Expremiér Jan Fischer. Podle novin Zemanův kandidát

20.01.2016 9:11

Jiří Rusnok. Muž, který letos v červenci stane v čele České národní banky. Jmenuje jej prezident Miloš Zeman. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

 Expremiér Jan Fischer. Podle novin Zemanův kandidát
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jiří Rusnok při besedě se studenty VŠB-TU Ostrava
reklama

Zeman Rusnoka jmenuje i přesto, že ten nehodlá nechat rychle posílit korunu a zamířit k přijetí eura. Politika, která drží kurz nad 27 korunami za euro, se podle Rusnoka pravděpodobně prodlouží až do roku 2017. 

„Nedávno jsem jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka, kterého jsem do této funkce navrhl navzdory tomu, že veřejně kritizoval moji prezidentskou kampaň. Vycházím tedy z odbornosti, ne z toho, zda kandidát názorově souhlasí. To se týká i Jiřího Rusnoka,“ uvedl k tomu Zeman, který doposud chtěl, aby budoucí člen bankovní rady ČNB byl odpůrcem pokračování politiky slabé koruny a příznivcem přijetí eura. Během roku skončí mandát hned čtyřem ze sedmi členů současné bankovní rady. 

O tom, koho Zeman pošle do vedení banky, se hodlá poradit kromě Rusnoka i s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Jde mu především o profesionalitu, odbornost a schopnost rezistence vůči jakýmkoliv politickým tlakům. Podle analytiků se bude Zeman jistě snažit prosadit například Martina Fassmanna, Jaroslava Ungermana, Aleše Michla či expremiéra Jana Fischera. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…