„A dost! Já budu muset vstát od stolu a stoupnout si mezi vás.“ Moderátorka Partie krotila ostrou hádku Zaorálka a Okamury

13.10.2019 12:50

Hosty Partie na TV Prima byli ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a místopředseda Poslanecké sněmovny, předseda hnutí SPD Tomio Okamura. A řeč byla nejen o zesnulém Mistrovi Karlu Gottovi, ale i o vyšetřování privatizace OKD.

„A dost! Já budu muset vstát od stolu a stoupnout si mezi vás.“ Moderátorka Partie krotila ostrou hádku Zaorálka a Okamury
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Lubomír Zaorálek v Partii.

Česko se rozloučilo s Karlem Gottem. Oba muži se nejprve za celou událostí ohlédli. „Nevím o tom, že by se stala nějaká chyba. Vím, že se hovoří o tom, že by se měly stanovit nějaké přesné regule státního pohřbu, pohřbu se státními poctami. Prvními slovy jsme dali najevo, že jsme připraveni k tomu vyjádřit úctu a respekt k zesnulému,“ podotkl Zaorálek úvodem pořadu. 

„S výjimkou Václava Havla nebude mít nikdo z politiků takového vinoucího se hada, jako měl kolem Žofína Karel Gott. Stát splnil to, co měl, splnil to, co měl vůči Karlu Gottovi a nabídl účast, jak si rodina přála. A stejně tak se to stane i v pondělí v případě pohřbu Vlasty Chramostové,“ sdělil Zaorálek.

Rozhodnutí by se vždy mělo nechávat na rodině. Někteří politici se vyjadřovali dost neadekvátně, například pan Bělobrádek, který zneužil tu pietu. Jeho písničky jsem měl rád. Myslím, že je důležité, aby vše probíhalo v klidu,“ dodal. 

„Strašně bych si přál, aby kolem takovéto události se nevytahovaly události, které nejsou namístě," zdůraznil pak Zaorálek a poukázal na rozdělení národa v otázce státního pohřbu Karla Gotta. 

Fotogalerie: - Mše za Karla Gotta

Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...

Fotogalerie: - Ramadán po česku

Iniciativa Martina Konvičky uspořádala v Brně "Ram...
Iniciativa Martina Konvičky uspořádala v Brně "Ram...
Modelky pózovaly před vchodem do mešity
Improvizovaná výstava v parku před brněnskou mešit...
Iniciativa Martina Konvičky uspořádala v Brně "Ram...
Terčem posměchu se staly burky

„Měli bychom mít více úcty a piety,“ poznamenal pak Okamura. Rýpal do novinářů, kteří podle něj se loni chovali velmi nevhodně vůči jeho rodině, když mu zemřel jeden z členů rodiny. Zaorálek pak odmítl ihned jmenovat, co by se mělo po Mistrovi přejmenovat. „Stát by měl nabídnout pocty, ale měl by se také držet zpátky. A proto si myslím, že i tady to není časově ještě vhodné,“ dodal Zaorálek. „Je to otázkou veřejné diskuse. Je to tak významná osobnost, že by si Karel Gott tento typ diskuse zasloužil,“ poznamenal.

Následujícím tématem byla vypovězená smlouva Prahy vůči Pekingu. Nejprve radní Prahy vypověděli sesterskou smlouvu s čínskou metropolí, následně Peking vypověděl stejnou smlouvu s Prahou. Zaorálek v pořadu Partie hovořil o důsledcích těchto nesvárů, kdy se například česká umělecká tělesa nedostanou do Číny. „Hlavní úkol pražské politiky je ulehčovat život Pražanům, a já mám pocit, že v Praze jsou důležité věci, které by měla radnice (magistrát) řešit. Pražští konšelé se však vyjadřují k otázce Číny,“ poznamenal Zaorálek, a stejně jako Okamura poukázal v této otázce na nekompetentnost. 

Zaorálek se domnívá, že kvůli této otázce má jistě ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) těžkou hlavu. „Nejsem Pražák, ale nekompetentní kroky pražské radnice (magistrátu) tady dlouhodobě vidím,“ poukázal Zaorálek a rozčílil se například nad počtem bezdomovců v Praze. „Vytvořit nějaký vztah je těžké, ale rozbít to jde lehce,“ dodal Zaorálek. Zastavení financování fotbalové Slavie či odklon leteckých linek ze strany Číny Zaorálek komentovat nechtěl. „Jsme na skluzavce a je těžké ji zastavit,“ podotkl Zaorálek a varoval i před tím, že by mohlo dojít k poklesu počtu čínských turistů. Zároveň uvedl, že bychom neměli vést války, ale raději se orientovat na to, abychom dokázali ve světě obstát.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Další zprávou byla skutečnost, že sněmovní vyšetřovací komise uzavřela vyšetřování privatizace OKD a padne několik trestních oznámení. „Zprávu, která byla přijata, bych v této podobě nepodpořil,“ řekl Zaorálek, jenž do chvíle, než se stal ministrem, byl členem komise. „Předložím vlastní zprávu,“ podotkl.

Okamura trestní oznámení ve věci privatizace OKD vítá. „Nemůžeme rezignovat na to, že OKD bylo z mého pohledu vytunelováno,“ zdůraznil Okamura. „Proč se to taky zametá? Protože Zdeněk Bakala v minulosti zasponzoroval ODS a Kalouskovu TOP 09. Proto těžko mohou být tyto strany proti Bakalovi,“ hřímal následně Okamura. Zaorálek se však bránil, že ČSSD nedostala od Zdeňka Bakaly ani korunu. Okamura pak zdůraznil, že jeho hnutí nehodlá přihlížet, aby se celá kauza zametla pod koberec. Následovala velká vřava mezi Zaorálkem a Okamurou, kterou jen marně moderátorka chtěla zastavit. „Mluvíte o něčem, o čem nic nevíte,“ hřímal Zaorálek nadále.

„Já budu muset za chvíli vstát od stolu a stoupnout si mezi vás. A dost!“ zakřičela moderátorka.

Závěrečné téma se pak věnovalo zamýšlené výstavbě vládní čtvrti v pražských Letňanech. Tento záměr prezentovaný premiérem Andrejem Babišem (ANO) však shodně nepodpořili ani Zaorálek, ani Okamura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO: Dohra 17. 11. Komando aktivistů číhalo na premiéra. Jinak než loni. Nové informace. Stejná jména

14:16 VIDEO: Dohra 17. 11. Komando aktivistů číhalo na premiéra. Jinak než loni. Nové informace. Stejná jména

Ani letos nebyla oslava 30. výročí 17. listopadu poklidná. Ba naopak. Aktivisté se postarali, aby An…