„Karavana světla“. Syrští migranti míří do Evropy. Přestaňte platit Erdoganovi výpalné, vyzývá Kobza

22.09.2022 20:09

Desítky tisíc syrských uprchlíků se v posledních dnech přes sociální síť Telegram připojily v Turecku ke skupině, která se chce společně dostat přes řeckou hranici do Evropské unie. Akce je podle listu The Guardian zřejmě organizovaná samotnými syrskými běženci. Ti ji nazvali Karavana světla a tvrdí, že je ve skupině přes 85 tisíc lidí, píše o tom iDNES.cz.

„Karavana světla“. Syrští migranti míří do Evropy. Přestaňte platit Erdoganovi výpalné, vyzývá Kobza
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Migranti

 

Karavana světla se v pondělí ráno vydala na cestu k městu Edirne u turecko-řeckých hranic. Organizátoři údajně očekávají, že by postupně mohla mít až sto tisíc lidí. Jsou v ní Syřané, kteří uprchli do Turecka před občanskou válkou, jež začala v roce 2011.

Původní zdroj ZDE.

Organizátoři vyzvali účastníky akce, aby si s sebou vzali spacáky, stany, záchranné vesty, vodu, potraviny s delší trvanlivostí a lékárničky pro první pomoc.

Juko Narušimaová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) deníku The Guardian potvrdila, že o akci organizované přes sociální sítě ví a že jde o velký počet lidí, kteří se z Turecka chtějí dostat do EU. Odmítla však, že by UNHCR s tím měl něco společného či že by akci podporoval.

Již dříve se objevily informace, které šířil i český ministr vnitra Vít Rakušan, že vlnu syrských migrantů, která má aktuálním počtem na českém území převyšovat tu z roku 2015, posílá turecký prezident Erdogan. 

Poslanec, bývalý diplomat a znalec tohoto regionu Jiří Kobza pro ParlamentníListy.cz vysvětloval: „Turecko má nyní před parlamentními i prezidentskými volbami, a to je hlavní motivace Ergoganova chování. V Turecku je nyní hyperinflace, zhoršuje se ekonomická a sociální situace obyvatel i státu, mj. i v důsledku pobytu milionů migrantů na jeho území, na které Erdoganovi přispíváme finančně přes Evropskou unii i my“.

Jelikož Erdogan nedodržuje uzavřené dohody, Evropská unie by mu podle Kobzy měla přestat platit výpalné. „Náš postoj musí být jasný, po maďarském vzoru tvrdě bránit naše hranice a tyto nelegální migranty k nám vůbec nepouštět,“ vyzývá poslanec a senátorský kandidát SPD.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Donutit vládu, aby padla. Jan Skalický tuší, kdy se opozice přestane hádat

22:52 Donutit vládu, aby padla. Jan Skalický tuší, kdy se opozice přestane hádat

Jak bude vypadat tým odborníků, který slíbili občanům organizátoři na Václavském náměstí? Je reálné,…