„Herečka na pracáku, smutné.“ A taky zní: Lopata vás obohatí! Hrušínský a jiní... Toto nevíte?

15.04.2020 10:17

Šéf Herecké asociace Ondřej Kepka shání pomoc pro členy a nečleny, které postihla pandemie. Snaží se také vylepšit kredit profese po vlně útoků. Píše o tom server iDNES.cz. Ke kultuře se vyjádřil rovněž stínový ministr KSČM pro oblast kultury Zdeněk Štefek ve svém prohlášení.

„Herečka na pracáku, smutné.“ A taky zní: Lopata vás obohatí! Hrušínský a jiní... Toto nevíte?
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Kepka pro iDNES.cz uvedl, že v poslední době zaznamenává útok na kulturu, umělce, herce – a je mu z toho smutno. „Stačí pár nešťastných výkřiků typu Přicházím týdně o statisíce! či Vláda nám ukradla kšefty! – a už jsme byli za blbce všichni. Ze dne na den jsme spadli do žumpy, přitom pokud někdo šaškuje na pláži, je to jen jeho vizitka, ne celé branže,“ poznamenal Kepka k bulvárním zprávám o umělcích pózujících na plážích. 

Anketa

Jak zatím hodnotíte výkon Stanislava Křečka jako ombudsmana? (Ptáme se od 15.4.2020)

95%
hlasovalo: 19069 lidí

Upozornil i na to, že není ideální, že 60 až 70 procent herců spadá do kategorie OSVČ. „V případě nenadálých událostí nejsou ničím krytí. A když třeba herečka Kristýna Frejová, která šije roušky, musí na úřad práce žádat o podporu, je to smutné,“ dodal Kepka, který v současné době mimo jiné vyřizuje i agendu Herecké asociace, což jsou podle jeho slov velké starosti.  

Mnohé to srazilo na absolutní nulu; k tomu jsme se ocitli pod palbou, že jsme kšeftaři a že máme začít dělat něco pořádného. Přitom třeba můj spolužák vstává v půl čtvrté ráno a jezdí hrát po celé republice pro děti – myslíte, že snad vydělává statisíce?“ ptá se Kepka a vyzval k neútočení. Popřál také hodně zdraví. 

Podporou kultury ze strany vlády se ve svém komentáři zabýval stínový ministr kultury za KSČM Zdeněk Štefek. „Vláda schválila na podporu kultury nejprve 300 mil. Kč, pak dalších 1,07 mld. Kč. Slyšíme spoustu kritiky, že je to málo a špatně, nejvýrazněji asi od pánů Hrušínského a Lichtenberga, ale slyšíme i hlasy, že to ani není třeba. Mnohé ‚kavárníky’ by lopata jistě kulturně obohatila, ale kultura nejsou jen celebrity či privilegovaní a prosazovaní umělci, které 25 tis. Kč od státu skutečně nevytrhne, ale i knihovnice, tanečnice, regionální muzikanti, zpěváci a jejich kapely, tvůrci tradiční lidové kultury, herci, literáti, vydavatelé, zvukaři, technici a další pracovníci, ve značné míře s vysoce podprůměrnými příjmy,“ poznamenal Štefek. 

Anketa

Chcete od českých umělců, aby vás vzdělávali a vychovávali?

1%
98%
hlasovalo: 35987 lidí

„Jsou to i celé rodiny s dětmi, které jsou odkázány na nepravidelný příjem, ať již jsou na dnes hliněných vlastních nohách nebo v řadě institucí pod různými typy smluv nezaručujícími jim takové jistoty jako zaměstnancům na klasický pracovní úvazek. Že jsou mnozí dlouhodobě pod tlakem a musejí ‚výt s vlky’ nebo alespoň ‚držet hubu a krok’, o tom by mohla řada z nich vyprávět, a to nemusejí patřit jen k alternativní kritické scéně,“ dodal Štefek.

„Lepší situaci mají zdánlivě lidé v příspěvkových organizacích krajů, měst a obcí, i když i nad nimi může zřejmě viset Damoklův meč – i tam totiž chybějí příjmy, které doplňovaly rozpočty, a bude na zřizovatelích, kde při očekávaném propadu ekonomiky budou škrtat nejdříve. Řada z nich dělá kulturu od srdce, jako poslání, ne jako povolání. Mnoho z nich si přivydělává i běžnou prací a mnozí v čase krize jsou i v předních řadách bojovníků proti koronaviru – šijí roušky, hrají on-line pro seniory, pomáhají druhým. I to je kultura, naše národní kultura, kultura mezilidských vztahů. I to je ta kultura, která nás odlišuje ,od říše zvířat‘ a která nám dává nadějnou budoucnost…,“ podotkl Štefek s tím, že koronakrize obnažila některé základní problémy kultury. 

Řadí mezi ně dlouhodobé podfinancování kultury, které i se schválenými injekcemi nedosahuje 1 % státního rozpočtu (bez výdajů na církve), chybějící koncepční systém podpory kultury i třeba minimální provázanost se vzdělávacím systémem. „Kultura nás utváří, obohacuje, posouvá. A to, jak bude podporována i v časech krize, může rozhodnout, zda upadneme do barbarství, nebo vstaneme z popela,“ uzavřel Štefek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaké aktivistické šílence tu zaměstnávají veřejná média... Pak vysílání vypadá jako politické školení, chápe Vyoral

14:58 Jaké aktivistické šílence tu zaměstnávají veřejná média... Pak vysílání vypadá jako politické školení, chápe Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Je zajímavé, jaký šílenec může pracovat ve veřejnoprávním médiu. To…