Získali jsme výbušný dokument ke kauze Jiřího Fajta, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem. Odhaluje obrovské odměny, pochybná autorství a zcela zásadní problém

20.11.2017 20:07 | Zprávy

Šéf Národní galerie (NG) Jiří Fajt žaluje prezidenta Miloše Zemana u Ústavního soudu kvůli tomu, že nebyl jmenován profesorem. Hlava státu argumentuje tím, že si Fajt de facto řekl o úplatek ve formě sponzorského daru na svůj plat. ParlamentníListy.cz nyní získaly informace o tom, kolik Fajt pobírá. Jde o milionové odměny a možná i další, dosud neznámé částky.

Získali jsme výbušný dokument ke kauze Jiřího Fajta, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem. Odhaluje obrovské odměny, pochybná autorství a zcela zásadní problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

Příběh sporu mezi ředitelem Národní galerie a prezidentem republiky začal před více než dvěma lety, na jaře 2015. Tehdy Miloš Zeman odmítl podepsat Fajtovo jmenování profesorem. Jako důvod prezident Zeman uvedl informace, že si Jiří Fajt řekl Komerční bance o milionový „sponzorský dar“, který by sloužil jako doplatek k jeho běžnému platu.

„Pokud ode mě někdo očekává, že jmenuji vysokoškolským profesorem například člověka, který si řekl o milionový úplatek, tak má prostě smůlu,“ konstatovala tehdy nekompromisně hlava českého státu.

Fajt to sice popřel, ale dotčená Komerční banka, se kterou se tehdy o sponzorství platu šéfa Národní galerie mělo jednat, prezidentovo tvrzení nevyvrátila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ministerstvo pro sport

Když chtěla Fialova vláda zřizovat ministerstvo pro sport, byl jste proti, mluvil jste o tom jako o jakési trafice. Jak to, že vám zřízení nyní přijde v pořádku? Objektivně vzato těší mě, že kvůli SPD žádné nové ministerstvo nevzniká (snad), ale divím se, že v mnoha věcech podle mě teď dost otáčíte....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův Hrad prý zavařil poslancům s 28. říjnem. Stížnosti na pozvánky

4:43 Pavlův Hrad prý zavařil poslancům s 28. říjnem. Stížnosti na pozvánky

Amatérismus Pavlova Hradu? Tuto otázku si kladou v souvislosti s přípravou oslav výročí založení čes…