z pohledu experta. Zmínil i Klausovu nadřazenost a Paroubkovo trauma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti Miloši Zemanovi na pražský hrad. Zde protestující předali petici s podpisy za odstoupení Miloše Zemana z funkce prezidenta

Prezident Miloš Zeman se v posledních týdnech dostal kvůli několika svým krokům a vyjádřením pod palbu kritiky ze strany médií, ale i části veřejnosti a také některých politiků. „Vymezování vůči prezidentu Zemanovi začíná mít kampaňovitý, velmi promyšlený a systematicky organizovaný ráz. Je vidět, že jde o proces, který bude cílený na dlouhodobost a vytrvalost,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček. Prezident se tak bude muset i nadále vyrovnávat s tlakem na svou osobu, jehož nejrazantnějším projevem je požadavek na jeho odstoupení z funkce.

Psycholog Petr Beroušek, jenž působí jako pedagog na Katedře personalistiky Vysoké školy ekonomické v Praze a na Akademii managementu a komunikace v Praze přednáší obecnou psychologii, se zamýšlí nad tím, jak se lze se soustavným tlakem vypořádávat. „Záleží pochopitelně na tom, co v člověku dominuje. Z psychologického hlediska říkám, že v každém z nás se snoubí komplex méněcennosti s jakýmsi protějškem, tedy komplexem namyšlenosti nebo důležitosti,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Beroušek.

Prezidentu Klausovi silně pomáhal komplex nadřazenosti

Kdo tenduje k méněcennosti, začne pod tlakem kolabovat a utíkat, ten s komplexem nadřazenosti dává najevo, že je lepší, jiný, že s davem nechce splynout, že chce být nějakým způsobem v opozici. „Velmi krásně to bylo vidět na bývalém prezidentu Václavu Klausovi. Jemu ten komplex nadřazenosti pomáhal velmi silně. Ale u každého je to trošku jinak. Když je někdo profesionální politik, tak je na tom podstatně lépe. Následky toho dlouhodobého tlaku na něm nemusí být tak patrné, protože už tak trošku, abych tak řekl, získal hroší kůži. Máme takové postavy, které se nám opakovaně zjevují a znovu a znovu se ucházejí o moc,“ upozorňuje psycholog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Co jste udělali pro podnikatele za poslední 4 roky?

Vždyť jste nám spíš uškodili hlavně třeba navýšením minimálních odvodů a zrušily řadu daňových zvýhodnění. Jak jste to jako ODS mohli dopustit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …