Volte Okamuru, říkají Le Penová a Wilders. Expert: Nikdo jiný není, pidistrany jen chtějí peníze

05.10.2021 14:32

Předvolební klání vrcholí, a tak politici vytahují své trumfy. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se pochlubil podporou v rámci evropské národovecké scény. Fandí mu například Marine Le Penová (RN) a Geert Wilders (PVV). Zajímavá jsou v tomto kontextu i slova exprezidenta Václava Klause, nebo sociologa Petra Hampla.

Volte Okamuru, říkají Le Penová a Wilders. Expert: Nikdo jiný není, pidistrany jen chtějí peníze
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Anketa

Hrozí ,,orbanizace Česka"?

8%
18%
hlasovalo: 19938 lidí
Okamura se před několika dny pochlubil videem, které pro něj nahrál předseda nizozemské Strany pro svobodu (PVV), Geert Wilders. Toho Okamura označuje jako nejznámějšího bojovníka proti islamizaci Evropy a svého přítele. „Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vedené mým kamarádem Tomiem Okamurou je naším partnerem v evropské vlastenecké skupině a jedinou skutečnou vlasteneckou silou v České republice. Jsme zásadně proti totalitářství Evropské unie a nejvíce proti její imigrační politice. Společně vedeme velký politický boj za obranu svobody a suverenity evropských národů. Pokud se nechceme stát pracovní silou a masou spotřebitelů v rukou nadnárodního diktátu, musíme využít každé příležitosti k propagaci našeho vlasteneckého programu,“ vysvětluje ve videu Wilders.

„Je nutné přijít k volbám a podpořit vlastence – hnutí SPD. Bojujeme za naši svobodu, za naši demokracii a národní suverenitu,“ uzavřel své poselství Wilders výzvou k volbě SPD.

Nově se k Wildersovi připojila další významná osobnost evropské nacionalistické scény – Marine Le Penová. Dvojnásobná francouzská prezidentská kandidátka rovněž vyzvala české voliče ve videozdravici, aby šli v pátek a v sobotu podpořit SPD. „Vážení přátelé, vlastenci z České republiky, hnutí Svoboda a přímá demokracie, vedené mým přítelem a spojencem Tomiem Okamurou, je dnes jedinou stranou hájící zájem, který má skutečnou hodnotu v srdci vaší krásné země: Přežití českého lidu tváří v tvář nebezpečí, které mu hrozí,“ začíná své video Le Penová.

Anketa

Přesvědčujete své okolí o tom, koho má a nemá volit?

72%
hlasovalo: 26201 lidí
„Víc než kdy jindy jsou tyto hodnoty v sázce pro národy, které čelí mimo jiné masivní imigraci, omezování svobod a útokům na národní suverenitu. Evropská unie se tak snaží prosadit migrační politiku, která bude v konečném důsledku znamenat zánik národních specifik. Každému, kdo to nedodrží, nyní hrozí sankce,“ varuje Le Penová před tím, co by v rámci EU také mohlo nastat. A přidává apel, směřující k víkendovým volbám: „Moje vize demokracie je založena na suverénním výběru svobodných národů. 9. října půjdete k volbám, abyste celým svědomím učinili zásadní volbu pro svou budoucnost. Při této příležitosti vyjadřuji svou podporu SPD, která je věrným partnerem Národního sdružení a která je jedinou skutečnou vlasteneckou stranou v České republice.“

Další významnou osobností, od které se čekala veřejná deklarace podpory k jedné z politických stran, je exprezident Václav Klaus. Jeho syn Václav Klaus ml. byl lídrem hnutí Trikolóra, a tak bylo možné předpokládat, že Václav Klaus by tuto stranu v rámci uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci (TSS) také volil. K otázce parlamentních voleb se Klaus vyjádřil ve svém rozhovoru s Michalem Půrem na stanici CNN Prima News. „Z těch stran smysluplných a vážných rezolutně proti EU vystupuje Okamurova SPD a Trikolóra včetně jejích složek, zejména Svobodní. Kdyby můj syn nadále vedl Trikolóru, tak bych žádnou úvahu tady neprováděl a vesele se k tomu přihlašoval. Teď je to sporné,“ neprozradil, komu v letošních volbách udělí svůj hlas a dal tak prostor možným spekulacím.

K osobě Tomia Okamury a ke hnutí SPD se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i sociolog Petr Hampl. Na otázku, zda je skutečně Okamura tím, co o něm říkají Le Penová s Wildersem, odpověděl: „Tomio Okamura je jednoznačně nejvýznamnějším politikem české patriotické opozice vůči globalistickému mainstreamu už od roku 2014. Během té doby se neobjevila žádná postava, která by byla schopna být ‚alternativou uvnitř alternativy‘ vůči Tomio Okamurovi. Ani Martin Konvička, ani Petr Robejšek, ani Václav Klaus mladší se svými projekty neuspěli, a komunisté se dostali do vleklé stagnace. Tomia Okamuru a jeho SPD můžeme mít rádi nebo ne, ale nikdo jiný tady prostě není. A pidistrany cílící na státní příspěvek vlastně ani nestojí za zmínku.“

Co se týče Okamurova možného volebního výsledku, soudí Hampl toto: „V nadcházejících volbách bude podobný výsledek jako před čtyřmi lety. Ale dlouhodobě platí, že SPD má potenciál získávat více než 30 % voličů. To je pro SPD svým způsobem jediná hrozba, protože pokud nevyroste tato strana, může do volného prostoru vstoupit někdo jiný.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z „utajených důvěrných informací". Adept TOP 09 do ČEZu vydělává roky právě na ČEZu. Přes kyperskou firmu

17:36 Z „utajených důvěrných informací". Adept TOP 09 do ČEZu vydělává roky právě na ČEZu. Přes kyperskou firmu

EXKLUZIVNĚ „Do dozorčí rady ČEZ nominujeme Radovana Vávru, jde o zkušeného ekonoma, tudíž za nás jas…