Ministerstvo dopravy ukáže veřejnosti unikátní podzemní kryt

07.11.2015 7:35 | Zprávy

Budova, která byla v minulosti centrem totalitní moci komunistického Československa, se po roce opět otevře veřejnosti. Ministerstvo dopravy pořádá 17. listopadu Den otevřených dveří. Návštěvníci uvidí podzemní kryt komunistických funkcionářů, části bývalého bytu Gustáva Husáka, kancelář současného ministra dopravy, ale také prezentaci BESIPu a ostatních organizací ministerstva.

Ministerstvo dopravy ukáže veřejnosti unikátní podzemní kryt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Jednu z největších pražských staveb, která byla původně postavena pro Ministerstvo železnic, a ve druhé polovině dvacátého století ji osídlil Ústřední výbor Komunistické strany Československa, si návštěvníci prohlédnou ve státní svátek od 10 do 16 hodin. Pro příchozí bude připravena prohlídková trasa, která jim ukáže nejzajímavější místa z historie obrovského nábřežního komplexu. Lidé uvidí prostory bývalého bytu Gustáva Husáka odhlučněné známým Husákovým tichem či unikátní podzemní kryt z 60. let minulého století s artefakty z dob komunismu včetně původního stolu generálního tajemníka. Projdou se dvojitým točitým schodištěm z kararského mramoru, navštíví velký zasedací sál a další místa, kde se v posledních letech natáčelo hned několik českých a zahraničních filmů (České století, Casino Royale, Bony a klid 2…).

Na návštěvníky čeká řada expozic. Svou činnost netradičním způsobem představí samostatné oddělení BESIP: lidé si například vyzkouší v otáčivém simulátoru převrácení auta na střechu. Podřízené organizace Ministerstva dopravy jako Ředitelství silnic a dálnic, SŽDC či Ředitelství vodních cest budou prezentovat aktuální a plánované projekty. Jaké stavby byly v Česku postaveny za přispění evropských dotací, bude informovat expozice odboru fondů EU. V podzemním krytu budou k vidění fotografie z ničivé povodně v roce 2002, kdy voda zcela zatopila druhý suterén budovy ministerstva a sahala až do výše 60 cm prvního suterénu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prim Orlík. Od armádních hlubin k meteoritu

9:22 Prim Orlík. Od armádních hlubin k meteoritu

Zeptejte se kohokoli, kdo se vyzná v českých hodinkách, na ten nejdůležitější model, který kdy v Nov…