Až zestárnou, budou se divit, řekl šéf ČSSD před studenty. Odhalil daňové plány

15. 10. 2013 13:32

REPORTÁŽ Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v úterý v Olomouci popřel, že by se jeho strana chystala zvýšit daně a odvody OSVČ. Živnostníci se ale podle něj pak nesmí divit, když budou mít nízké důchody. Řeč zde byla také o experimentech posledních vlád.

 Až zestárnou, budou se divit, řekl šéf ČSSD před studenty. Odhalil daňové plány
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Do sálu Moravské vysoké školy v Olomouci přišla v úterý dopoledne více než stovka studentů na přednášku šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Ten sem přijel v doprovodu lídra olomoucké kandidátky sociální demkracie a exposlance Romana Váni, předsedy Krajského výkonného výboru ČSSD v Olomouckém kraji Jiřího Zemánka a lídra okresu Jeseník Lubomíra Věstinského.

Korporátní daně a odvody OSVČ

Po krátkém úvodu Sobotka hovořil o nedostatku expertiz na Ministerstvu financí a Ministerstvu průmyslu a obchodu. „V posledních sedmi letech se velmi často postupovalo cestou experimentů. Politicky se například stanovila hranice sazby DPH 17,5 procenta bez jakékoliv analýzy. To vím zcela bezpečně. Nikdo se nezabýval tím, jak to bude vypadat z hlediska dopadu na spotřebitele, na ceny a na výnos z daně. Potřebujeme proto kvalifikovanější rozhodování na úrovni vlády," sdělil přítomným Sobotka. 

Následovala poznámka z publika týkající se zvyšování daní. „Pokud zvýšíte korporátní daně, nepředpokládám, že firmy budou zaměstnávat více zaměstnanců, a pokud jsem to dobře pochopil, tak se chystáte zvednout daňové zatížení i OSVČ, aby se přiblížily jejich podmínky zaměstnancům. Pokud lidé nebudou mít možnost příjmů, nebude perspektiva růstu počtu pracovních míst nebo perspektiva vlastní seberealizace jako OSVČ,“ konstatoval jeden z posluchačů.

Fotogalerie: - Kampaň ČSSD na jihu Moravy

Stánek ČSSD v Rousínově
Kandidáti se představili také ve Vyškově
Kandidátka Viera Maňásková rozdávala růže
Miroslav Brtníček
Mítink ve Vyškově
Nechyběl ani skákací hrad

Sobotka: Nechystáme se zvyšovat daně a odvody OSVČ

„My se nechystáme zvyšovat daně pro OSVČ. Když si přečtete náš program, tak tam není ani zvyšování daní, ani zvyšování odvodů pro OSVČ. Ale to, co potřebujeme, je, aby už někdo jasně živnostníkům řekl, že když si budou platit tak nízké sociální pojištění, jako si platí, tak potom dostanou strašně nízký důchod ze státního rozpočtu. A nemohou se pak divit, že z toho důchodu nevyžijí,“ reagoval Sobotka.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE.

Populistické sliby ohledně DPH

Podle něj dnes chodí na Českou správu sociálního zabezpečení obrovské množství rozčílených živnostníků. „Řada lidí už má za sebou produktivní věk, v devadesátých letech podnikali a teď je strašně rozčílí, když jim je vyměřen důchod osm tisíc korun nebo méně. Vláda nepřímo skrze nízké odvody dotuje podnikání živnostníků, ale v současné hospodářské situaci, kdy ekonomika stagnuje, máme 550 tisíc lidí bez práce, kdybychom zvedli odvody u živnostníků, rovnou bychom je poslali na úřad práce. Řada z nich přežívá tak tak,“ doplnil předseda ČSSD a lídr jihomoravské kandidátky.

„Počítáme s tím, že se o něco zvednou korporátní daně, Ficova vláda na Slovensku je zvedla o čtyři procentní body, z devatenácti procent na třiadvacet. My uvažujeme o tom, že je zvedneme z devatenácti na jednadvacet procent. Uvažujeme i o tom, že bychom zavedli druhou sazbu daně pro velké firmy podnikající v síťových odvětvích. Například u bank bychom takto mohli získat dodatečné daňové příjmy,“ řekl dále Sobotka. A zároveň dodal, že jeho strana nechce dál zvyšovat DPH. „Na rozdíl od populistických stran neslibujeme, že vrátíme DPH tam, kde bylo,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

11:13 „Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

Nejeden proevropský politik v Česku si nenechal ujít příležitost vyzvat vládu, aby děkovala Evropské…