Uprchlická krize: Kterému státníkovi Češi věří a kterému ne. Pěkně i s procenty, která nepotěší například Merkelovou

26.11.2015 10:40 | Zprávy

České společnosti jsou v pohledu na uprchlickou krizi nejbližší postoje maďarského premiéra Viktora Orbána. V exkluzivním internetovém průzkumu společnosti SANEP za ním následují český prezident Miloš Zeman a předseda slovenské vlády Robert Fico. Mnohem méně se lidé u nás ztotožňují s názory premiéra Bohuslava Sobotky a zcela u nich propadla německá kancléřka Angela Merkelová.

Uprchlická krize: Kterému státníkovi Češi věří a kterému ne. Pěkně i s procenty, která nepotěší například Merkelovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP zjistil, že Češi v rámci řešení uprchlické krize nejvíce podporují ochranu vnějších hranic schengenského prostoru a nejlépe hodnotí postoje maďarského premiéra Viktora Orbána. Lidé hodnotili postoje jedenácti vrcholných politiků či představitelů České republiky, jednotlivých států nebo samotné Evropské unie k uprchlické krizi. Předsedu maďarské vlády Viktora Orbána z tohoto hlediska kladně hodnotí 76,8 procenta dotázaných. Za ním následují český prezident Miloš Zeman se 72,5 procenty a slovenský premiér Robert Fico se 72,1 procenta.

Celý průzkum ZDE

Za tímto triem skončila s výrazným odstupem dvojice, s jejímiž názory se ztotožňuje přibližně polovina české populace. Jedná se o britského ministerského předsedu Davida Camerona (51,2 procenta) a ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (48,5 procenta). Zhruba třetině dotázaných vyhovují postoje premiéra Bohuslava Sobotky (35,5), francouzského prezidenta Françoise Hollanda (32,9) a jeho předchůdce ve funkci Nicolase Sarkozyho (32,1). Naopak zcela propadli řecký premiér Alexis Tsipras (18,1), předseda Evropské rady Donald Tusk (13,7), předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (12,9) a na samotném dně se ocitla německá kancléřka Angela Merkelová (12,7).

Nejotevřenější Merkelová na samém dně, v Česku nejhorší Sobotka

Výsledky hodnocení vybraných politiků jasně ukazují, že většinová domácí populace vnímá kladně ty osobnosti, které jsou ve vztahu k tématu uprchlické krize nejrazantnější a nejradikálnější. Lze tak říci, že v české veřejnosti převládá jednoznačně protiuprchlická nálada, což dokládá i nejhorší výsledek německé kancléřky Angely Merkelové, která je ve vztahu k problematice azylantů ze zemí Blízkého východu nejotevřenější. Také proto dopadl z trojice českých politiků nejhůře Bohuslav Sobotka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…