Angelina Jolie, vyslankyně OSN pro uprchlíky, přijela mezi běžence v Turecku. A srdceryvně promluvila

22.06.2015 9:31

Zvláštní vyslanec Agentury OSN pro uprchlíky UNHCR Angelina Jolie-Pittová navštívila u příležitosti Světového dne uprchlíků syrský utečenecký tábor v Turecku. Události se zúčastnil také šéf UNHCR António Guterres, který poděkoval přítomnému prezidentu Erdoganovi za snahu jeho země pomoci lidem bez domova. V Turecku se nyní nachází rekordní počet 1 770 000 uprchlíků, což je nejvíce na světě.

 Angelina Jolie, vyslankyně OSN pro uprchlíky, přijela mezi běžence v Turecku. A srdceryvně promluvila
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Hollywoodská ikona Angelina Jolie-Pittová dlouhodobě vystupuje v celosvětové kampani bojující za práva žen, které žijí v oblastech válečných konfliktů. Naposledy navštívila uprchlický tábor Midyat na jihovýchodě Turecka, kde také pronesla krátký projev. Jolie-Pittová konstatovala, že svět nebyl nikdy bohatší, ale paradoxně se v něm nikdy nepohybovalo takové množství lidí bez domova. „Téměř šedesát miliónů lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. To znamená, že na 122 lidí žijících na této planetě připadá jeden uprchlík. Nejde proto jen o největší uprchlickou krizi, ale o globální bezpečnostní problém,“  poznamenala manželka amerického herce Brada Pitta.

„Hlavním zdrojem masivní migrační vlny jsou nyní, vzhledem k výbojům Islámského státu, Sýrie a Irák. Největší množství lidí odsud odchází do sousedního Turecka, které se tak stalo zemí s největším počtem uprchlíků na světě. Podobně je tomu v Libanonu, kde tvoří Syřané již čtvrtinu obyvatelstva,“ zmínila Jolie-Pittová s tím, že se v jejich případě nejedná o ekonomické uprchlíky. „Ti lidé v zoufalství prchají před válkou a pronásledováním,“ zdůraznila Jolie-Pittová a připomněla, že stovky uprchlíků mezitím umírají na moři. „Mnozí z uprchlíků tráví v táborech mnoho let a nemají přístup ke vzdělání. Musí žít ve stanu, protože UNCHR nemá peníze na lepší vybavení. Musíme uprchlíky chránit a investovat do nich úsilí i peníze,“ vyzvala americká herečka.

celý text v angličtině najdete ZDE

Jolie-Pittová ve svém projevu také podrobila kritice přístup mezinárodního společenství, které se málo soustředí na předcházení konfliktů, které jsou důvodem pro masovou migraci. „Koncentrovat se pouze na vojenskou přítomnost či následnou podporu je nedostatečné. Úkolem států není financovat přemisťování uprchlíků do Evropy, aby zabránit tomu, aby ti lidé museli ze svých zemí utíkat,“ vyjádřila své přesvědčení vyslankyně UNHCR. Šedesát milionů uprchlíků za loňský rok považuje Jolie-Pittová za důkaz toho, že mezinárodní společenství není schopno pracovat jako tým. „Přitom máme k dispozici dostatek nástrojů, jako jsou rezoluce, doktríny, konvence atd. Pokud jsou však tyto nástroje zneužívány či nedostatečně uplatňovány, bude problém nadále narůstat,“ prohlásila americká herečka.

Všechny relevantní země světa by podle Jolie-Pittové měly poslat své ministry a velvyslance do podobných uprchlických táborů, aby se o lidském neštěstí přesvědčili na vlastní oči. „Snad by lépe pochopili, že takhle to nemůže jít dál. Je nejvyšší čas přijít s důvěryhodným plánem pro dosažení politického řešení, které povede k ukončení konfliktu. Na závěr bych chtěla poděkovat lidem z Turecka, Iráku, Libanonu a Jordánska za jejich štědrost a skutečnost, že na svém území pomáhají takovému množství lidí bez domova. Zároveň vzdávám hold samotným uprchlíkům, které bychom právě v tento den měli oslavovat. Nejenom tady v Turecku, ale vůbec po celém světě,“ uzavřela svůj projev Angelina Jolie-Pittová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…