Protonové centrum je moc drahé. VZP našla levnější léčbu v Mnichově

21.07.2013 8:30

Protonové centrum v Praze na Bulovce stálo 3,5 miliardy korun. Pacienti s rakovinou se zde ale neléčí. Největší česká pojišťovna totiž nechce platit za zdejší služby, které považuje za předražené. Napsal server iHNed.cz.

Protonové centrum je moc drahé. VZP našla levnější léčbu v Mnichově
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze
reklama

Všeobecná zdravotní pojišťovna zpochybnila efektivitu a hospodárnost služeb Protonového centra (PC) na Bulovce. Centrum si oproti konkurenci údajně účtuje příliš vysoké ceny. 14. června VZP dala přednost dohodě s levnějším centrem v Mnichově.

Počty pacientů jsou podle VZP mnohem nižší než uvádí PC

Pojišťovna také nesouhlasí s počtem pacientů, které centrum hodlá léčit. "Počty pacientů s reálnou potřebou léčby protonovým svazkem se z našich propočtů jeví daleko nižší. Vámi nabízené počty pacientů v horizontu jednoho roku jsou podle aktuálně známých údajů výrazně nadnesené," píše v dopise představitelům centra ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Podle smlouvy uzavřené před sedmi lety měla pojišťovna Protonovému centru vyplácet až miliardu korun ročně. Představitelé centra jsou nyní ochotni přistoupit na ústupky.

"V rámci vstřícného přístupu je PC připraveno s VZP jednat o úpravě podmínek poskytování zdravotní péče podle smlouvy tak, aby nemuselo k údajnému skokovému zásahu do stávajícího systému léčebné péče v oblasti onkologie dojít,“ vysvětlil jeden z majitelů kliniky Pavel Laštovka.

VZP dohodla léčbu protonovým svazkem v Mnichově

VZP ale tak ochotná není. Vadí jí absence relevantních důkazů na efektivnost a hospodárnost léčby v Protonovém centru. Studie prezentovaná PC prý nepracovala s aktuálními a pro lokální podmínky relevantními údaji.

Pojišťovna proto dohodla za přijatelnější cenu protonovou léčbu v centru v Mnichově. Léčba zde vyjde na polovinu toho, kolik si účtuje klinika v Praze na Bulovce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přelomový verdikt? Rodina vyhrála spor s VZP kvůli neuhrazení operace očí svého syna. Nemoc, která může končit oslepnutím, měla pojišťovna chtít řešit brýlemi a transplantací

19:25 Přelomový verdikt? Rodina vyhrála spor s VZP kvůli neuhrazení operace očí svého syna. Nemoc, která může končit oslepnutím, měla pojišťovna chtít řešit brýlemi a transplantací

VÍME PRVNÍ Rodina Hutníkových vyhrála v prvním stání správní soud se Všeobecnou zdravotní pojišťovno…