Zeman před zaplněným náměstím pranýřoval „obohacujícího se“ Fajta a komentoval i Schwarzenberga, který má zákaz vstupu do Ruska

01.06.2015 22:10

REPORTÁŽ První den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jihočeském kraji pokračoval mítinkem s občany ve Veselí nad Lužnicí. Evidentně dobře naladěná hlava státu si mítink na zaplněném náměstí, kde se tísnila více než tisícovka lidí všech věkových kategorií, evidentně užívala. Na podstatnou část programu byla naplánovaná diskuse a otázky občanů směřovaly do všech oblastí.

Zeman před zaplněným náměstím pranýřoval „obohacujícího se“ Fajta a komentoval i Schwarzenberga, který má zákaz vstupu do Ruska
Foto: Václav Fiala
Popisek: Prezident Zeman na setkání s občany Veselí nad Lužnicí

„Vážení sousedé….,“ uvítal přítomné Miloš Zeman z improvizovaného pódia. „Říkám vám sousedé proto, že v sobotu tady bude svaz obcí, které ve svém názvu nesou jméno Veselí. Já jsem z Nového Veselí na Vysočině a myslím si, že lidé, kteří žijí ve městech s tímto názvem, by měli tomuto názvu odpovídat, měli by mít slunce v duši a úsměv na tváři. Mimochodem, na té Vysočině je zřejmě oáza životního optimismu, protože vedle Nového Veselí tam máme i Veselíčko, máme tam Kochánov, Nadějov a nemáme tam Hrdlořezy, na rozdíl od Prahy.“ A nebylo by to Veselí, aby hned zahlaholilo smíchem….

S prosíkem do banky

„Každý politik, a hlavně ten volený přímo občany, by měl cítit povinnost se občanům pravidelně zpovídat a skládat jim účty ze své činnosti,“ řekl prezident a pokračoval: „Rád bych uvedl alespoň jeden konkrétní příklad, o němž se teď hodně píše. Z novin se dočítáte, že prezident narušuje akademické svobody tím, že odmítá jmenovat některé profesory. Dovolte mi proto, abych vám uvedl jako vysvětlení svého stanoviska jeden jediný konkrétní příklad. Představte si, že jste nespokojeni se svým platem. Takových lidí je zcela určitě většina. A představte si, že půjdete do banky a řeknete bankéři nikoliv dej mi úvěr, ale dej mi sponzorský dar k mému platu, abych ten plat měl dvojnásobně vyšší. A přesně to se stalo u jednoho kandidáta na profesora. Že požádal jako ředitel Národní galerie Komerční banku, tedy soukromý subjekt, aby mu věnovala sponzorský dar ve výši jednoho milionu korun jako doplatek k jeho ročnímu platu. A já jsem tohoto člověka, který žádal o jmenování vysokoškolským profesorem přesně z tohoto důvodu odmítl jmenovat, protože to považuji za pokus o úplatek, nebo chcete-li to nazvat jinak, neodůvodněné obohacení. Jsem samozřejmě rád, že roste ekonomika, že klesá nezaměstnanost, ale stále ještě je mezi námi velká příjmová nerovnost. Zbytečně veliká. Já jmenuji tak jednou za čtvrt roku nové soudce. To jsou většinou lidé, kterým je kolem třiceti, jednatřiceti let. A nástupní plat těchto soudců je 70 000 měsíčně. Jak upozornil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala, plat učitele nebo učitelky po dvaceti letech praxe je 25 000 korun. A já se někdy při jmenování těchto soudců ptám – odvádíte opravdu o tak vyšší a společnosti prospěšnější výkon, jako ti učitelé? A právě proto bych rád podpořil nyní projednávaný zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Je mezi námi řada lidí - chci věřit, že většina – která si svůj majetek vybudovala poctivě. Nikdo nevyčítává Karlu Gottovi, že si vyzpívá třeba vilu na Bertramce. A jsou lidé typu Viktora Koženého, kteří prokazatelně ten majetek poctivě nezískali. A ti, kdo nedokáží původ svého majetku prokázat, by měli o tento majetek přijít. Tak jako je tomu v jiných zemích, kde se říká, že mafiána nejvíce nepotrestáš tím, že ho zavřeš do vězení, ale tím, že mu zabavíš nakradený majetek. Člověk si má svůj příjem vydělat poctivě ne tím, že požádá jakoukoliv banku, aby mu dala mýrnyx týrnyx milion korun,“ vrátil se Zeman ještě k řediteli Národní galerie Jiřímu Fajtovi.

Asociálnost v důchodech

Starší paní se dotazovala na věk odchodu do důchodu. K tomu Miloš Zeman uvedl: „Základní argument pro to, proč se odchod do důchodu prodlužoval, byl ten, že populace se dožívá v průměru vyššího věku, než tomu bylo v minulosti. Ale proti tomuto argumentu se dá postavit jiný argument. V jakém stavu se ta populace toho vyššího věku dožívá. Dožívá se v plném a kvetoucím zdraví? Já si myslím, že ne. Že je většinou sedřená, že si potřebuje odpočinout, že jsou samozřejmě povolání, kde dobrovolně ti lidé mohou chtít pracovat déle, buď proto, aby si přivydělali, nebo proto, že je práce baví. Ale nemělo by se jim to nutit násilím. Představte si sedřeného horníka, který byl 25 let na šachtě, představte si řadu dalších, fyzicky namáhavých profesí, a jestliže těmto lidem prodlužujete jejich pracovní činnost, pak si myslím, že se k nim chováte asociálně,“ uvedl ve své obsáhlé odpovědi Zeman.

Euro: Vysvětlovat, ne přesvědčovat

Starší muž se následně ptal na společnou evropskou měnu euro. Dle jeho slov souhlasí se Zemanem v 99 procentech názorů, ale chtěl vědět, proč hlava státu naléhá na co nejrychlejší přijetí této měny. „Já ho neprosazuji, já vyzývám k diskusi o tom, abychom společně přemýšleli, v čem jsou výhody a nevýhody eura,“ začal prezident a pokračoval: „Nic není jednoznačné. V pobaltských zemích například takovou diskusi udělali a nebyla to přesvědčovací, ale informační kampaň, aby lidi vůbec věděli, o co jde, aby znali podrobnosti, aby znali argumenty pro a proti. Třeba v Lotyšsku dosáhli toho, že 90 procent lidí ví, co to euro je a jaká pozitiva a negativa přináší. Základní chyba je, že vám nikdo neříká o euru základní informace. Občas se objeví výkřik – přijměme euro, je to všelék, všem nám bude desetkrát líp než dneska. Pak se ozve druhý výkřik – naše koruna je pevná! To už ostatně říkal Antonín Zápotocký a víme, že týden po tom přišla měnová reforma, a nebo chraňme si korunu, euro je zločin, bude nám desetkrát hůř. Ani jedno, ani druhé není pravda. Já si vážím občanů a jejich práva být informováni. To, co říkám, je – snažme se, aby ve veřejném prostoru probíhala debata o euru, aby každý z nás věděl argumenty pro a proti. Dnes to ví tak maximálně pět procent občanů.“

Hasiči a Budvar

Dobrovolní hasiči a jak jim pomoci, to byl dotaz občana ve středním věku. „Protože projíždím všechny obce v republice, tak vím, že i tam, kde nejsou myslivci, zahrádkáři, kde není okrašlovací spolek, tak jsou vždycky dobrovolní hasiči. Ti lidé nedělají jenom to, čemu se poněkud podivně říká požární sport. Ti jsou páteří kulturního života na té vesnici. Ti nahrazují činnost všech spolků, které by tam měly být, ale nejsou. A právě proto si dobrovolných hasičů vážím,“ uvedl Miloš Zeman.

Následovalo autentické poděkování občana, že prezident již dvakrát zabránil privatizaci Budvaru – je to prý odhodlaný člověk a váží si jej všichni Jihočeši. Hlava státu na to reagovala slovy: „Pokud jde o privatizaci Budvaru. Chtěli jej koupit Američané, konkrétně Anhauser Bush. V Americe dělají pivo z rýže. Stačí vám to? Nechat si zkazit slavnou českou značku tím, že vstoupí do rukou producentů piva z rýže, by byla skutečná vlastizrada!“

Holčička tak z třetí třídy se stydlivě přihlásila: „Já vím, že je to blbé, ale chtěla jsem se zeptat….“ Na to ji prezident přerušil: „ Nejsou blbé otázky, jsou jenom blbé odpovědi. Ptej se!“ vybídl ji. „Jaké to je být prezidentem?“ – to byla otázka nejmladší generace, která byla na náměstí se svými rodiči i kamarády. „Příšerný. A příšerně krásné. A obojí současně,“ odpověděl Zeman a náměstí ve Veselí nad Loučnicí zabouřilo potleskem.

Na dotaz o zaměstnanosti prezident uvedl, že „… jak mě informoval pan hejtman, bude zde průmyslová zóna a Czech Invest připravuje nového investora.“ Zmínil se také o čínských investorech, které láká do České republiky. „Přimluvím se za Veselí. Už proto, že je Veselí.“

..až se bude prokazovat nabytí majetku…

„Kdo zaplatí milionové tanečky okolo paní Nagyové-Nečasové? Daňoví poplatníci?“ Postaršího pána za tento dotaz náměstí odměnilo potleskem. „Jestliže někdo dostal darem šperky za několik set, ne-li milionů korun, a to už nemluvím o kabelkách a dalších darech, a jestliže z nich neodvedu darovací daň, tak už je logické, že by mu podle tohoto zákona měly být tyto majetky zkonfiskovány,“ uvedl prezident v reakci na připravovaný zákon o prokázání majetku. „A i kdyby celkový výsledek této konfiskace představoval jenom několik miliónů korun, myslím si, že by to byla spravedlivá odveta, protože nezastávám názor, že vládu má řídit milenka premiéra, vládu má řídit premiér.“

Neúčinnost „black listů“

Miloš Zeman byl dále požádán o osobní názor na to, že se jeho prezidentský protikandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09) objevil na ruském seznamu nežádoucích osob. „Myslím si, že tyto takzvané black listy jsou nesmyslné a nežádoucí na obou stranách. Jak víte, jak Spojené státy, tak Evropská unie vydaly takový black list vůči lidem z Ruské federace. A Rusko nyní odpovědělo vydáním obdobného black listu a je úplně jedno, jestli se týká pana Schwarzenberka nebo kohokoliv jiného. Já zastávám názor, že lidé mají spolu mluvit. Jestliže se lidé ignorují, jestliže nediskutují a neargumentují, tak staví mezi sebe novou čínskou zeď, novou železnou oponu a nedostatek komunikace pak může vést k dalšímu zbytečnému zostřování konfliktu. Proto jsem proti jakémukoliv seznamu nežádoucích osob s výjimkou pedofilů,“ uvedl prezident.

Nejen do růžových, ale i černých míst

„Jak vybíráte navštívené obce?“ zněla otázka od mladého muže. „Ve velké většině případů místa, která navštívím, ovlivňuje kraj, tedy pan hejtman a jeho tým,“ opáčil Zeman. „Já si pouze vyhrazuji právo určité korekce a mimo jiné také právo nebo spíše povinnost navštívit i takzvaná černá místa kraje. Když jsem byl na Karlovarsku, tak to byla obec Prameny, která je nejzadluženější obcí v České republice, nebo obec Bublava, kde postavili aquapark, i když tam vůbec není voda. To je tvrdá realita. Stejně tak jsem si teď zařadil se souhlasem pana hejtmana do návštěvy Jihočeského kraje obec Větřní, která vůbec není tak veselá jako Veselí, protože po krachu tamních obyvatel tam jednak obyvatelé odcházejí, ale také někteří méně žádoucí, abych se vyjádřil jemně, obyvatelé, tam naopak přicházejí. Prezident nemá navštěvovat jenom šťastné a spokojené obce, ale také obce, které mají problémy.“

„Těším se na svoji návštěvu Šumavy, protože jak víte, ekoteroristé zničili Šumavu a já se chci přesvědčit, jestli tahleta pohroma, která není živelná, ale pohroma vyvolaná lidmi, už trochu ustupuje a nebo zda ti zelení fanatici jsou ještě u moci,“ vrátil se krátce k oblíbenému tématu prezident a z publika se ozývalo: „Výborně!“

Čím se hlava státu nabíjí

„Užíváte si úřad?“ zeptal se malý chlapec věkem ze základní školy. „Právě jsem se napil pramenité vody, nikoliv dejvické. Jak vidíte, tak si to užívám. Pokud jde o můj plat, je asi tak na stém místě a snažím se třetinu odvádět na splácení státního dluhu, protože moc nepotřebuji. Řekl bych, že si užívám být prezidentem, je to spojeno s tím, že se setkávám se zajímavými lidmi, a to nemyslím nějaké vrcholné politiky, ať je to papež nebo ruský prezident. Těmi zajímavými lidmi myslím bez lichocení každého z vás. Nabíjet se energií setkáním s lidmi, kterým neříkám obyčejní lidé, protože to je papalášský výraz, ale normální lidé. Nedovedete si představit, jak si prezident odpočine, když vyjede z Hradu nebo z Lán a konečně se vidí s normálními lidmi.“ A tradičně zazněl nespoutaný a nikým neorganizovaný spontánní potlesk

Starší paní se zas ptala na dietu a co měl Miloš Zeman k obědu, „.. abych mohla závidět…“, dodala rozchechtaně. „Já měl mít k obědu kromě jiného štrůdl s vanilkovou polevou,“ svěřil se Miloš Zeman a přerušil jej pokřik dětí: „Mňam!“ „Vzdal jsem se ho, protože jsem diabetik,“ vysvětlil okamžitě prezident.

Sankce nepomáhají...

Poslední dotaz se týkal Ukrajiny, jak ještě dlouho bude krizová situace na východě této země. „Je již dnes daleko mírnější, než byla před několika měsíci prostě proto, protože se tam už téměř nezabíjejí lidé. Dřív se zabíjeli po stovkách denně, teď se jedná o ojedinělé incidenty. Já jsem o tom mluvil s prezidenty Putinem i Porošenkem, že je třeba dodržovat minské dohody. Musím dodat, že vždycky jeden prezident obviňuje toho druhého, že ty dohody nedodržuje právě on. V každém případě bych si přál, aby minské dohody byly splněny tím, že se stáhnou těžké zbraně, už se částečně vyměnili zajatci, Rusko se jasně zavázalo, že nepodnikne útok na východní Ukrajině, což prezident Putin při našem setkání přislíbil a v takovém případě považuji za rozumné odvolat sankce, které jsou na obou stranách včetně toho seznam nežádoucích osob, protože sankce k ničemu nepřispívají. Vezměte si Kubu, proti které byly uplatňovány 50 let a teprve teď se ruší,“ ukončil svůj projev prezident.

V závěru mítinku pak dostal Miloš Zeman dárkový koš plný sýrů a dalších regionálních potravin. „V Madetě jsem několikrát byl a znám jejího ředitele a vím, že odtud jsou samé dobré věci,“ zhodnotil obsah koše prezident Zeman. „A věřím, že jste mi dali samé dietní potraviny, kterým odolám proti diabetu a dalším nemocem.“ Na to se předávající zástupci města pousmáli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …