Od pondělka se mění protiepidemická opatření. Výhodou je prodělaná nemoc a očkování

20.03.2021 12:33

Platná opatření budou na území České republiky platit s drobnými úpravami o týden déle, až do 28. března. O jejich prodloužení rozhodla na mimořádném jednání ve čtvrtek 18. března vláda. Schválila také další rozšíření povinného testování zaměstnanců o zbylé zaměstnavatele ve veřejném sektoru.

Od pondělka se mění protiepidemická opatření. Výhodou je prodělaná nemoc a očkování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky, oznámila vláda. Nutné bude udržovat rozestupy nad dva metry
reklama

Anketa

Bojíte se vakcíny AstraZeneca?

82%
18%
hlasovalo: 13328 lidí
Mezi novinky v přijatých protiepidemických opatřeních, které začnou platit v pondělí 22. března, bude rozšíření možnosti vyrazit na výlet do přírody nebo sportovat na území celého okresu. Výjimku ze zákazu opustit okres budou nově mít také rodiče pro styk se svými nezletilými dětmi nebo návštěvy osob blízkých u dětí v náhradní rodině nebo ústavní nebo ochranné výchově. Pro kontakt rodiče s dítětem bude nově platit i výjimka z omezení kontaktů se členy jiné domácnosti.

K drobné úpravě přikročilo Ministerstvo zdravotnictví i v opatření nařizujícím nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Změna se týká příslušníků a zaměstnanců základních složek integrovaného záchranného systému, kteří budou moci od 20. března používat také masku nebo polomasku. Upřesněna byla i pasáž týkající se nošení ochranných prostředků při sportování.

K úpravě dochází od 20. března i u návštěv pacientů ve zdravotnických zařízeních poskytujících dlouhodobou nebo následnou lůžkovou péči. Nově budou z povinnosti předložit na této návštěvě platný negativní test na covid-19 osvobozeni lidé, kteří prokážou, že buď prodělali covid-19 v posledních 90 dnech, nebo byli kompletně očkováni, a to více než před 14 dny.

Stejné pravidlo bude platit i pro výjimku z povinné karantény pro klienty zařízení sociální péče, kteří vyrazili na vycházku mimo areál, v němž jsou ubytováni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rekonstrukce Klaudiánovy nemocnice vrcholí. Prohlédla si ji hejtmanka

16:56 Rekonstrukce Klaudiánovy nemocnice vrcholí. Prohlédla si ji hejtmanka

Stavební práce na poslední etapě revitalizace a modernizace pavilonu č. 4 mladoboleslavské Klaudiáno…