Vím, jak se zametají stopy. Exdůstojník BIS udivuje slovy o výbuchu v Praze

3. 1. 2014 7:09

Výbuch v objektu budoucí palestinské ambasády v Praze – Suchdole, který na Nový rok zabil palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála, přiměl k reakci někdejšího kontroverzního důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Ten v této souvislosti mimo jiné připomněl sérii bombových útoků v Přerově a své zkušenosti s Organizací pro osvobození Palestiny.

Vím, jak se zametají stopy. Exdůstojník BIS udivuje slovy o výbuchu v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova, ve které se nachází byt, kde vybuchl trezor
reklama

Anketa

Které velmoci věříte nejvíce?

10%
87%
3%
hlasovalo: 252886 lidí

K výbuchu došlo podle policie při neodborné manipulaci se zabezpečeným trezorem, teroristický útok kriminalisté vyloučili. Že byla výbušnina součástí trezoru, to původně tvrdil i mluvčí palestinského velvyslanectví Nabíl Fahil. Poté to však popřel. Také mnozí experti hovoří o tom, že trhavina nemusela být vůbec součástí trezoru. Podle jednoho z nich se zabezpečovací výbušniny používaly v trezorech naposledy po druhé světové válce. Mluvčí ambasády rovněž sdělil, že se trezor běžně používal. Vyvrátil tak tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že trezor nejméně dvacet let nikdo neotevřel. V souvislosti s výbuchem se objevuje řada spekulací a stanovisek. K incidentu se vyjádřil i někdejší důstojník Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimír Hučín.

Ve vazbě kvůli Palestincům

„Výbuch na palestinské ambasádě mne zajímá i z toho důvodu, že si stále dobře pamatuji na výslechy ve vazbě StB v Ostravě v letech 1976-77 a v 1983-84, kdy jsem byl mimo jiné vazebně vyšetřován a obviňován z kritiky Organizace pro osvobození Palestiny, že jsem kritizoval dodávky výbušnin a dalšího vojenského materiálu z ČSSR pro tuto organizaci a především z toho, že jsem fandil tehdejším vojenským operacím Izraele, jak o tom svědčí např. vyšetřovací spis StB evidovaný pod číslem VS-ČVS-452/1983 na str. 409,“ informoval Hučín.

Fotogalerie: - Výbuch v objektu palestinské ambasády

Budova budoucí palestinské ambasády v Praze
Budova budoucí palestinské ambasády v Praze
Novináři čekající před areálem budoucí palestinské...
Budova, ve které se nachází byt, kde vybuchl trezo...
Budova, ve které se nachází byt, kde vybuchl trezo...
Byt, kde vybuchl trezor je nedaleko budovy budoucí...

V této fázi byly podle něj výslechy obzvláště tvrdé. „A po několik dnů docházelo ze strany vyšetřovatelů ostravské StB k fyzickým útokům, které byly po listopadu 1989 předmětem vyšetřování ÚDV (Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu – pozn. red.) a bylo na základě svědeckých výpovědí vzneseno i obvinění proti konkrétním vyšetřovatelům ostravské StB, což opakovaně zaznělo i ve sdělovacích prostředcích. Ostravské státní zastupitelství, které bylo doslova prolezlé bývalými komunisty, nakonec však celou věc odložilo, neboť s odstupem času bylo vše promlčeno,“ doplnil disident.

Anketa

Myslíte si, že případ "smrtící trezor" vážně ohrožuje bezpečnost naší země?

78%
22%
hlasovalo: 3924 lidí

„Krátce po výbuchu na velvyslanectví Palestiny a po zveřejnění, že na následky výbuchu zemřel velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, dostal v médiích jako obvykle prostor starý normalizační komunistický kádr - rozvědčík, generál Andor Šándor, který je dnes prezentován jako nepostradatelný bezpečnostní expert a který vždy, když něco podobného nastane, tak je použit podobně jako naprogramovaný fámulus - mluvčí BIS Jan Šubert,“ konstatoval Hučín.

Fotogalerie: - Zeman v Izraeli

Miloš Zeman  se Šimonem Perésem po příjezdu do pre...
Miloš Zeman a Šimon Perés během slavnostního cerem...
Miloš Zeman tiskne ruku Šimonu Perésovi
Miloš Zeman s prezidentem Izraele Šimonem Perésem
Miloš Zeman s premiérem Benjaminem Netanjahuem
Český prezident pokládá věnec u památníku Theodora...

Bombové útoky v Přerově

„Já sám jsem si vyšetřování bombových útoků jako někdejší důstojník BIS zažil na vlastní kůži, a dobře vím, jak se dokáže manipulovat s fakty, jak se vyrábějí falešní svědci z řad bývalé konfidentury StB a čeho všeho je BIS schopna, např. ve spolupráci s protiteroristickým odborem ÚOOZ, některými zkompromitovanými státními zástupci, soudci a bývalými komunistickými exponenty z řad někdejší SNB. Svou krajní averzi k BIS a k ÚOOZ mohu snadno zdůvodnit a doložit fakty, a to hlavně jejich urputnou snahou zabránit objasnění několika bombových útoků na Přerovsku. Nutno upozornit, že zmíněné bombové útoky nebyly dodnes objasněny. I z tohoto důvodu mne vždy irituje, když takzvaní experti z řad komunistických rozvědčíků typu generála Andora Šándora a všeho schopné a často i účelově neschopné BIS, vypouštějí své mlhy, aby veřejnosti podali informace o průběhu vyšetřování,“ tvrdí někdejší důstojník BIS.  

Jak ParlamentnímListům.cz potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták, jeho útvar spolupracuje na vyšetřování výbuchu s pražským ředitelstvím policie. Slova Vladimíra Hučína však komentovat nechtěl. Na případu se podílí také BIS. Její mluvčí Jan Šubert uvedl, že BIS nemá jedinou indicii, která by naznačovala, že šlo v případě výbuchu na palestinském velvyslanectví o teroristický útok. K Hučinově kritice se Šubert nevyjádřil.

„To, že jsem k vojenské zpravodajské službě nastoupil v roce 1986 a podstatnou část do revoluce strávil jako učitel angličtiny, jsem nikdy netajil,"  řekl k vyjádření Vladimíra Hučína ParlamentnímListům.cz bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a generál v záloze Andor Šándor. Více k prohlášení Hučína říci nechtěl.

Případ vyvolává řadu otázek

K samotnému výbuchu v prostorách budoucí palestinské ambasády pak Šándor dodal, že pravděpodobnost záměrného útoku se mu jeví jako velmi malá. „Je mi s podivem, že v prostorách palestinské ambasády jsou výbušniny. To, že byla použita takto silná výbušnina jako nástražné zařízení, mi přijde také trochu zvláštní. Teď je na policii, aby přišla s vysvětlením, z čeho se výbušnina skládala, a samozřejmě by bylo dobře, kdybychom se dočkali vysvětlení rozporuplných vyjádření z palestinské strany, kdy ministr zahraničních věcí říká, že trezor nebyl dvacet let otevřen a mluvčí ambasády říká, že se trezor používal každý den. Pro mě je v těchto tvrzeních zásadní rozpor a přijdou mi zvláštní o to víc, když se jedná o malou ambasádu,“ uzavřel Šándor.

Kauzy Vladimíra Hučína:

Vladimír Hučín byl v letech 1976 - 77 a v letech 1983 - 86 vězněn za protikomunistickou činnost. V letech 1991-2001 byl členem FBIS, později BIS jako specialista na levicový extremismus. Opakovaně vyhodnocován jako jeden z nejlepších operativních důstojníků.

V letech 1998-2001 vyšetřoval dosud neobjasněné výbuchy na Přerovsku a Olomoucku, na veřejnost začaly pronikat informace, že na výbuších měl sám podíl. Sedmého března 2001 byl zatčen zásahovou jednotkou a téměř rok vazebně uvězněn.

V letech 2002-2006 probíhal neveřejný proces, který byl postupně pod tlakem příznivců zpřístupněn veřejnosti. Z výbuchů na Přerovsku a Olomoucku nebyl obžalován vůbec. V roce 2006 byl Hučín zproštěn obžaloby ve všech bodech. Na podporu Hučína se postavili například herec Ondřej Vetchý, zpěvák Pavel Bobek, spisovatel Ivan Klíma, básník Jáchym Topol, herečka Jana Šulcová, herec Oldřich Kaiser a další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A ucho se utrhlo... Na Klause se valí obří problém z roku 1993. Zakázka na IT systém, u které byl jako premiér

15:03 A ucho se utrhlo... Na Klause se valí obří problém z roku 1993. Zakázka na IT systém, u které byl jako premiér

Je nepsaným pravidlem, že se řada skandálů ukrývá pod málo přístupnou hladinou IT zakázek. Za všechn…