Novák: VZP nejedná, nemluví pravdu a poškozuje pacienty. Kdy už se odpovědní politici zeptají proč?

23.11.2015 18:23 | Zprávy

Další rok pomalu končí a firmy bilancují. Ty, které mají sloužit občanům, skládají účty a nešetří chválou. Na slavomanské vítězné tažení se vydala i největší česká zdravotní pojišťovna – VZP. Ta už od léta informuje, že hospodaří vyrovnaně …podle plánu…s kladným výsledkem…a členové správní rady se výkony manažera Kabátka rádi pochlubí.

Novák: VZP nejedná, nemluví pravdu a poškozuje pacienty. Kdy už se odpovědní politici zeptají proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Ale chová se VZP opravdu hospodárně? A skutečně plní svou roli, aby svěřené finanční prostředky vynakládala hospodárně a v zájmu pacientů? Je dostupná péče, nejlepší možná léčba a kvalita života pojištěnců opravdu prvořadým zájmem VZP?

Věřit tomu může jen ten, kdo má štěstí, že neonemocněl rakovinou. Dokud běžný pojištěnec čerpá podporu z preventivních programů jako třeba 2 500 korun pro závislé na nikotinu, může být velkorysostí pojišťovny nadšen, ale běda pokud nekuřák onemocní rakovinou a lékař mu doporučí protonovou léčbu. Pak pochopí,  na kom pojišťovna šetří - dostat se k protonové léčbě je totiž stále velký problém a moderní centrum světové úrovně, které špičkovou léčbu pacientům poskytuje je pojišťovnou  neustále démonizováno a fakta jsou  interpretována , jak se pojišťovně hodí.

Absurdní je, že to byla sama VZP, kdo v momentě, kdy všechny zaměstnanecké pojišťovny uzavřely s pražským protonovým centrem smlouvu na léčbu rakoviny šetrnou a bezpečnou metodou, uklidňovala své pojištěnce, že i z její strany je smlouva s PTC už jen otázkou okamžiku. Titulky „Smlouvě VZP a PTC nic nebrání“ dávaly pacientům naději a uklidňovaly veřejnost. Vždyť se blížil termín možné změny pojišťovny a VZP si odliv pojištěnců nemohla dovolit.  Jenže o pár týdnů později je všechno při starém. Smlouva v nedohlednu a z pojišťovny zní stará známá písnička „Nemám mandát“. Tímto refrénem se brání její ředitel, prý mu správní rada vymezila úzké vyjednávací mantinely, správní rada se zase tváří demokraticky a zpívá tu svou „o výhradních kompetencích ředitele VZP“

O co jde tedy doopravdy? O očividný nezájem uzavřít výhodnou smlouvu a možná ještě hůř, o čísi zájem zabránit pacientům v léčbě metodou, která snižuje rizika nežádoucího poškození a státu šetří významné prostředky ze sociální i zdravotní kapitoly rozpočtu na sanaci zbytečných zdravotních poškození. A proč by to někdo dělal? To v zemi, kde základním programem několika volebních období je boj proti korupci a klientelismu, není těžké odhadnout. Stačí se podívat na vazby a angažmá ředitele VZP i ministra zdravotnictví a průměrný investigativní novinář by měl jistě hojně materiálu k ověřování. Ale držme se faktů.

Dokonce už i novela zákona o zdravotním pojištění potvrdila, že protonová léčba je hrazeným zdravotním výkonem. Popsala způsob úhrady, tedy doporučení k léčbě. Komplexním onkologickým centrem a souhlas revizního lékaře pojišťovny. Byla stanovena hodnota bodu a tím de facto cena protonové léčby.  Varianta podpisu smlouvy už byla na stole, pak ji ale VZP stáhla a podmínila smlouvu limitací finančních prostředků vynaložených na léčbu protonem. To ve skutečnosti znamená diskriminaci pacientů, kteří by byli k léčbě indikováni po vyčerpání objemu prostředků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…