Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP zjistil, že Češi v rámci řešení uprchlické krize nejvíce podporují ochranu vnějších hranic schengenského prostoru a nejlépe hodnotí postoje maďarského premiéra Viktora Orbána. Lidé hodnotili postoje jedenácti vrcholných politiků či představitelů České republiky, jednotlivých států nebo samotné Evropské unie k uprchlické krizi. Předsedu maďarské vlády Viktora Orbána z tohoto hlediska kladně hodnotí 76,8 procenta dotázaných. Za ním následují český prezident Miloš Zeman se 72,5 procenty a slovenský premiér Robert Fico se 72,1 procenta.
Za tímto triem skončila s výrazným odstupem dvojice, s jejímiž názory se ztotožňuje přibližně polovina české populace. Jedná se o britského ministerského předsedu Davida Camerona (51,2 procenta) a ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (48,5 procenta). Zhruba třetině dotázaných vyhovují postoje premiéra Bohuslava Sobotky (35,5), francouzského prezidenta Françoise Hollanda (32,9) a jeho předchůdce ve funkci Nicolase Sarkozyho (32,1). Naopak zcela propadli řecký premiér Alexis Tsipras (18,1), předseda Evropské rady Donald Tusk (13,7), předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (12,9) a na samotném dně se ocitla německá kancléřka Angela Merkelová (12,7).
Nejotevřenější Merkelová na samém dně, v Česku nejhorší Sobotka
Výsledky hodnocení vybraných politiků jasně ukazují, že většinová domácí populace vnímá kladně ty osobnosti, které jsou ve vztahu k tématu uprchlické krize nejrazantnější a nejradikálnější. Lze tak říci, že v české veřejnosti převládá jednoznačně protiuprchlická nálada, což dokládá i nejhorší výsledek německé kancléřky Angely Merkelové, která je ve vztahu k problematice azylantů ze zemí Blízkého východu nejotevřenější. Také proto dopadl z trojice českých politiků nejhůře Bohuslav Sobotka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník