„Co vaše neziskovky, předsedo?“ volal na Petra Fialu na náměstí volič

26.09.2021 10:38

Zástupce šéfredaktora MF DNES Petr Kolář se vypravil podívat, jak probíhají mítinky koalice SPOLU. Například do Říčan lídři prý dorazili se zpožděním, tedy se pouze prošli po náměstí, promluvili s několika lidmi a jeli dál. V Praze na Hradčanské šlo zase spíše o setkání politiků. „Koalice dělá kampaň pro sebe a straníky,“ glosuje v závěrečném zhodnocení reportér.

„Co vaše neziskovky, předsedo?“ volal na Petra Fialu na náměstí volič
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahájení horké fáze kampaně koalice SPOLU před volbami do Poslanecké sněmovny

Ve čtvrtek ve 13.15 hodin měli na říčanské Masarykovo náměstí přijet autobusem lídři koalice SPOLU Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka. „Jenže nikde nikdo. Po mítinku ani stopy,“ píše Kolář s tím, že čekající lidé se museli ptát novinářů, zda se vůbec nějaký mítink koná.

Lídři si očividně ze zpoždění nic nedělali a na oficiálních internetových stránkách koalice SPOLU kolem čtvrt na dvě pouze prý přepsali původní termín na patnáctou hodinu.

Anketa

Co chcete od příští vlády nejvíc?

hlasovalo: 27490 lidí
Původní text ZDE

Pět minut po druhé hodině odpolední na náměstí pomalu začínají přicházet lidé ze štábu koalice SPOLU nebo jejich podporovatelé, vesměs členové strany, popisuje Kolář.

V 15.10 hodin už u Masarykova náměstí zastavuje autobus oblepený portréty Pekarové Adamové, Fialy a Jurečky. „Byli jsme v Úvalech, tady jsme měli být až v patnáct hodin, psala jsem to na Twitter, klidně vám to ukážu,“ vysvětluje Markéta Pekarová Adamová, proč na náměstí nepřijeli už ve 13.15, jak bylo avizováno v oficiálním programu. Následně vytahuje telefon. „To je corpus delicti,“ připojuje se Jurečka.

V reakci na čas původního programu z oficiálních stránek SPOLU prý jen krčí rameny. „No jo, tak chybka se vloudila, no.“ Následně trojice lídrů zamíří do středu náměstí. „Tisknou si rukama, zdraví a fotí se se svými spolustraníky. Občas rozdají volební noviny či propagační předměty i „normálním“ lidem,“ líčí Kolář.

Někteří lidé po Fialovi požadují, aby vysvětlil své „dotační království“.

„Co vaše neziskovky, předsedo?“ volá na něj rovněž starší muž v narážce na nedávno zveřejněný text Parlamentních listů, který šéfa ODS obviňoval z čerpání dotací. „Byl to fake Parlamentních listů, už to vše bylo vyvráceno,“ hájí se Fiala. „A koho volíte?“ ptá se tazatele, který jej ujišťuje, že koalici SPOLU určitě volit nechce.

Poté se Petr Fiala s Markétou Pekarovou Adamovou v obležení mediálních zástupců a v doprovodu dalších politiků a členů štábu vydávají na cestu okolo Masarykova náměstí. „Pokud na někoho narazí, tisknou mu do ruky propagační noviny a další předměty,“ dodává Kolář.

Ve čtyři odpoledne Kolář pokračuje na další mítink koalice SPOLU, který se koná v Praze na Hradčanské; na rozdíl od Říčan zde je plno. „Jenže ještě mnohem víc než v Říčanech platí, že si tam dali sraz především představitelé koaličních stran,“ upozorňuje reportér.

Sešli se zde poslanci, jako jsou Marek Benda, Bohuslav Sobotka, Jana Černochová, i komunální politici typu Alexandry Udženiji, Jiřího Pospíšila nebo starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. „Mezi nimi čas od času k Petru Fialovi a dalším přijdou lidé pro společnou fotku či autogram,“ popisuje Kolář. Následuje vycházka předsedů na dejvické Vítězné náměstí.

„Celé to působí, jako když kdysi předseda ODS Mirek Topolánek na jednom z nevolebních kongresů vykládal, že se i politici musí před zápasem stejně jako hokejisté občas sjet a poklepat brankáře po betonech,“ shrnuje Petr Kolář své pocity z navštívených mítinků koalice SPOLU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Korektní dobros*ři. Jsme pro ně lůza nad hrobem. Jiný názor nesnesou, potlačují. Kdo rozděluje národ? ptá se Ivan Vyskočil. „Džamilu“ už nevydýchal

7:58 Korektní dobros*ři. Jsme pro ně lůza nad hrobem. Jiný názor nesnesou, potlačují. Kdo rozděluje národ? ptá se Ivan Vyskočil. „Džamilu“ už nevydýchal

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je to ubohé Pyrrhovo vítězství,“ říká k výsledkům voleb herec Ivan…