Za poslední tři roky se podle statistiky Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje pokusilo o sebevraždu 2 224 lidí, z toho ji dokonalo 259 lidí.
Podle mluvčího krajské záchranky Lukáše Humpla, klinického psychologa je příčinou však tato čísla nevypovídají o skutečném množství těchto případů v kraji. "Řada lidí si třeba sanitku nezavolá a odveze si intoxikovaného blízkého člověka do nemocnice sama. Pokud je postižený mrtev, zase někdy záchranná služba není volána a na místo vyjíždí policie a pohotovostní či praktický lékař k ohledání zemřelého," uvedl Humpl pro ParlamentniListy.cz.
Sebevražedného chování je podle jeho zkušeností nejčastěji v jarních měsících v březnu a v dubnu. Ale například i Vánoce a konec roku. A v čem vidí příčiny? "Jde samozřejmě o multifaktoriální problematiku. Od například psychických obtíží, například onemocněním depresí, přes sociální příčiny, jakými jsou například ztráta zaměstnání a nezaměstnanost, po rodinné a osobní problémy či zdravotní strav. Často jsou příčiny kumulované," řekl Lukáš Humpl.
Tragedie kvůli takzvaným sociálním reformám této vlády?
Sebevraždy jsou podle komunisty Josefa Babky, radního a zastupitele Moravskoslezského kraje průvodním jevem řešení řady lidských problémů. "Od zdravotních komplikací, kdy člověk nevidí východisko k vyléčení až po tlak, který na člověka vytváří složité sociální podmínky, ve kterých žije. Mezi ně určitě patří ztráta zaměstnání a tím ztráta sociálních jistot a schopnost zabezpečovat základní potřeby jedince či rodiny. Obávám se, že se vrůstající sociální nejistotou a zásadním negativním dopadům takzvané sociální reformy této vlády na obyvatele bude počet těchto tragických řešení přibývat," upozorňuje ParlamentníListy.cz Josef Babka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Anna Vidiševská