Středočeský kraj podporuje české řemeslo

17.12.2013 15:05 | Zprávy

Na trhu práce dlouhodobě chybí absolventi různých oborů. Zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, žáci ale o dané obory velký zájem neprojevují.

Středočeský kraj podporuje české řemeslo
Foto: Redakce
Popisek: Josef Řihák (ČSSD)

Kraj tuto situaci řeší již několik let, především proplácením stipendia učňům vybraných oborů, a to už od školního roku 2010/2011. V poskytování této podpory hodlá pokračovat i nadále. Zájem žáků o dané obory totiž stoupl a řemesla, o něž dřív nebyl zájem, jsou opět v kurzu.

„Byla by velká škoda, aby poctivé řemeslo vymřelo. Zručnost a um Čechů přetrvává z minulosti až do dnešních dnů. Často se v rodinách přenáší i dědí z generace na generaci. Pověstné "Zlaté české ručičky" jsou nám Čechům prostě vlastní. A kde bychom byli bez řemeslníků, jako jsou zedníci, tesaři, řezníci nebo malíři? O tyto obory je na trhu práce stále značný zájem, ovšem ne ze strany žáků. Proto jsme se rozhodli jejich zájem podpořit formou vyplácení stipendií. Žáci mají nárok na měsíční stipendium, pokud splní požadované podmínky, jako je nulová neomluvená absence a bezproblémové chování. Celkem za tři roky působení stipendijního programu jsme vyplatili cca 25 milionů korun pro 9 874 žáků. Že má smysl pokračovat v této podpoře, dokazuje fakt, že vzrostl zájem o obory jako je instalatér, strojní mechanik a opravář zemědělských strojů,“ uvedl středočeský hejtman Josef Řihák.

Středočeský  kraj se, podobně jako celá republika, v posledních letech potýká s nedostatkem absolventů dělnických profesí. Vedení kraje se rozhodlo tuto situaci změnit. Vznikla tak Strategie podpory odborného vzdělávání ve Středočeském kraji, kterou radní schválili 19. 10. 2009. Jejím cílem je pomoci zvýšit zájem žáků o řemeslné obory, které trh práce sice vyhledává, ale žáci o ně zájem nemají (jedná se především o stavební, strojírenské, elektrotechnické, potravinářské a zemědělské obory), k tomu přispívá i skutečnost demografického propadu počtu studentů přicházejících do středních škol. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prim Orlík. Od armádních hlubin k meteoritu

9:22 Prim Orlík. Od armádních hlubin k meteoritu

Zeptejte se kohokoli, kdo se vyzná v českých hodinkách, na ten nejdůležitější model, který kdy v Nov…