Já osobně stojím na straně reforem. Je jasné, že každá reforma polarizuje společnost a její tvůrci jsou pod tlakem odborné i široké veřejnosti. Právě amalgámové plomby se možná trochu překvapivě staly symbolem letošních reforem, podobně jako za minulé vlády třiceti korunový poplatek. Nabídnout pacientovi jeden plně hrazený výkon je jistě správná myšlenka: pokud je ale opravdu plně hrazený. Je pochopitelné, že zubní lékaři odmítají pracovat pod náklady. Obě strany sporu lze pochopit, ale reformy jsou nutné, to už je dnes jasné asi každému soudnému člověku.
Začátek letošního roku byl pro lékaře možná klíčovým. Díky akci „Děkujeme, odcházíme" se mnoho občanů dozvědělo, že lékařská profese přeci jen není tím zlatým dolem, jak se říkávalo. Jak se na akci díváte zpětně, jak hodnotíte práci doktora Engela a co byste poradil lidem, kteří se teprve rozhodují, zdali má smysl medicínu šest let studovat?
Neznám ve světě jediný zdravotní systém, který by disponoval dostatečným objemem prostředků. Chápu naše lékaře v tom, že chtějí být adekvátně odměňováni, zejména víme-li, že na zdravotnictví dáváme méně financí než vyspělé státy. Rozumím tomu, že lékaři pro svou práci potřebují důstojné ekonomické podmínky, kterých se jim bohužel často nedostává.
Co se týká samotné stávky lékařů, tak ta byla velmi emotivní. Myslím si ovšem, že lékařskému stavu v očích pacientů příliš neprospěla. Princip: „odejdeme - umřete" podle mého názoru velmi rozdělil veřejnost. Ta vnímá lékaře jako nespornou autoritu, na druhé straně očekává, že je-li medicína posláním, neměly by být finanční požadavky lékařů prioritou.
AKTUÁLNĚ:
- Nikdo neví, jak se změní zdravotnictví. Levice vyhrožuje soudem
- Vyšší DPH zkomplikuje situaci ve zdravotnictví
- MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Poslanec ODS Šnajdr zostudil odboráře. Živě. Na Primě
Paušální přidání peněz je sice jistým řešením, ale rozhodně by mu měly předcházet kroky k zefektivnění stávajícího systému. Cestou je transparentnost v nakládání s finančními prostředky, zabránění plýtvání ať už vědomému či z nevědomosti, duplicitám ve vyšetřeních či v předepisování léků. Je to právě plýtvání, které připravuje lékaře o peníze. Stávka především ukázala to, že bez reforem se dále nepohneme. A rada budoucím studentům? Studujte medicínu, je krásná!
Martin Engel pro ParlamentniListy.cz v únoru řekl (ZDE), že "Šmucler a Chrenek chtěli ovládnout zdravotnictví". Jak toto vnímáte? Lze ovládnout systém zvaný zdravotnictví?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový