„Jako mor.“ Kardinál Duka se nelekl a znovu se vyjádřil o homosexuálech

13.08.2019 14:31

Podpora pro polského arcibiskupa, který kázal proti ideologii LGBT, se sbíhá. Nejenom arcibiskup český se ozval, podpora přišla i ze Slovenska. Pokusy prosazovat jedinou správnou ideologii spojil slovenský arcibiskup s komunismem: „Jsme proto citliví na jakékoli pokusy umlčet názory na některá témata jen proto, že jsou z ideologických důvodů považována za politicky nekorektní.“ „A co vícedětné rodiny?“ ozval se ještě Duka na Facebooku.

„Jako mor.“ Kardinál Duka se nelekl a znovu se vyjádřil o homosexuálech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peter Weiss a Dominik Duka
reklama

Jak jsme již informovali, v převážně katolickém Polsku se řešila aféra okolo arcibiskupa Jędraszewského. V kázání se vymezil proti ideologii LGBT. Což vedlo k napadání ze strany některých médií. Kristus se obětoval za všechny lidi, i za gaye a lesby, z hlediska věřících jsou i homosexuálové jejich bratry a sestrami. Ale to neznamená, že mohou prosazovat svou ideologii jako jedinou správnou. Právě v tomto duchu se při svém kázání vyjádřil Jędraszewski a půjčil si k tomu také slova papeže Františka.

Anketa

Podpořili byste zrušení Senátu?

95%
5%
hlasovalo: 13021 lidí

Arcibiskupovi již vyjádřil podporu předseda polské biskupské konference, arcibiskup Stanislav Gądecki. „Tato revoluce zvyků a mravů – řekl papež František 17. listopadu 2014 – často mávala vlajkou svobody – svobody v uvozovkách – ale ve skutečnosti vedla k duchovnímu a materiálnímu zpustošení bezpočtu lidských bytostí, zejména těch nejzranitelnějších,“ citoval Gądecki papeže, který také zdůraznil, že vštěpovat dětem ideologii LGBT jako jedinou správnou rozhodně není v pořádku.

K Stanislavu Gądeckému se pak připojil primas český a arcibiskup pražský Dominik Duka s tímto prohlášením: „Jako primas český, předseda České biskupské konference, arcibiskup pražský a kardinál římskokatolické církve se k prohlášení  předsedy polského episkopátu připojuji a k podobnému kroku vyzývám i zástupce slovenské a maďarské biskupské konference. Zároveň vnímám jako varovné, že témata LGBT ideologie se podle posledních zpráv rozšiřují i o ateistickou a satanistickou agendu, tedy o jevy, o jejichž odmítnutí nemůže být celospolečenských pochyb.“

Kardinál Dominik Duka se vůči agresivní a místy i nenávistné rétorice stoupenců ideologie LGBT nevyjadřuje poprvé. Už v roce 2011 při příležitosti prvního pražského průvodu Prague Pride požádal tehdejšího pražského primátora Svobodu, aby zvážil svou záštitu nad akcí Prague Pride, protože dle jeho mínění je již z předběžného programu Prague Pride zřetelné, že se nejedná o otázku práva menšiny na toleranci, ale o propagaci uvolněného životního stylu, který není zodpovědný, důstojný a krásný, a že takovéto akce mediální cestou vytěsňují ze společnosti opravdový vhled do vážnosti problému, píše se dále na Dukově webu.

Celé vyjádření ZDE

Kardinál se k reakcím vyjadřoval dále na Facebooku. „Ještě k reakcím na mé prohlášení bych rád znovu zdůraznil to podstatné z něho:

1. Každý skutečně věřící křesťan musí odmítnout jakoukoliv diskriminaci, ostrakizaci nebo útoky na lidi hlásící se k tzv. sexuálním menšinám.

2. Úcta ke konkrétním lidem však nemůže vést k přijetí ideologie, která si klade za cíl provést revoluci v oblasti společenských mravů a vztahů.“

A o ideologii LGBT hovořil i dnes. „Ještě k podpoře tzv. duhovým aktivitám ze strany hlavního města a dalších: očekával bych minimálně stejnou podporu vícedětným rodinám. Ty vychovávají a starají se o své potomky, kteří budou např. také budoucími daňovými poplatníky, bez nichž nebude budoucnosti národa a Evropa se skutečně vylidní, jako tomu bylo při morových ranách v historii.“

Jak píše server církev.cz, Dukův apel vyslyšel již bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. V listu arcibiskupovi Gądeckému prý napsal, že jen před třemi desetiletími se země střední a východní Evropy nacházely v područí komunistické ideologie. „Jsme proto citliví na jakékoli pokusy umlčet názory na některá témata jen proto, že jsou z ideologických důvodů považována za politicky nekorektní,“ zdůraznil bratislavský arcibiskup a dodal, že dnes více než kdykoliv předtím je důležité mluvit o člověku v jeho celistvosti a zabývat se křesťanskou antropologií.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…