Za Československa jsme žili v normální zemi, teď zažíváme útlak. Hovořili jsme s předákem Podkarpatských Rusínů

10.11.2015 13:51 | Zprávy

ROZHOVOR Etnocida. To údajně zažívá národ Rusínů v Zakarpatské oblasti, nejzápadnější části Ukrajiny. „Obrátíme se kvůli tomu na evropské soudní instituce. Nelze dopustit, aby byl náš národ zničen!“ Takto bez servítků hovoří Nikolaj Burak, předseda Zakarpatské národní jednoty Podkarpatí, v restauraci v centru Užhorodu. Pracoval v bezpečnostních složkách SSSR i Ruské federace, proto prý nemá strach a nikdo si na něj nepřijde. Ostatně před sedmdesáti lety byla odhlasována smlouva o předání Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu.

Za Československa jsme žili v normální zemi, teď zažíváme útlak. Hovořili jsme s předákem Podkarpatských Rusínů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Zakarpatské národní organizace, tedy předák Rusínů, Nikolaj Burak

Na Ukrajině jste s kolegy považováni za separatisty. Co vy na to?

Někteří lidé neznají správný význam slova separatismus. Žijeme na Ukrajině, ale na svém vlastním území. Dokonce bychom žili ve svazku s Ukrajinou i rádi, kdyby nebyla neustále pošlapávána naše práva. Od roku 1919  jsme byli samosprávnou zemí Československa. Jen na Podkarpatské Rusi tehdy žilo kolem šesti set tisíc Rusínů. Hovořili jsme rusínsky, všichni si nás vážili, jezdili sem Masaryk i Beneš. Žili jsme v normální evropské zemi. Pak se to všechno změnilo. Za jednu noc v roce 1945 se z nás snažili udělat Ukrajince. Rusínský jazyk začal být potírán, školy zavírány a veškeré snahy o udržování vlastních tradic vysmívány. I přes léta lhaní a umlčování jsme zůstali národem.

Připadá mi, že žijete v historii. Jak ale předáci Rusínů tady v Podkarpatí smýšlejí o budoucnosti?

Pane redaktore, ujasněme si, že kdo nezná vlastní historii, nemá budoucnost. Když hovořím s mladými lidmi, vidím to. Nicméně oni za to nemohou, protože se o vlastní historii na školách nic nedozví. Proto jim lze lépe něco nalhávat. A to mě hodně bolí. Nicméně si nemyslete, že se točíme v kruhu kolem vlastní historie. Budoucnost nás teď tíží mnohem více. Chtěli bychom autonomii v rámci Ukrajiny a zorganizovat nové referendum. V tom z roku 1991 přes sedmdesát procent hlasovalo za autonomní status. V roce 2006 referendum dokonce uznal ukrajinský Ústavní soud za zákonné. Nic se nezměnilo. V naší, tedy ukrajinské ústavě, je, že si lidé volí vládu, která by měla pracovat v jejich zájmu. Tak to bohužel není. Dodnes není nic vyřešeno, což brání rozvoji Podkarpatí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…