Veřejnoprávní televize, která je terčem kritiky hlavy státu i některých senátorů, se týká také první část pravidelného ohlédnutí za uplynulým týdnem v našich médiích. „Musím říct, že mě v úterních Událostech, komentářích České televize opravdu dostal zpravodaj Miroslav Karas, když hovořil o pohřbu zavražděného opozičního politika Němcova v Moskvě. Cituji ho: ´Na tom pohřbu byli jen samí inteligentní lidi. Ne jako na akcích typu Antimajdan´. Zkusme si to přeložit do češtiny. Když jde někdo na pohřeb opozičního lídra, je to automaticky inteligentní člověk, zatímco když někdo protestuje proti určitému názorovému spektru a vznikne z toho veřejná aktivita typu Antimajdan, tak je automaticky člověk neinteligentní? Nebo jak tomu rozumět?“ ptá se Petr Žantovský.
Připomíná to sedmdesátá léta, když v Rudém právu psali o chartistech jako o ztroskotancích a zaprodancích. „Když ti, co podepsali Chartu, byli ztroskotanci a zaprodanci, tak ti, co ji nepodepsali, byli automaticky co? Vyvolenci nebo nezaprodanci, nebo jak je nazvat? Tohle dělení populace na kladné a záporné hrdiny, na černé a bílé, by mělo mít také své označení. Je zjevné, že pan Karas je zástupce jedné názorové vlny. Pan Karas opakovaně dokazuje při každé další své reportáži z oblasti Ukrajiny nebo Ruska, že se nechová jako novinář, ale jako propagační pracovník jedné zainteresované strany. A pro tu druhou stranu má označení typu ztroskotanci a zaprodanci, tedy neinteligenti. Co je to vlastně za přístup? Kde jsme se to ocitli?“ žasne mediální analytik.
Je načase, aby koncesionáři řekli, že takové zaměstnance ČT nechtějí
Podobné otázky si kladl i při čtvrtečních Událostech, když jejich moderátor Jakub Železný hovořil o návštěvě prezidenta Zemana v USA a Americko-izraelský výbor, který hlavu českého státu na konferenci pozval, charakterizoval jako proizraelská lobbistická organizace. „A řekl to s takovým nádechem, že to vyznělo, jako když se v padesátých letech psalo v Rudém právu o židozednářských imperialistech a nepřátelích lidu. Trošku jsem to v tom cítil. Překvapuje mě to o to víc, že dobře vím, že otec pana Železného je velký obdivovatel židovské kultury i tradic a člověk, který ze svých financí podporoval natáčení různých dokumentů o holocaustu a choval se v době, kdy byl ředitelem televize Nova, stokrát veřejnoprávněji než celá Česká televize s Jakubem Železným teď,“ poznamenává Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník