Andrej Babiš mezi dveřmi: Jediná jistota je smrt. Rád bych zvýšil důchody, ale musíme být zodpovědní. V Řecku nedostanou důchody vůbec

08.06.2015 13:41

Zrušit superhrubou mzdu odmítá ministr financí Andrej Babiš (ANO). A to přesto, že tento slib obsahuje vládní prohlášení. Informovala o tom Česká televize s tím, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na zrušení superhrubé mzdy jako na symbolu Topolánkovy vlády trvá. Babiš ale tvrdí, že státu ani lidem by zrušení superhrubé mzdy nic nepřineslo. Stát by naopak kvůli zvýšeným nákladům na administrativu přišel asi o miliardu korun. Ministr financí to řekl v rozhovoru, který dnes dopoledne vysílal zpravodajský kanál veřejnoprávní televize.

 Andrej Babiš mezi dveřmi: Jediná jistota je smrt. Rád bych zvýšil důchody, ale musíme být zodpovědní. V Řecku nedostanou důchody vůbec
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš
reklama

Anketa

Který středoevropský politik je váš nejoblíbenější?

hlasovalo: 21874 lidí

Reportér se Babiše na chodníku přede dveřmi do Úřadu vlády zeptal také na to, jaké jsou požadavky jednotlivých ministrů na státní rozpočet v příštím roce. Podle Babiše přesahují možnosti o 35 miliard korun. „Takže je to na koaliční radu, abychom si sedli za stůl,“ řekl ministr s tím, že nechce překročit základní parametr, kterým je výše schodku 70 miliard korun.

O požadavcích resortů na rozpočet v příštím roce jednal zatím jen s lidoveckými ministry – Pavlem Bělobrádkem a Marianem Jurečkou.

Redaktora veřejnoprávní televize také zajímalo, jaký bude schodek letošního rozpočtu. Původně měl být sto miliard korun, ale podle reportéra se v rozpočtovém výhledu píše, že by mohl klesnout na 85 miliard korun.

Bude rozpočtový schodek 85 miliard? Je to odhad. Jediná jistota je smrt

Babiš se přímé odpovědi vyhnul a tvrdil, že „rozkrýváme ten obrovský nepořádek ve finanční správě. Teď jsme zjistili 3,5 miliardy zadržených DPH z minulosti,“ řekl s tím, že tyto neoprávněně zadržené peníze musí jeho resort vracet.

Nakonec připustil, že snížení schodku letošního rozpočtu na 85 miliard je „výhled a doufejme, že to tak dopadne“. Redaktor chtěl od Babiše zřejmě konkrétnější vyjádření: „Takže by schodek mohl dopadnout lépe než předtím uvažovaných sto miliard?“ Babiš ale opět odpověděl vyhýbavě: „Je to odhad. Jediná jistota je smrt, vše ostatní jsou předpoklady a odhady.“

Pak jen neurčitě prohlásil, že se výběr daní začíná zlepšovat, ale na druhé straně objevuje neoprávněně zadržené DPH, které musí vracet. „Takže znovu opakuji, Finanční správa Praha je neuvěřitelný nepořádek, který postupně rozkrýváme a nestačíme se divit,“ řekl ministr.

V Řecku důchodci tento měsíc penzi vůbec nedostanou

Redaktora také zajímalo, zda Andrej Babiš souhlasí s navýšením důchodů o 205 Kč, které požaduje ministryně práce a sociálních věcí od příštího roku nad rámec zákona. „Já bych samozřejmě nejraději navýšil všem, ale bylo by dobré, aby ministři řešili výdajové stránky a nejenom navyšovali,“ odpověděl neurčitě s tím, že vše je otázka priorit.

Reportér se ale nenechal odbýt a chtěl vědět, zda je reálné zvýšení důchodů tak, jak jej ministryně požaduje, priorita vlády. Dostalo se mu poněkud svérázné odpovědi: „Určitě bychom rádi navýšili důchodcům. Já bych jenom chtěl říct, že v Řecku důchodci tento měsíc nedostanou vůbec důchod. Musíme mít nějakou rozpočtovou odpovědnost. A musíme držet to, abychom se nadále nezadlužovali. Důchodci by si to určitě zasloužili, ale je to otázka dohody v koalici.“ Později pak Babiš na jednání vlády ministryní Marksovou požadované zvýšení důchodů skutečně zablokoval. Vláda tak přesunula jednání o tomto bodu na příští týden. Před tím se problémem ještě budou zabývat koaliční politici.

Na dnešní jednání vlády by mělo navázat jednání koaliční rady, které by se mělo zabývat plněním programových priorit. „Jak je s ním spokojeno hnutí ANO?“ zajímalo redaktora veřejnoprávní televize. Babiš odpověděl, že u koaličních partnerů postrádá důraz na úspory u státních institucí. „V tomhle směru bychom měli být zodpovědnější,“ konstatoval a vysvětlil, že z minulých let zůstaly na ministerstvech desítky miliard nevyužitých nároků. „Takže je vidět, že ministři jenom mají snahu navyšovat rozpočet, ale ve finále ho ani neutratí. Takže to se mi samozřejmě nelíbí.“

Zrušení superhrubé mzdy by přineslo náklady ve výši jedné miliardy

Dnes by měl Babiš na jednání vlády přinést analýzu, jak by mělo vypadat zrušení superhrubé mzdy, což je úkol, který si dala vláda do svého programového prohlášení. „Jaké varianty nesete na koaliční radu?“ zajímalo reportéra. Ministr prozradil, že už v pátek poslal předsedům koaličních stran analýzu. V ní se prý nenavrhuje nic konkrétního. Protože zrušení superhrubé mzdy prý nemá dopad ani na rozpočet, ani na lidi. „Podle našeho názoru to přinese obrovské administrativní náklady. … V podstatě jsme to spočítali až na miliardu, a myslím si, že bychom neměli znovu obtěžovat firmy a zaměstnance tím, že to budeme měnit,“ vysvětlil ministr, proč nechce superhrubou mzdu rušit. Později dodal, že ji nechce rušit i z toho důvodu, že změn je už tak „strašně moc“. „Máme kontrolní hlášení, evidenci tržeb, máme další opatření, se kterými přicházíme. Myslím, že bychom neměli víc firmy a živnostníky obtěžovat,“ řekl Babiš.

Redaktor ale namítl, že Bohuslav Sobotka bude zřejmě dál trvat na zrušení superhrubé mzdy a že premiér ji bere jako symbol Topolánkovy vlády, který se má zrušit. „Dohodnete se nějak?“ zajímalo žurnalistu. „On to bere jako symbol, jako politikum, já to beru pragmaticky,“ reagoval ministr s tím, že pokud by zrušení superhrubé mzdy nezměnilo příjem rozpočtu ani příjem lidí, považoval by takový krok za zbytečnou administrativu. „Která nás vyjde až na miliardu korun, a proto to já nebudu doporučovat,“ uzavřel Babiš rozhovor na chodníku před Úřadem vlády.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…