„Demokratický blok“? Kašleme na vás, sdělili prý Piráti ostatním

9. 7. 2019 7:38

Utvoří pravicové strany a Piráti jednotný blok, který by v dalších volbách dokázal poslat Babiše do opozice? Zatím to tak nevypadá.

„Demokratický blok“? Kašleme na vás, sdělili prý Piráti ostatním
Foto: Repro Facebook
Popisek: Demokratický blok
reklama

Průzkumy voličských nálad od voleb na podzim 2017 opakovaně ukazují, že hnutí ANO dominuje politické scéně. Za necelé dva roky se na tom nic nezměnilo. Andrej Babiš a jeho straničtí kolegové si stále udržují podporu na úrovni 24 až 32 procent, o čemž si politici ostatních stran mohou nechat jen zdát.

Politologové proto občas doporučí opozičním stranám, aby spojily síly a v příštích volbách táhly na Babiše v jednom šiku.

Jenže politici se k tomuhle spojování moc nemají. Předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan sice vyzval opoziční strany ke společnému postupu, ale od Pirátů se rovnou dozvěděl, že z toho nic nebude. „Ve vztahu k transparentní politice je zde partnerem patrně jedině STAN. Antibabiš není program. I v naší strategii je zmínka o tlaku na jiné strany, aby se očistily, dělaly otevřenou politiku a zbavily se kmotrů,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš pro Deník N. „My prostě nejsme konzervativní blok,“ dodal.  

Velmi opatrný je k Rakušanovu návrhu i předseda ODS Petr Fiala. Jako profesor politologie ví, že tu podobné pokusy o spojování byly již dřív a nedopadly právě nejlépe. Pamětníci si možná vzpomenou na čtyřkoalici z počátku tisíciletí, která se nakonec rozhádala. A před pár lety sešlo ze spojení lidovců a STAN ve volební koalici.

„ODS byla a znovu je nejsilnější pravicovou stranou a bude tomu tak i v budoucnosti. Pokud mohu něco voličům slíbit, tak to, že uděláme vše pro to, aby v parlamentních volbách nepropadl ani jeden opoziční hlas. Jsme si vědomi odpovědnosti za budoucnost země a tomu přizpůsobíme i strategii do parlamentních voleb,“ uvedl Fiala.

Když se stal Jiří Pospíšil předsedou TOP 09, sliboval, že se pokusí obnovit spojenectví právě s hnutím STAN. A opravdu toho dosáhl. V komunálních volbách v Praze i ve volbách evropských táhly tyto dvě strany za jeden provaz. Otázkou však je, zda se k tomuto tandemu někdo přidá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …