Akademie věd ČR uvolňuje po vzoru NASA zdarma svůj obsah

03.10.2018 7:34 | Zprávy

Akademie věd ČR uvolňuje část svého mediálního obsahu pod svobodnou licencí Creative Commons. Připojila se tak k respektovaným světovým organizacím, které tak již dříve učinily, jako např. americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), Evropská kosmická agentura (ESA), různá světová muzea a univerzity.

Akademie věd ČR uvolňuje po vzoru NASA zdarma svůj obsah
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Na úložišti médií Wikimedia Commons jsou proto již v těchto dnech k dispozici desítky kvalitních fotografií vědců a vědkyň z AV ČR, ale i některých budov ústavů, výzkumných center, přístrojů a vynálezů.

Vyhledat lze např. profesionální portréty předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové i jejího předchůdce Jiřího Drahoše, vědců Antonína Holého, Jiřího Forejta, Heleny Illnerové, Jiřího Grygara, Markéty Pravdové, ale třeba také spisovatele Jiřího Padevěta a mnoha dalších osobností spjatých s Akademií věd ČR.

„Děkujeme Akademii věd za vstřícnost i odvahu část svého obsahu pod svobodnou licencí sdílet, neboť v Česku je tento přístup stále výjimkou. Bylo by skvělé, kdyby se další české instituce nechaly inspirovat a i ony své archivy veřejnosti plně otevřely,“ uvádí Petr Brož, dlouholetý český wikipedista, který se na uvolňování obsahu Akademie věd podílel společně se spolkem Wikimedia ČR, tuzemskou pobočkou Wikimedia Foundation spravující projekty Wikipedie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Změna Evropy

Zajímalo by mě, jak přesně to myslíte, že se společná Evropa musí měnit? Tvrdíte, že je třeba posílit konkurenceschopnost, bezpečnost, energetickou odolnost. Nemyslíte ale, že právě v tom ale EU dost selhává a je čím dál slabší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha hledá dodavatele pro navigačně-informační systém a vizuální styl

16:13 Letiště Praha hledá dodavatele pro navigačně-informační systém a vizuální styl

Letiště Praha vyhlásilo výběrové řízení na dodavatele, který zajistí přípravu manuálu navigačního a …