„Jsme ve větším průse*u, než jsme mysleli!“ Varování od menšinového akcionáře ČEZ

26.11.2022 21:44 | Ze sítí

Odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr, který je v posledních měsících hlasitým kritikem Fialovy vlády, jasně pojmenovává, kam se s naší, potažmo evropskou energetickou politikou řítíme. „Jsme ve větším průseru, než jsme si kdy mysleli,“ konstatuje podnikatel na sociální síti.

„Jsme ve větším průse*u, než jsme mysleli!“ Varování od menšinového akcionáře ČEZ
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Expert na energetiku a menšinový akcionář společnosti ČEZ Michal Šnobr

S velkou obavou Šnobr přihlíží zastropování cen energií, které evropské země zvolily jako způsob částečného řešení mimořádné situace na trhu s elektřinou a plynem pro domácnosti a firmy. „Když tak uvažuji o existenční úrovni stropů cen elektřiny pro domácnosti, firmy i průmysl, které nyní nastavují jednotlivé země EU, dochází mi jedno. Jsme ve větším průseru, než jsme si kdy mysleli. Co si politici v celé EU mysleli posledních patnáct let, že v energetice dělají?“ hrozí se investor.

 

 

Představa, že se v následujících deseti letech postaví v klasice cokoli tak levného, aby vyrábělo elektřinu výrazněji pod tyto stropy, je podle Šnobra scestná. „Inflace dávno pohltila i energetiku. My to ale nevíme, protože nic neděláme, kreslíme si fata morgány a dál žvaníme bez jakékoli odpovědnosti,“ dodává menšinový akcionář ČEZ.

 

 

Šnobr dlouhodobě kritizuje premiéra pro jeho výroky i zestátňování části ČEZ. Politikům vyčítá, že jednají chaoticky a porušují zákony, například zákon o mimořádné dani – windfall tax – je podle jeho slov v přímém rozporu s nařízením EU.

„Je tam schované ‚dvojí‘ zdanění výrobců elektřiny, a to nařízení EU přímo vylučuje, protože říká, že v rámci energetiky se mimořádné zdanění nemůže týkat výrobců energií. Je to úplný blázinec. Jen co mimořádnou daň schválili, Ministerstvo průmyslu předložilo novelu energetického zákona, která zavádí cenové stropy, u nichž EU právě řekla, že se nesmějí kombinovat s mimořádným zdaněním,“ uvedl před nedávnem v rozhovoru pro CzechCrunch.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …