Vražda národa? Příští rok přijde rozvrat a bída, varuje advokátka Samková. Viník: Prý Pospíšil

26.08.2013 4:44 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Advokátka Klára Samková varuje před novým občanským zákoníkem, který začne platit od nového roku. Právní úprava, jež zásadně zasáhne do života lidí, je dílem exministra Jiřího Pospíšila. Samková tvrdí, že vinou nového zákoníku dojde k zahlcení soudů, zmatku a k ekonomickým škodám, které uvrhnou Česko do chaosu a sociálních problémů. „Občanský zákoník je vražda národa,“ uvedla Samková doslova pro ParlamentníListy.cz.

Vražda národa? Příští rok přijde rozvrat a bída, varuje advokátka Samková. Viník: Prý Pospíšil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Pronájmy, insolvence, obchodní spory, rozvody, rodinné spory, sousedské vztahy, kupní smlouvy, spoluvlastnictví nemovitostí, dědictví a ještě mnohem více oblastí každodenních právních úkonů bude od 1. ledna příštího roku fungovat podle zcela nového občanského zákoníku, který nahradí starý, mnohokrát novelizovaný.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil považuje rozsáhlý soubor norem za své dítě, na které je hrdý, a dokonce rozdával výtisky  zákoníku se svým podpisem. Advokátka Klára Samková však tvrdí, že tím, že v zásadě všechny úkony soukromého práva budou činěny podle zcela nových pravidel, dojde ke zmatku a zahlcení soudů.

„Občanský zákoník je vražda národa. Nikdo nebude vědět, co vlastně může a co nemůže. Dalších dvacet let se bude dělat judikatura k tomu, co se může a co se nemůže,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokátka, někdejší poslankyně posledního československého Federálního shromáždění a členka TOP 09.

Vražda národa? Politici to prý udělali schválně

„Dostaneme se do situace, kdy člověk s neprávnickým vzděláním se v tom nebude mít šanci vyznat. Myslím, že to Pospíšil udělal schválně. Lidé, kteří si nejsou jisti svými právy a povinnostmi, se snaží svými vlastními prostředky zjistit, jakým způsobem se mají chovat a nemají čas se dívat mocipánům pod prsty. Bude absolutní chaos, který se odrazí i v nárůstu sporné agendy, tedy dojde k zahlcení soudů. Jsem skutečně přesvědčená, že pan Pospíšil nechal přijmout občanský zákoník ku škodě celého národa,“ říká Samková s tím, že chaosem myslí i nevyjasněnou právní terminologii i novou právní úpravu vzájemných vztahů, kterou nový zákoník přinese a která se podle ní může během soudních sporů ujasňovat i pět let.

Samková upozorňuje, že si je vědoma toho, že dosud platný „komunistický“ občanský zákoník měl být upraven. Není si však jista, že je pro to správná doba zrovna teď.

Jako příklad oblasti, které se údajné nadcházející přetížení již tak přetížených soudů může obzvláště palčivě dotknout, uvádí zkušená advokátka vztahy mezi obchodními společnostmi: Soudy mohou podle Samkové řešit insolvence, případně záležitosti dluhů a pohledávek mezi společnostmi tak pomalu, že účastníci sporu mohou častěji sahat i k tvrdším prostředkům, než je soudní řízení.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Víte, co mi přijde zajímavé?

Že všichni, kdo evidentně volili koalici SPOLU si nepřipouští, že za svůj neúspěch a úspěch jiných stran si mohou sami svou politikou. Proč máte dojem, že roste obliba protestních stran? Myslíte, že voliči jsou tak hloupí a věří populistům a extrémistům nebo připouštíte, že prostě tato vláda dělá ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

20:57 „Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

Bylo Česko terčem ruských tajných služeb, které chtěly prostřednictvím španělsky mluvícího cizince z…