THMP: V hlavním městě se loni vyměnilo přes 45 tisíc světelných zdrojů

17.02.2020 16:26 | Zprávy

Nesvítivost se stabilně drží pod jedním procentem. Co dalšího se v pražském veřejném osvětlení v roce 2019 povedlo?

THMP: V hlavním městě se loni vyměnilo přes 45 tisíc světelných zdrojů
Foto: thmp.cz
Popisek: Technologie hlavního města Prahy - logo

„Hlavní město před dvěma lety rozhodlo o založení vlastní společnosti na správu veřejného osvětlení (dále VO) a postupně se ukazuje, že to byl krok správným směrem. Poruchovost a průběžná nesvítivost VO je rok od roku nižší,“ uvedl radní pro oblast správy majetku HMP Jan Chabr s tím, že před vznikem městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (dále „THMP“) se nesvítivost na 135 tisících stožárech VO v Praze pohybovala v intervalu 2 až 5 procent a v loňském roce ji už THMP držela stabilně pod hranicí 1 procenta.

Projekt obnovy kabelové sítě umožní vznik až 3 tisíc nabíjecích míst pro elektromobily
THMP ve spolupráci se společností PREdistribuce zahájila v roce 2019 připravu společného projektu synergické obnovy kabelové sítě pražského VO a kabelů distribuční sítě. Současná kabelová síť má omezenou výkonnovou kapacitu a proto může být využívána pouze pro účely veřejného osvětlení. Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka výměna umožní využití sítě nejen pro napájení stožárů veřejného osvětlení, ale i pro budoucí dobíjení elektromobilů. „V následujících letech dojde ke společné obnově přibližně 300 kilometrů kabelové soustavy. V budoucnu pak bude možné rychle osadit nadzemní části modernizovaného vedení nabíječkami a Pražané si budou moct nabíjet elektromobily přímo ze stožárů VO. Projekt předpokládá vznik až 3 tisíc nabíjecích míst pro e-mobilitu napájených ze stožárů VO,“ upřesnil.

První ucelená koncepce pražského veřejného osvětlení
V loňském roce vedení hlavního města souhlasilo s vypracováním vůbec první ucelené koncepce pražského veřejného osvětlení. Ta má za cíl zhotovit podrobný přehled současného stavu VO a zpracovat plán jeho obnovy a modernizace. Součástí dokumentu bude i definování technických standardů pražských svítidel či nové kompletní zatřídění pražských komunikací a to i s ohledem na možné snižování intenzity osvětlení v noci, tedy tzv. dynamické svícení. „V poslední fázi projektu všechny datové výstupy přizpůsobíme softwarovému vybavení tak, aby byly využitelné jak pro potřeby Magistrátu hlavního města Prahy, tak pro informační systém THMP,“ popsal plány Tomáš Jílek s tím, že realizace celého projektu bude trvat 2,5 roku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

A vy neklidní nejste?

Vy jste v průzkumech dvouciferného výsledku nedosáhli vůbec a po posledních volbách jste vyprázdnili i lavice ve sněmovně. Jak vidíte budoucnost komunistů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Hospodaření vládních institucí skončilo v deficitu

13:21 ČSÚ: Hospodaření vládních institucí skončilo v deficitu

Saldo hospodaření vládních institucí skončilo v prvním čtvrtletí v deficitu, odpovídajícímu úrovni 3…