„Ať žije Hlídací Pes,“ hlásá Fridrichová. Ale jde o peníze. Co zvládne Ondřej Neumann za 50 000 Kč? I VIDEO měl zadarmo

12.01.2020 12:00 | Zprávy

„Již pět let narušujeme miliardářský mediální kartel. Pomozte nám pokračovat!“ spustil server HlídacíPes.org crowdfundingovou kampaň, v níž sbírá prostředky na další pětiletý provoz. Za cíl měl vybrat čtvrt milionu korun, do nedělního rána, pár hodin před ukončením sbírky, vybral více jak 393 tisíc korun. Sbírku podpořila i Nora Fridrichová na Twitteru.

„Ať žije Hlídací Pes,“ hlásá Fridrichová. Ale jde o peníze. Co zvládne Ondřej Neumann za 50 000 Kč? I VIDEO měl zadarmo
Foto: Repro Facebook
Popisek: Nora Fridrichová s odznáčkem hnutí Pulse of Europe

Server HlídacíPes.org zahájil provoz 10. prosince 2014, symbolicky na Den lidských práv a je zaměřen na investigativní žurnalistiku. Získal dvě prestižní Novinářské ceny, jednu za rok 2015, kdy analyzoval ruský vliv v Česku, druhou za rok 2016 za sérií článků o vlivu čínské společnosti CEFC.

„Jsme tu pět let, vydali jsme přes pět tisíc článků, na které kliklo přes osm milionů uživatelů. Pět let popisujeme nebezpečí oligarchizace českých médií i ataky na nezávislost České televize a Českého rozhlasu. Vydali jsme také čtyři publikace. První rozkrývala vazby Miloše Zemana na Peking, druhá střety zájmů Andreje Babiše. Ukázali jsme, v jakém ohrožení je česká justice, že demokracie a svoboda slova jsou ve větším ohrožení. A jak se propojují populisti napříč Evropou,“ shrnuje své úspěchy server HlídacíPes.org. Žurnalistika ovšem něco stojí.

Pro svůj dárcovský projekt zvolil HlídacíPes.org portál Startovač.cz, jenž na svém webu zprostředkuje kontakt mezi autory a drobnými zájemci o jejich díla. Díky tomu můžou peníze pro svůj nápad vybrat ještě předtím, než se do něj pustí. HlídacíPes.org dárcům na svém webu v bodech vysvětluje důvody, proč jej podpořit a jak s dary naloží:

  • Jsme zcela nezávislí. Nestojí za námi žádný oligarcha.
  • Fungujeme pouze z darů čtenářů, grantů a crowdfundingu.
  • Klíčový je pro nás obsah, nikoliv prvoplánová sledovanost.
  • Rozpočet na rok 2018 činil přes 5 milionů korun.
  • Nemáme kanceláře, pracujeme z domova a v terénu.
  • 98 procent příjmů jde na tvorbu obsahu, zbytek na nezbytnou administrativu.

O tom, že HlídacíPes.org nemá kanceláře se před časem přesvědčil moderátor Luboš Xaver Veselý, když sháněl sídlo Ústavu nezávislé žurnalistiky v zahrádkářské kolonii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

Kolik lidé ze SOCDEM bude na kandidátce Stačilo?

A napadlo vás, že jste vlastně stranu pohřbili zbytečně? Kvůli koalici z ní odešlo dost výrazných tváří a nebojíte se, že to bude k ničemu? Že pro voliče SOCDEM budete nevolitelní kvůli spolupráci s komunisty a pro voliči komunistů vás volit nebudou, že dají radši preferenční hlas komunistům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zbiju tě.“ Ve Frankfurtu zažil, co ani v Iráku ne. Drogy, mafie, zločin, napadení, výhrůžky

18:15 „Zbiju tě.“ Ve Frankfurtu zažil, co ani v Iráku ne. Drogy, mafie, zločin, napadení, výhrůžky

Žena, která se předávkovala tvrdou drogou přímo na chodníku. Ulice plné odpadků a drogově závislých.…