„Jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky?“ Okamura se u Jílkové pustil do EU, uprchlíků i oponenta z publika

04.02.2016 22:55

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie pálil v pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové do EU i do uprchlíků. Sekundovali mu zpěvák Aleš Brichta a zakladatel Liberlandu Vít Jedlička. Shodli se na tom, že by bylo nejlepší vystoupit z EU a chránit si hranice. Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) pak poslance rovnou obvinil, že vyzývá Českou republiku k páchání zločinů proti lidskosti. A to nebylo zdaleka všechno.

„Jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky?“ Okamura se u Jílkové pustil do EU, uprchlíků i oponenta z publika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, ekonomický konzultant Miroslav Zámečník, ekonom a předseda uskupení Reformy.cz, ale i zakladatel Liberlandu Vít Jedlička, penzista z Říčan Ivo Petřík a metalový zpěvák Aleš Brichta diskutovali v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo v České televizi o tom, co by nám přineslo vystoupení z Evropské unie. A také o tom, co všechno by Česká republika ztratila, kdyby z EU opravdu odešla.

Pro uprchlíky vláda peníze má, na důchodce ne

Poslední průzkumy ukazují, že lidé jsou s Evropskou unií stále nespokojenější. Může za to prý především uprchlická krize. Ale vyhnuli bychom se uprchlické krizi, kdybychom se odpoutali od Bruselu? „Jsem v médiích už rok cenzurován, jsem na černé listině a děkuji, že jste měla tu odvahu mě pozvat,“ zahájil své vystoupení Okamura. Kdybychom odešli z EU, mohli bychom uzavřít dohody o volném obchodu osob i zboží samostatně s dalšími státy. K tomu prý EU rozhodně nepotřebujeme. Z publika se na tato slova ozval potlesk.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Kdybychom stáli mimo EU, mohli bychom prosazovat samostatnou zahraniční politiku, zatím jsme museli odkývat přijetí uprchlíků. „Vláda už schválila přijetí 1500 uprchlíků, to se pak není čemu divit, že na důchodce původně zbylo jen 40 korun navíc k důchodům, změnil to až opoziční návrh,“ pálil dál Okamura. V Bruselu se podle jeho názoru rozhoduje o nás bez nás, což je podle něj nepřijatelné. Pokud jde o často zmiňovaný obchod, pro řadu států EU v čele s Německem jsme důležitými partnery, takže nás ekonomicky jen tak neopustí.

Bartošek to viděl zcela jinak. „Řekněte lidem, že 75 tisíc lidí přijde o práci, když vystoupíme z EU. A přijdou i jiné ekonomické důsledky. Povede to ke zdražení zboží, ke zdražení potravin. To, co tady říkáte, povede k poškození České republiky,“ udeřil na Okamuru Bartošek. Předseda SPD podle jeho názoru připomíná člověka, který by si rád ponechal všechny výhody plynoucí z volného pohybu osob či zboží, ale už odmítá nést náklady s tím spojené.

Předseda SPD kontroval, že nejnižší nezaměstnanost jsme v Česku měli před vstupem do EU. „A to chcete říct, že by nám poklesl třeba obchod s Čínou? Ta v EU není a všichni s ní směle obchodují,“ doplnil Okamura.

Bartošek se však nedal. Obvinil Okamuru z toho, že volá po tom, aby Česká republika páchala zločiny proti lidskosti, pokud by odmítala pomáhat lidem, kteří prchají před válkou. Okamurovy názory označil za jasně populistické a krajně nezodpovědné.  


(ReproFoto: ČT)

Díky EU u nás sedmdesát let nebyla válka

Zámečník k Okamurovu vyjádření doplnil jednu zásadní věc. Jestliže bychom nebyli členy EU, ale jen Evropského hospodářského prostoru, tak bychom za to také museli platit. „A víte, kolik smluv má Švýcarsko uzavřeno s EU? Je jich na 250. A to si myslíte, že by šlo uzavřít hned zítra?“ ptal se ekonom.

V tu chvíli se ale ozval Jedlička. Kdybychom nebyli členy EU, prý by nám o třetinu poklesla regulační nařízení. „A jenom dotace solárním elektrárnám a na biopaliva nás stojí asi 45 miliard. Když to všechno sečtete, dostanete se na nějakých 200 miliard,“ oponoval Jedlička Zámečníkovi.

Vít Jedlička

  • Svobodní
  • lídr krajské kandidátky Svobodných v Královéhradeckém kraji
  • mimo zastupitelskou funkci

Pan Petřík všem přítomným ve studiu připomněl, že k uzavření různých dohod jsou vždy zapotřebí dva a nemůžeme předpokládat, že by s námi všichni ochotně jednali, kdybychom opustili EU. „A je to především politický projekt, díky kterému tady už sedmdesát let nebyla válka,“ doplnil pan Petřík.

Slovo dostal i Aleš Brichta, který celé studio rozesmál obrázkem na tričku s půlměsícem. Moderátorka Michaela Jílková ho vyzvala, aby si zapnul bundu a nevystavoval tady amorální paušalizující vyobrazení týkající se muslimů. „Neboť jsme v České televizi a dohlíží nad námi Rada České televize,“ shrnula dáma.

Pane Okamuro, já to nerad říkám, ale co váš byznys?

Do diskuse znovu vstoupil Zámečník a obrátil se na Okamuru. „Pane Okamuro, já to nerad říkám, ale vy máte kvetoucí turistický byznys a kolik si myslíte, že do Česka přijede Korejců, když si budou muset vyřizovat samostatná víza?“ Poslanec přišel s odpovědí. „Je vidět, že tu hlásáte nesmysly. Kvůli těm imigrantům, kvůli té zvěři, která znásilňuje ženy v Německu, se k nám bojí jezdit turisté,“ kontroval předseda SPD. A Vít Jedlička mu dal za pravdu. Schengen už se teď prakticky rozpadá a každý se snaží hájit svůj prostor.

S tím však jasně nesouhlasil Jan Bartošek. Schengen je podle jeho názoru udržitelný, pokud bude EU důsledně chránit své hranice. „Je důležité na samé hranici EU rozlišit, jestli je to utečenec před válkou a jde mu o život, nebo zda je to ekonomický migrant,“ zaznělo z úst místopředsedy vládní KDU-ČSL. V případě ohrožení českých hranic je vláda připravena náš státní prostor hájit, ale zatím je potřebnější hájit celou EU. „Souhlasím s tím, že Evropa zaspala, ale teď je třeba říci: Evropo, budíček! EU musí začít chránit své hranice.“

Podle Zámečníka se stačí podívat na Španělsko, které zvládá chránit své hranice před migranty z Afriky. „Přitom z Gibraltaru do Maroka je to asi 15 km. Když se chce, tak to evidentně jde. V tuto chvíli je proto třeba, aby EU uzavřela dohodu o hlídání řecko-turecké hranice,“ padlo z úst Zámečníka. Bude lepší, když zůstaneme členy EU, protože toto uskupení má větší vyjednávací sílu než například my sami.

Kolik stojí znásilnění jedné české dívky?

Okamura si ale trval na svém. EU nám škodí a je načase, aby o vystoupení Česka z EU rozhodli občané. „Situace se za posledních deset let radikálně změnila,“ upozornil předseda SPD diváky. Ostře zareagoval také na dotaz z publika od jednoho z mladých lidovců, kolik nás bude stát vystoupení z EU a například vlastní hlídání hranic. Předseda SPD se neudržel. „Tak mi tedy řekněte, jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky,“ vypálil. Pokud jde o dotace, je k nim třeba říci, že jen část z nich je využívána efektivně.

Zámečník nabídl jiný úhel pohledu. „My se tu na Brusel především vymlouváme,“ začal. Pokud jde o dotace ekologické výroby elektřiny, ty si schválil český parlament sám. A pokud jde o složitost dotačních programů, i ta leží na bedrech českého státu. Okamuru obvinil, že se „vyjadřuje přes čáru, když se snaží ekonomicky vyčíslit znásilňování žen“.

Ekonom Jedlička se jasně postavil proti tomuto názoru. Naši ekonomiku prý brzdí zemědělské kvóty a nařízení, jež nám výrobu másla a dalších potravin notně zdražují. Ivo Petřík okamžitě oponoval, že by Česko hodně utrpělo, neboť by po vystoupení z EU poklesl rating České republiky a zahraniční investoři by byli velmi opatrní, pokud jde o investování v naší zemi.

Z publika se však ozval další rozhořčený divák, který dal jasně najevo, že nás EU nechrání před uprchlíky. Ti se k nám prý cpou, „když my sami v tomto prostoru žijeme tisíc let a nikam se cpát nemusíme“, hřímal host z publika. Možná překvapivě se ale nedočkal odpovědi od politiků, ale od dalšího z hostů – od mladého muže. „Teď tady došlo k pobodání muslima, ale nevšiml jsem si, že by tady v poslední době pobodali někoho jiného. Tolik k té bezpečnosti,“ poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

10:36 Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

Prezident republiky Miloš Zeman promluvil v Poslanecké sněmovně. Jak se již stalo tradicí, přišel ta…