„A ukázala se pravda.“ Bystroň tahá dvě vyjádření proti „ruské kauze“

17.04.2024 11:35

BIS nikdy žádná jména kromě jmen tří subjektů, jež následně byla zařazena na sankční seznam, nezmínila, říká mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha. Zpochybnil tak nařčení, že by BIS podezřívala z převzetí ruských peněz německého poslance Petra Bystroně z pravicové AfD. V souvislosti se slovy mluvčího BIS se Petr Bystroň odkázal na tvrzení investigativního novináře Michaela Shellenbergera, podle kterého nevládní organizace placené NATO a tajné služby manipulují volby v Evropské unii s cílem podpořit americkou zahraniční politiku a oslabit „evropské mírové hnutí“.

„A ukázala se pravda.“ Bystroň tahá dvě vyjádření proti „ruské kauze“
Foto: Zuzana Bednářová
Popisek: Petr Bystroň

BIS koncem března odhalila tři subjekty, které obvinila z šíření ruské propagandy. Aktivity, jež měly za cíl ovlivnit mimo jiné i volby do Evropského parlamentu, dle odhalení BIS platila Ruská federace. Peníze z Ruska byly také použity k financování politických představitelů šířících ruskou propagandu.

Anketa

Vnímáte Izrael jako spojence České republiky?

23%
72%
hlasovalo: 17680 lidí

Na základě zjištění BIS zařadila vláda České republiky jednu právní a dvě fyzické osoby na sankční seznam. Jedná se konkrétně o společnost Voice of Europe, Viktora Medvedčuka a mediálního producenta Arťoma Marčevského.

Deníku N a německému týdeníku Der Spiegel se pak údajně ze čtyř zdrojů podařilo ověřit, že česká rozvědka v této souvislosti do Berlína odeslala i jméno poslance pravicové strany Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně. BIS ho měla podezřívat, že od proruské sítě také obdržel finanční obnos.

Týdeníku Der Spiegel Bystroň sdělil, že si takové informace není vědom a popřel převzetí peněz od Ruské federace. „Na základě bolestných zkušeností z předchozích volebních kampaní předpokládám, že jde o pomluvy,“ řekl tehdy Bystroň. Pro Deník N se odmítl vyjádřit s tím, že nehodlá Deník N podporovat, není to dle jeho názoru novinařina.

Vedení strany AfD vzalo obvinění vážně a žádalo BIS o poskytnutí důkazů.

K tomu mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha v rozhovoru pro iDnes uvedl, že BIS nikdy žádná jména kromě jmen tří subjektů, jež následně byla zařazena na sankční seznam, nezmínila.

„Dokumentace k případu Voice of Europe čítá tři sta stran. A je potřeba připomenout, že adresátem našich zpráv není veřejnost, ale ze zákona je to předseda vlády, ministři, prezident, případně orgány činné v trestním řízení. A když se podíváte dozadu na různé výstupy, zjistíte, že ani premiér, ani nikdo z ministrů a ani BIS nikdy nezmínili žádná jména, vyjma těch, která se ocitla na sankčním seznamu,“ uvedl mluvčí BIS Šticha.

Pro Parlamentnílisty.cz se ke Štichově rozhovoru vyjádřil i samotný Bystroň. „Vyjádření mluvčího BIS potvrzuje rešerše investigativního amerického novináře Shellenbergera, který poukazuje na fakt, že NATO nezákonně využívá placená NGO jako Correctiv a Evropské hodnoty k očerňování opozice a k manipulaci voleb do Evropského parlamentu,“ uvedl Bystroň.

Dle výzkumu investigativního novináře Michaela Shellenbergera, na kterého se německý poslanec ve svém vyjádření odkazuje, mají obvinění Deníku N a Der Spiegel silný vliv na německé volby do Evropského parlamentu.

Pro server Public Shellenberger v komentáři uvedl, že evropští politici vedou dezinformační kampaň, jejímž cílem je očernit jejich politické oponenty jako osoby napojené na Rusko.

Shellenberger poukazuje na to, že nevládní organizace placené NATO, jako například Correctiv, ve spolupráci s tajnými službami, nezákonně manipulovaly volby v EU tím, že vedly negativní kampaně proti politikům, kteří jsou obzvláště aktivní proti válce na Ukrajině.

„Cílem jejich ‚vlivových operací‘ je udržet Německo v souladu s cíli americké zahraniční politiky a podkopat evropské mírové hnutí,“ uvádí Shellenberger. Důkazy podle něj naznačují, že evropské zpravodajské agentury a NATO porušují domácí zákony EU proti zahraničnímu vměšování do voleb, když Evropská unie zakazuje voleným představitelům a politikům využívat vojenské, zpravodajské a bezpečnostní agentury k prosazování politických a volebních prostředků.

„V únoru a nyní západní vládní představitelé vznesli obvinění proti svým politickým nepřátelům, ale neprovedli žádné zatčení a neoznámili žádné trestní stíhání, což pravděpodobně znamená, že nemají žádné důkazy o trestné činnosti. Vládní vojenské a zpravodajské agentury jako takové se zabývají v podstatě politickými aktivitami, které nesouvisejí s národní bezpečností, a jsou tudíž nezákonné,“ píše Shellenberger.

Německá média zatím o „kauze Bystroň“ informují tím způsobem, že ač není jisté, zda peníze od Ruska doopravdy přijímal, jisté je, že reprezentuje proruské postoje. Detailně se jeho „proruským výrokům“ věnovala například německá veřejnoprávní stanice Bayerischer Rundfunk s tím, že Bystroň se „svou blízkostí Rusku netají“.

Politolog Wolfgang Schröder v rozhovoru pro ARD dále zhodnotil, že „přátelská k Rusku“ je většina AfD. V Rusku dle jeho názoru AfD vidí obraz společnosti, který sama také prosazuje. „Národní, tradiční, jasně stavící menšiny na jejich místo a ztělesňující autoritářskou politiku státu,“ vysvětloval Schröder.

Navzdory nedostatku důkazů, že by Bystroň od Ruské federace jakékoliv peníze přijímal, politolog nevyloučil, že tomu tak může být.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je to pořád stejné,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusewendysek , 17.04.2024 12:37:17
Vrbětice, dnes ticho po pěšině, Novičok, nejsmrtelnější jed ze všech, kde všichni napadení zázrakem přežili… Jakmile někdo vystoupí ze stínu a vládnoucí kamarila má pocit, že ji začíná ohrožovat, okamžitě se vyrojí proruská agenda, nařčení z ultrapravicové politiky, fašismu, doplňte si co jen srdce ráčí… Jen aby ti hoši co spolu mluví ( a hlavně poslouchají) byli v klidu..

|  21 |  0

Další články z rubriky

Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

19:47 Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

Lídr SPD Tomio Okamura v debatě o korespondenční volbě na půdě Poslanecké sněmovny označil místopřed…