Armády NATO musí v budoucnu více spolupracovat, míní Vondra

10.11.2012 12:10

Ani v době finančních škrtů nesmí země aliance rezignovat na vlastní obranu, prohlásil český ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na dnešním pražském jednání Parlamentního shromáždění NATO. Cestou pro země NATO, jak neztratit vojenské schopnosti, je podle něj prohloubení spolupráce. Po roce 2014, kdy NATO ukončí své angažmá v Afghánistánu, čeká Vondra větší spolupráci armád, poučených z působení v misi ISAF, na domovském území aliance.

 Armády NATO musí v budoucnu více spolupracovat, míní Vondra
Foto: archiv
Popisek: Fotokoláž.

Jednání Parlamentního shromáždění NATO, poradního orgánu aliance, dnes v pražském Kongresovém centru pokračuje druhý den. Delegáti z parlamentů členských zemí aliance ve výborech debatují o aktuálních bezpečnostních výzvách a problémech ve světě.

Vondra v úvodním vystoupení zdůraznil, že NATO musí zůstat silné, aby mohlo plnit svou základní roli, tedy poskytovat kolektivní obranu členům. "Někdo může mluvit o potřebě znovu definovat účel NATO. Tady bych byl konzervativní a varoval před podobnými pokusy," prohlásil Vondra. Redefinování smyslu aliance byl podle něj úkol pro 90. léta a minulou dekádu a podařil se. "NATO už se úspěšně transformovalo a jeho základní úkol se nezměnil," zdůraznil ministr.

Aby se členské země mohly zapojit do kolektivní obrany, musí být schopné individuální obrany a ani v době rozsáhlých škrtů obranných výdajů na bezpečnost nerezignovat. Finanční krize západních zemí podle Vondry nezmizí přes noc a každý odpovědný politik si to musí uvědomovat.

Nutná je spolupráce na vlastním území

Řešením je proto odpovědné utrácení a mezinárodní spolupráce, míní Vondra. Připomněl, že v ČR se za posledních pět let obranné výdaje snížily o více než 20 procent. "Nevzdali jsme se armády, která může bránit zemi a zároveň splnit své závazky," zdůraznil ministr.

Podle Vondry bude mít mezinárodní spolupráce v rámci NATO smysl jedině, pokud se některé země pouze "nepovezou zdarma" či nepodkopou alianční jednotu. "Musíme se zaměřit na oblasti, kde lze dosáhnout zlepšení schopností, a ne pouze šetřit," podotkl ministr. Připomněl české zaměření na obranu proti zbraním hromadného ničení, vrtulníky a vznikající výcvikové středisko pilotů a logistiku.

Angažmá v misi ISAF v Afghánistánu země NATO naučilo, jak pracovat v nepřátelském prostředí společně s partnery. "To byl klíčový motor za transformací aliance," řekl Vondra. Po odchodu z této země v roce 2014 se podle něj bude moci aliance znovu podívat na svůj koncept interoperability a zkušenosti zapojit do výcviku a obnovy vojsk. Přesto jsou zkušenosti z afgánského boje s teroristy jen částí toho, co musí armády NATO umět. "Musíme se vrátit ke kořenům a zaměřit se na spolupráci na našich vlastních územích," zdůraznil Vondra. V příštích pěti letech proto čeká zvýšení počtu společných cvičení a vojenských výměn mezi spojenci.

S reformou českých ozbrojených sil delegáty seznámil náčelník armádního generálního štábu Petr Pavel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…