Už ani ty těstoviny. O pět tun jídla méně. Ceny udeřily na vážném místě

03.11.2022 4:44 | Reportáž

„V naší tradiční sbírce jsme vybrali o 5 tun potravin méně než vloni. Drobní dárci k nám už chodí daleko méně a také vzrostl počet lidí, kteří sami potřebují i materiální pomoc,“ říká manažerka ostravské potravinové banky Sabina Keprdová. Zaměstnanci Ministerstva práce a sociálních věcí ale tvrdí, že se snaží pomáhat, jak to jen jde.

Už ani ty těstoviny. O pět tun jídla méně. Ceny udeřily na vážném místě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě upečený chléb

Horentní inflace ještě stále nedosáhla svého stropu, ale i tak to lidé tvrdě pociťují ve svých peněženkách. Nejhůře jsou na tom samoživitelé a osamocení senioři. Sociální instituce, které se o tuto ekonomicky nejslabší populaci starají, však začínají mít také problém. Drobní dárci už nejsou tak štědří, protože mají sami problém slušně vyžít a zřizovatelé těchto organizací či jejich sponzoři už mají rovněž hluboko do kapsy. Tento smutný fakt nám potvrdilo v Moravskoslezském kraji několik vedoucích různých sociálních a humanitárních organizací.

„Vysoká inflace i energetická krize se určitě projevila na našich zásobách. Měli jsme tady nedávno v průběhu 14 dní tradiční potravinovou sbírku ke dni odstranění chudoby a vybrali jsme o pět tun méně potravin než vloni. Lidé nám kdysi velmi často nosili ve větších objemech třeba těstoviny, které bývaly dost laciné. Dnes, když jsou i třikrát dražší, k nám už tolik nechodí. Hodně znát je to i u materiální pomoci, pro hygienické prostředky a prášky na praní si chodí daleko více lidí. Uvidíme, kolik vybereme v rámci celostátní sbírky potravin pro potřebné, která se uskuteční od 12. listopadu,“ informovala Sabina Keprdová, vedoucí ostravské potravinové banky.

S nelehkou situací se potýkají i ve známých sociálních neziskovkách, jako jsou například Charita nebo Armáda spásy, které se zaměřují i na ty jedince, kteří se přímo ocitli v sociální síti či už přímo skončili na ulici a mají tak zásadní existenční problémy.

„Vysokou inflaci, která se týká i základních potravin pro naše klienty, zatím zvládáme, i když to není snadné, a to také díky pomoci ze strany vedení města Ostravy či krajského úřadu. V příštím roce slíbil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navýšit finanční limity na provoz sociálních zařízení, takže bychom si s tím mohli nějak poradit i do budoucna. Museli jsme ale udělat různá, nelehká, úsporná opatření, co se týká spotřeby energie a dokonce jsme museli zredukovat i počet našich zaměstnanců. Právě ohledně našich pracovníků mám největší obavy. Protože nejsme příspěvkovou organizací, ale neziskovkou, a máme u nás dost nízké platy, tak se obávám, že řada z nich spadne do sociální sítě a budou nuceni si zažádat o sociální dávky. Posledních pár let je opravdu o naše služby stále větší zájem, kdy mnoho lidí z našeho regionu se ocitá na hranici chudoby. V současné době trpí vysokou inflací především samoživitelé s dětmi a osamocení senioři,“ uvedl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…