„Nemusím to sledovat v médiích. Viděl jsem ukrajinskou vlajku na vlastní oči,“ říká ke změnám při vyvěšování symbolů na štítu, který drží moravský markrabě Jošt Lucemburský, jeden z brněnských rodáků Miloš Mazánek. „Upřímně? Nevidím důvod, proč dávat na sochu ukrajinskou vlajku. Ne. Nehodí se to. Jde o náš symbol, symbol minulých století,“ dodává rázně.
Jezdecká socha moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského zdobí brněnské Moravské náměstí od roku 2015. Stala se symbolem města a před pár týdny i jablkem sváru. Místní radnice totiž nechala krátce poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, na štít, co má markrabě v ruce, vyvěsit modro-žlutou ukrajinskou vlajku. Ta vydržela na místě do půlky června, než došlo k prvnímu pokusu o její odstranění a nahrazení moravským znakem. Poté radnice opět vyvěsila ukrajinské barvy. Jenže vyměnit vlajku se snažili příznivci „moravské myšlenky“ znovu. Začátkem července už nenechala záležitost bez povšimnutí policie a hrozí několikatisícovými pokutami. Strhnutí vlajky kvalifikují strážci zákona jako přestupek proti veřejnému pořádku.
Modro-žlutý symbol měl být projevem podpory Ukrajině. Na tom se shodla místní radnice i s akademickým sochařem a autorem díla. „Myslím si, že většina Brna stojí za Ukrajinou a že tohle (strhávání ukrajinské vlajky) dělá jen skupina proputinovských extremistů. Takže jim doporučuji, aby se odstěhovali do Ruska,“ dal jasně najevo svůj postoj pro tn.cz akademický sochař Jaroslav Róna.
„Zneuctění Jošta!“ Ať si dají ukrajinskou vlajku na úřad
Právě těmito slovy některé místní občany sochař vytočil znovu. „Viděl jsem v televizi záznam, kde autor hovořil o ukrajinské vlajce. Vůbec mu nevadila. To je velká chyba,“ reagoval na videozáznam pan Bohumil, který z Brna pochází. Socha markraběte Jošta je podle něj symbolem Moravy a žádné jiné znaky na ní nemají co dělat. „Když vlajka, tak naše nebo prapor Brna, ne cizí vlajky! To je zneuctění Jošta! To je zneuctění Jošta,“ zopakoval. Odmítá, že by za strháváním symbolu stáli „proputinovští extremisté.“ „To byli Brňáci, kteří nechtěli, aby tam byla ukrajinská vlajka, protože jde o Jošta, který je symbolem Moravy. Ať si dají ukrajinskou vlajku na městský úřad, anebo někam na oficiální instituce a ne na sochu, která zdůrazňuje historii. Jošt, to byla určitá osobnost. Kdyby se probudil a visela tam ukrajinská vlajka? Katastrofa!“ rozčílil se.
Socha Jošta Lucemburského na Moravském náměstí. Foto: Daniela Černá
Pan Bohumil se podělil i o svůj další postřeh ze sledování reportáže, ve které hovořil autor Róna. „V televizi se díval pořád bokem. Ani neměl odvahu se podívat lidem do očí. Myslím si, že to nebyl jeho názor, ale musel ho říct. Dnes je cenzura, pravdu nikdo neřekne. Tady se jen lže a všechno překrucuje,“ podotkl. Připouští, že záběry rozhovoru viděl jen náhodou. „Jinak se na televizi nedívám. Dnes si pustit televizi je katastrofa,“ dodává. Samotnou sochu velmi oceňuje a považuje za úžasné dílo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá